Aksigorta’da yüksek kalite ve verimlilik odaklı yazılım geliştirme anlayışı

2921 0
2921 0

Yazılım geliştirme süreçlerinde yüksek kalite ve verimliliğe odaklanan Aksigorta, 2012 yılı başında kurulan Test Ekibi ile bu konuda öncü bir yaklaşım gösterdi. Yazılım test süreçlerinde Oracle’ın uygulama test aracı Oracle Application Testing Suite ürününü kullanan Aksigorta Test Ekibi, yazılım geliştirme süreçlerinde ulaştıkları standartlar ve elde ettikleri verimlilikten duydukları memnuniyeti Plus dergisi ile paylaştı.

Aksigorta ekip üyeleri
SOLDAN SAĞA: OZAN KAAN KARAMIK / BT Sistem Organizasyon Müdürü – Aksigorta, EMRE TOMBALOĞLU – Aksigorta , ÖZLEM ASAL KIRALI / Satış Yöneticisi – Oracle, AYKUT ER / Kıdemli Danışman – Oracle, GÖKHAN ALTINSOY / Test Departmanı Yöneticisi – Aksigorta, ALİ YILMAZ – Aksigorta, BURCU KUYUCU – Aksigorta, TEOMAN SERİM – Aksigorta
Soldan sağa: Ozan Kaan KARAMIK / BT Sistem Organizasyon Müdürü – Aksigorta, Emre TOMBALOĞLU – Aksigorta, Özlam Asal KIRALI / Satış Yöneticisi – Oracle, Aykut ER / Kıdemli Danışman – Oracle, Gökhan ALTINSOY / Test Departmanı Yöneticisi – Aksigorta, Ali YILMAZ – Aksigorta, Burcu KUYUCU – Aksigorta, Teoman SERİM – Aksigorta

Ozan Bey, sigortacılık sektöründe Aksigorta’nın öncü yaklaşımını biliyoruz. Bu bilgiden hareketle Aksigorta’nın bugünkü konumu hakkında bizleri aydınlatabilir misiniz?

OZAN K. KARAMIK: 2010 yılında 50. yılını kutlayan Aksigorta, Türkiye’nin marka bilinirliği en yüksek sigorta şirketi ve bunu da her alandaki öncü tavrına, yenilikçilik arayışına borçlu.?Müşterilerimize, 960 Akbank şubesi, 1.500’ü aşkın acente ve 4 bin 500’ün üzerinde anlaşmalı kurum ağı ile tüm Türkiye’de hizmet sunuyoruz. 2009 yılında, dördüncü kez Tüketici Kalite Ödülü’nü kazanmış olmamız, her alanda yüksek kalite vizyonu ile hareket etme çabamızın bir sonucu. Sahip olduğumuz köklü geçmişi, global standartlarda yenilikçi yaklaşımlarla desteklemeye ve yarınlara taşımaya önem veriyoruz.

Elbette yenilikçilik, kalite, müşteri memnuniyeti gibi kavramlar, her zaman bilgi teknolojileri (BT) desteğine ihtiyaç duyuyor ve buradan hareketle BT projelerimizi ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geliştirdiğimiz yazılımların kalitesi ve standartlara uygunluğu bizim için çok önemli. Bu nedenle de 2012 Ocak ayı itibariyle, BT Sistem Organizasyon içerisinde bir Yazılım Test Ekibi kurduk.

Ayrı bir Test Ekibi kurmak öncü bir yaklaşım. Kurma nedenleriniz nedir ve bu iş için hangi araçları kullanıyorsunuz?

OZAN K. KARAMIK: Daha önce yazılım testleriyle ilgili fonksiyonlar yine BT Sistem Organizasyon bünyesinde iş analistleri tarafından yürütülüyordu. Yeni bir trend olmakla birlikte, test ekibinin ayrıştırılması, artık in-house yazılım geliştirme yapan her şirketin ihtiyacı. Yakın zamanda bu eğilimin hızla artmasını beklemeliyiz. Çünkü test ayrı bir odaklanma alanı ve aslında in-house yazılım geliştirmenin çok önemli bir fazı. Dolayısıyla Aksigorta olarak bu işe gereken önemi vermek için test ekibimizi ayrıştırdık.

Aksigorta, hızlı büyüyen ve iddialı hedefleri olan bir şirket. Bu nedenle yazılım geliştiricilerin iş yükü de artıyor. Son iki yılda iş hacmimiz de, yürütülen projeler de iki katına çıktı. Böyle bir yapıda, kalite beklentilerimiz de dolayısıyla test ekibini ayrıştırmamız gerekliydi.

ÖZLEM A. KIRALI: Aslında sigortacılık sektöründe böyle bir ayrıştırmaya çok nadir rastlıyoruz. Hatta Aksigorta bu konuda öncü oldu bile diyebiliriz. Bununla birlikte, Aksigorta’da hayata geçirilen proje, Oracle Application Testing Suite’in de finans sektöründeki ilk kullanımı oldu. Aksigorta için yazılım kalitesinde sürdürülebilirliğin öneminin çok yüksek olması da, bu projenin başarılı bir şekilde hayata geçmesinde çok büyük etken oldu.

