ORACLE SİGORTACILIK ZİRVESİ 2017

ORATURK
Şirket Profili

ORATURK olarak, kurulduğumuz 2006 ylından bugüne Oracle teknolojileri üzerindeki uzmanlığımız, sektörel ve iş süreçlerindeki birikimimiz ve geniş çözüm portföyümüz ile kurumların ihtiyaçlarına özel çözümler geliştiriyoruz. “Butik Danışmanlık” yaklaşımı ile dijital dönüşümün beraberinde getirdiği bulut mimarisi üzerinde danışmanlık, sistem yönetimi ve güvenlik konularında “trusted advisor” olarak müşterilerimizin yanında yer alıyoruz.

Dış ticaretin ülkemiz için öneminin bilincinde olarak, 2013 yılında Hollanda’da kurduğumuz EUROPORA firmamız aracılığı ile; Sistem Yönetimi ve Dış Kaynak Sağlayıcılığı gibi hizmetlerimizi de yurtdışı finans sektöründeki Türk ve Hollandalı müşterilerimize sunuyoruz

Gerek müşterilerimiz gerekse de uzman ekibimiz ile doğruluk, açıklık ve güven ilişkisi kurma ilkelerini benimseyerek; profesyonellik ve inandığımız etik değerlerden ödün vermeden sorumlu ve özgüvenli bir yaklaşımla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Soru & CevapDaha önce katıldığınız Sigortacılık Zirveleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

racle’ın düzenlemekte olduğu “Sigortacılık Zirveleri” ni, çok değerli ve önemli buluyoruz. Sigorta şirketlerimizin özelinde; güncel ihtiyaçlar ile teknolojik gelişmelerin eşlendiği, Oracle ve özellikle sigortacılık alanında uzmanlaşmış firmaların tecrübelerinin, önerilerinin paylaşıldığı bir ortam yaratıyor olması açısından çok gerekli olduğunu düşünüyorum.

Daha önce katılımcı olarak zirveye katıldınız mı?

ORATURK olarak daha önceki yıllarda da ana sponsorluğunu yapmış olduğumuz “Sigortacılık Zirve’sinde; Aegon, Anadolu Hayat, Anadolu Sigorta için hayata geçirmiş olduğumuz Oracle eBusiness Suite ürünleri ve projelerimizin kazanımları ile ilgili sunumlar yapmıştık. Başka bir sene Oracle üzerindeki güvenlik ve süreklilik ürün ve hizmetlerimizi anlatmıştık. Geçen yıl ise Zurich, Katılım Emeklilik ve Anadolu Hayat CIO/COO larının katılımı ile Dijital Dönüşüm’de neler yapıyoruz konulu bir panel sunmuştuk.

Sigortacılık sektörü ve bilişim dünyasının birlikteliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dikkat ederseniz günümüzde, Sigorta şirketlerinin farklılaşmak ve daha iyi hizmet verebilmek için kullandıkları ORTAK BİR ARAÇ var. O da teknoloji, yani bilişim sektörü. Hemen hemen tüm projelerde, tüm gereksinimler teknoloji kullanarak yani IT üzerinden çözüm sağlanıyor. Bu nedenle, ben artık yakın gelecekte sigorta CEO'larının, CIO kökenli olmaya başlayacaklarını öngörüyorum. Oracle ekosistemi yani Oracle ürünleri, danışmanlık firmaları, sigorta şirketlerindeki BT çalışanları; bence sigorta sektöründe en değerli görülen ve yaygınlaşmayı başarmış bir ekosistem. Bu açıdan baktığımızda, bu etkinliğe katılım, en azından “sektörde neler oluyor” u gözlemlemek için bile çok değerli. Çünkü bu zirveye katılanlar, aslında yakın geleceğin Sigortacılık Sektörü’ne yön verenleri olacak...

Dijital Dönüşüm, Bulut'a geçiş sizce Sigortacılık Sektörünün maliyetlerini düşürücü bir etkiye de sahip mi?