OZAN K. KARAMIK: Sigortacılık sektörü, BT yatırımlarında tüm finans ve bankacılık sektörünü ele alacak olursak biraz daha geriden gelir. Test ekibini ayrıştırma ve onlar için özel bir test altyapısı oluşturma konusunda Aksigorta’nın kendi sektöründe öncü bir yaklaşım gösterdiğini söyleyebiliriz.

Aksigorta, hızlı büyüyen ve iddialı hedefleri olan bir şirket. Bu nedenle yazılım geliştiricilerin iş yükü de artıyor. Son iki yılda iş hacmimiz de, yürütülen projeler de iki katına çıktı. Böyle bir yapıda, kalite beklentilerimiz de dolayısıyla test ekibini ayrıştırarak, Oracle Application Testing Suite kullanmaya karar verdik.

OZAN KAAN KARAMIK
BT Sistemleri Organizasyon Müdürü, Aksigorta

BT ekibinizin odaklandığı teknolojiler hakkında bilgi verebilir misiniz?

OZAN K. KARAMIK: Altyapımızın uçtan uca Oracle teknoloji, uygulama ve ürünlerine, ayrıca Java ortamında geliştirdiğimiz uygulamalara dayandığını söyleyebiliriz. Oracle Veri Tabanı kullanıyoruz, uygulamalarımız Oracle Forms’da yürütülüyor. Başlangıçta AS400’den geçiş projemiz sırasında, Oracle İş Ortağı Vizyoneks ile ana sigortacılık uygulamamızı oluşturduk. Oracle ile de o çerçevede çalışmaya başladık. İlerleyen zamanda Vizyoneks altyapısını kendimiz geliştirerek ve halen de geliştirmeye devam ederek, artık tamamen Aksigorta’ya özel bir yapı kurduk.

Kendi Yazılım, Analiz ve Test ekiplerimizle tüm BT ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Kullandığımız Oracle uygulamalarının yanı sıra, yeni uygulamalarımızı Java’da geliştiriyoruz. Orada da Oracle WebLogic araçlarını kullanıyoruz. Elbette test tarafında da 2012 Ocak ayı itibariyle Oracle Application Testing Suite aracını kullanıyoruz.

Oracle Application Testing Suite nasıl bir test aracı?

GÖKHAN ALTINSOY: Test ekibimizin kullandığı Oracle Application Testing Suite, Oracle uygulamalarını test etmenin yanı sıra, web tabanlı olan tüm uygulamaları da test edebiliyor. Ön yüzde web tabanlı bir uygulama olduğu sürece, hangi platforma dayanırsa dayansın onları da test edebiliyoruz. Bizde .Net uygulaması yok ama web tabanlı bir .Net uygulamasını test etmemiz mümkün. Biz Oracle dışında Java tabanlı uygulamalarımızı bu ortamda test edebiliyoruz.

Özlem Hanım, bu ürünün satış yöneticisi olarak ürünün rakiplerinden farkları ve Türkiye’deki konumu hakkında bilgi alabilir miyiz sizden?

ÖZLEM A. KIRALI: Oracle Application Testing Suite, Oracle’ın yaklaşık dört yıl önce gerçekleştirdiği satın almalar sırasında portföyümüze girmiş bir ürün. Ancak Türkiye bu ürünle daha geç tanıştı ve bir-iki yıldır müşterilerimizde yaygınlaşmaya başladı. Bu uzun bir süreç, örneğin Aksigorta, in-house geliştirme ihtiyacının artması dolayısıyla Test Ekibi’ni ayrıştırma ihtiyacı duydu ve bu ürünümüzü yenilikçi bir yaklaşımla devreye aldı.

Oracle Application Testing Suite ile sadece EBS, Siebel, JDEdwards, Peoplesoft, ADF, Forms gibi tüm Oracle uygulamalarını değil, aynı zamanda tüm web tabanlı uygulamalarınızın da hem fonksiyonel, hem de yük testlerini yapabilir ve test manager modülü üzerinden tüm süreci izleyebilir ve yönetebilirsiniz. Çözümümüzün java tabanlı olması da geliştirme gereken noktalarda müşterilerimize daha fazla esneklik sağlıyor tabi. Bir diğer önemli farkımız da, özellikle yüksek sayıda sanal kullanıcı ile yapılan yük testleri sırasında rakiplerimize kıyasla çok daha düşük bir donanım altyapısına ihtiyaç duyulması ki, bu da maliyetlerin daha düşük olmasına sebep oluyor.

Aksigorta’da hayata geçirilen proje, Oracle Application Testing Suite’in de finans sektöründeki ilk kullanımı oldu. Aksigorta için yazılım kalitesinde sürdürülebilirliğin öneminin çok yüksek olması da, bu projenin başarılı bir şekilde hayata geçmesinde çok büyük etken oldu.

ÖZLEM ASAL KIRALI
Satış Yöneticisi, Oracle

In-house geliştirme tarafında kaç kişilik bir ekibiniz var?