Kesinlikle evet. Tüm dünyada firmalar, bilgi teknolojilerini aslında tek bir amaç için kullanıyorlar; “Çözüm Üretmek”. Yani amaç hiçbir yerde BT değil ama ondan daha iyi bir araç da henüz bulunamadı ve bulunamayacak gibi de görünüyor. Demek ki daha uzunca bir süre BT'yi kullanmak durumunda kalınacak. Öte yandan kabul etmek gerekir ki; BT ile birlikte iş yaparken, zaman ve maliyetler ön plana çıkıyor, zira bu işler biraz maliyetli. İşte bu noktada da karşımıza bulut çıkıyor. Yani aslında siz şirketinizin elektrik ihtiyacının tamamını, alt katınızdaki bir jeneratörden sağlamıyorsunuz. Onun yerine gidip TEDAŞ tan alıyorsunuz. Hem sürekliliği çok yüksek hem de kullandığınız kadar ödüyorsunuz. Öte yandan BT projelerindeki en hassas nokta; “ihtiyaç” ile “lüks” arasındaki ayrımın her zaman doğru olarak yapılamaması. BU da maliyet olarak şirketlerin karşısına çıkıyor. Yani özetle; gereksinimlerimizi karşılayan bir bulut sağlayıcı ile maliyetlerin düşürülmesi gayet mümkün. Dikkat etmeniz gereken ise kapsayıcı ve doğru bir bulut altyapı seçimi ve sizi oraya götürecek olan doğru klavuz. Biz de onun için buradayız !

Bu yılki zirveden beklentileriniz nelerdir, sunumunuzda hangi konuya yer vereceksiniz?

Bu yıl bence Bulut ve Güvenlik yılı olacak. Bulut yılı olacak zira Oracle’ın Türkiye’de Verimerkezi açması ile birlikte artık verilerin Türkiye’de kalması gibi bir gereksinim karşılanmış oldu. Şimdi sıra, CEO’lardan başlayarak; en azından maliyetleri azaltmak için Bulut’a geçmek. Diğer başlık ise Güvenlik. Bizim açımızdan ise “Veri Güvenliği”. Geçtiğimiz dönemdeki kötü tecrübeler ve travmalar sonrasında artık maalesef “kime güvenmeliyim” sendromunu yaşıyoruz. Önceden Cobit veya Hazine gibi denetim mercileri güvenlik tarafında yükümlülükler getirip sorgularken, artık CEO seviyesinde “hangi değerli verimiz var”, “bu veriye kimler ne zaman ve nasıl erişiyor,erişebiliyor” ve “verimizi nasıl koruyoruz” soruları gündemimizde. Kişisel verilerin korunması gibi yeni gereksinimler haricinde, bence güvenlik konusu çok önemli ve dikkatle üzerinde düşünülmesi ve çalışılması gereken bir konu. Bu nedenle biz, bu seneki sunumumuzda bu konuyu ve çözümlerimizi sunuyor olacağız. Öte yandan bu yaklaşımla oluşturduğumuz; “White Hacker” ve “Sürekli Güvenlik” hizmetlerimizi de Sigortacılık Sektörünün kullanımına sunmaya başlıyoruz. Son olarak, özellikle öğleden sonraki seansta yapacağımız “DEMO Oturumu”muzun, özellikle kişisel olarak, sosyal medya da ne gibi risklere maruz kaldığımızı göstermesi açısından kaçırılmamasını tavsiye ediyoruz. Çok ilginç bir sunum olacağını şimdiden garanti ediyoruz.

<
Association with
INTEL

Intel invents at the boundaries of technology to make amazing experiences possible for business and society, and for every person on Earth. Harnessing the capability of the cloud, the ubiquity of the Internet of Things, the latest advances in memory and programmable solutions, and the promise of always-on 5G connectivity, Intel is disrupting industries and solving global challenges. Intel and the Intel logo are trademarks of Intel Corporation in the U.S. and/or other countries.GOLD SPONSORLAR
Oraturk infotech vizyoneks


SILVER SPONSORLAR
Agito Dip Consulting Smartiks SFS InspireIT Kora


BRONZ SPONSORLAR
Artım Linkplus Netaş