OZAN K. KARAMIK: Yaklaşık 25-30 tane yazılımcımız, 15-20 kadar iş analistimiz var. Test Ekibi’mizde 6 kişi yer alıyor. Test ekibi sayısı, sektör ortalamasının hayli üzerinde. Genellikle müşterilerimizde, uygulama geliştirme departmanlarındaki analist ekipleri testlerin yapılmasından sorumlu oluyorlar, tüm testlerin yapıldığı ayrı bir departmanla sık karşılaşmıyoruz. Ama son zamanlarda özellikle finans sektöründe, bu konuda ayrı departmanlar kurulmaya ve tüm test süreçleri ve otomasyonu bu ekipler tarafından yapılmaya başlandı.

OZAN K. KARAMIK: Doğrudur, ancak dünya standartlarını yakalayabilmek için bu sayının daha da artması gerektiğine inanıyoruz.

Yazılım geliştirme ve test süreciniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

GÖKHAN ALTINSOY: Standart bir yazılım geliştirme sürecimiz var. O sürecin çerçevesinde test ekibindeki kişiler, proje yönetim yazılımı tarafından ekranda kendilerine atanan projeler için görevlerini yerine getiriyorlar. Projenin ihtiyacına göre bazen bir kişi, bazen daha fazla kişi test için atanabiliyor. Genelde yedekli çalışılsın ve gözden geçirme sürecine zaman ayırılabilsin diye bir proje için en az iki kişi atamaya çalışıyoruz.

Oracle Application Testing Suite bir test aracı olarak hangi ihtiyaçlarınızı karşıladı?

GÖKHAN ALTINSOY: Bizim ‘non-functional’, yani fonksiyonel olmayan testler yapmaya ihtiyacımız vardı. Örneğin yük testi yapmamız çok önemliydi. Test ekibini kurduktan sonra yol haritasını çizerken bu tip ihiyaçlarımızı karşılayacak bir araç kullanmak istedik.

Normalde bir spesifikasyona bakıp, ‘şu şöyle çalışmalı, şuna tıklayınca şöyle cevap vermeli’ türünde, bire bir kullanıcı bazlı testlere fonksiyonel test diyoruz. Bunun dışında daha teknik testler var ve yük testi de onlardan biri. Tek tek kullanıcıların yapamayacağı testler bunlar. Tek başımıza bir yük oluşturamıyoruz, o yüzden yüksek kullanıcı sayılarındaki tepkileri kontrol edecek yük testlerine ihtiyaç duyuyoruz. Yük testi yapma ihtiyacımızı Oracle Application Testing Suite ile karşıladık. En büyük projelerimizden birinde, 10g’den 11g’ye geçiş projemizde uygulamalarımızın yük testini Oracle Application Testing Suite ile gerçekleştirdik. Onun dışında fonksiyonel test olarak da bazı regresyon testlerimizi yine Oracle Application Testing Suite ile otomatikleştirdik. Oracle Application Testing Suite’i hem fonksiyonel test otomasyonu hem de yük testi için efektif olarak kullanıyoruz.

En büyük projelerimizden birinde, 10g’den 11g’ye geçiş projemizde uygulamalarımızın yük testini Oracle Application Testing Suite ile gerçekleştirdik. Onun dışında fonksiyonel test olarak da bazı regresyon testlerimizi yine Oracle Application Testing Suite ile otomatikleştirdik. Oracle Application Testing Suite’i hem fonksiyonel test otomasyonu hem de yük testi için efektif olarak kullanıyoruz.

GÖKHAN ALTINSOY
Test Departmanı Yöneticisi, Aksigorta

AKSİGORTA HAKKINDA

2010 yılında 50. yılını kutlayan Aksigorta, Türkiye’nin marka bilinirliği en yüksek sigorta şirketidir.
Aksigorta, müşterilerine 578 çalışanı, 960 Akbank şubesi ve 1.500’ü aşkın acentesi ve 4.500’ün üzerinde anlaşmalı kurum ağı ile tüm Türkiye’de hizmet sunmaktadır.

2009 yılında, 4. kez Tüketici Kalite Ödülü’nü kazanan Aksigorta, müşteri memnuniyetini her zaman işinin odağında algılamakta; sahip olduğu köklü geçmişi, global standartlarda yenilikçi yaklaşımlarla desteklemekte ve yarınlara taşımaktadır.

Aksigorta, 2009 yılında gerçekleştirdiği geniş ölçekli yeniden yapılanma çalışmaları ile sektöründe değişimin öncüsü olmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, 2010 yılından itibaren, sahip olduğu değerlerden taviz vermeden sigortacılık sektörüne sunmaya hazırlandığı yeniliklerle Türkiye’de sektörün büyümesine ve gelişimine artan oranda katkıda bulunmaya, toplumsal sigorta bilincini mümkün olan her koldan geliştirmeye, sigortacılık ürünlerini ve hizmetlerini toplumun tüm kesimlerine ulaştırmaya ve kitlelerin sigorta şirketi olmaya odaklıdır.

KULLANILAN ORACLE TEKNOLOJİLERİ

+ Oracle Application Testing Suite

Etiketler

Yorum Sırası Sizde