Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Nedir?

3045 1
3045 1

Sanal gerçeklik (virtual reality) teknoloji dünyasında son yılların gündem konularından biriydi. Hem duygusal, hem de teknik tartışmaları beraberinde getiren, bir yandan da hayatımızı nasıl kolaylaştıracağı üzerine kafa yorulan bu konunun popülerliği artık geçmişte kaldı! Sanal gerçekliği bir tarafa bırakın ve artırılmış gerçeklik ile tanışın.

Artırılmış Gerçeklik Ne Demek?

Sanal gerçeklik ismi, bireylerin ‘orada olma’ hissini yaşadığı bilgisayar tabanlı 3 boyutlu ortamlar için kullanılıyor. Artırılmış gerçeklik ise bir adım ötede; dijital bilginin kullanıcının gerçek zamanı ortamı ile birleşmesine deniyor. Artırılmış gerçeklik tamamen yapay bir ortam yaratan sanal gerçekliğin aksine, sanal elementleri var olan ortamın içerisine yerleştiriyor.

artırılmış gerçeklikBu teknoloji bulunduğunuz ortamın üzerine gerçek zamanlı olarak eklenmiş ses, görüntü, animasyon, hologram gibi dijital nesnelerin var olduğunuz ortamı zenginleştirmesi olarak tanımlanabilir. Bunu yaratmak için ise kullanacağınız aracılar akıllı telefonlar ya da bilgisayarınızdaki kamera olacaktır. Bu aracılar ile yaratılan dijital ürün adeta gerçek dünyanın içerisindeymiş gibi görünür.

Artırılmış gerçeklik akıllara bir dönem fırtına gibi esen QR kodlarını getiriyor. Bu kodların okutulması sonucu bir görsele ulaşabiliyor, video izleyebiliyor ya da web sitesine yönlenebiliyoruz. Ancak artırılmış gerçeklik bundan çok daha fazlasını sunuyor; gerçek ortamımızda objeleri yanımızdalarmış gibi görebiliyoruz!

Popüler Kültüre Yerleşti Bile!

Google Glass arıtılmış gerçekliğin ilk bilinen örneklerinden sayılabilir. Gözlük çerçevesinden baktığınızda bulunduğunuz ortam görüntüsünün üzerine eklenen bazı yazı ve görseller ile birlikte girmişti hayatımıza Google Glass; yani bu sanal gözlük bir nevi artırılmış gerçeklik olmuş oluyor.

artırılmış gerçeklikSon zamanlardan popüler bir örnek vermek gerekirse ise ‘Pokemon Go oyunu hayatımızın içinden bir uygulama olarak arıtılmış gerçekliği anlamamıza yardımcı olacaktır. Evimizde, çocukluğumuzun geçtiği mahallenin tam ortasında ya da en sevdiğimiz kafede karşımıza çıkabilen 3 boyutlu pokemonlar, aslında arıtılmış gerçekliğin ta kendisi.

artırılmış gerçeklik

Nokia ise bu teknoloji için oldukça dikkat çekici bir uygulama geliştirdi. Milyonları peşinden sürükleyen ‘Angry Birds’ uygulamasını artırılmış gerçeklik ile birleştiren teknoloji devi, bu ‘kızgın kuşları’ kullanıcının önündeymiş gibi gösterebilen ve onları avlamalarını sağlayan bir uygulama yazdı.

artırılmış gerçeklikAynı mantık ile üretilen uygulamalar yanınızda olmayan bir kişinin yemek masanızda size eşlik etmesini, ya da var olmayan bir canavar ile selfie çektirmenizi sağlayabilir!

Farklı Sektörlerde Fayda Sağlayacak

Teknoloji, sağlık, kamu güvenliği, petrol, turizm ve pazarlama da dahil olmak üzere farklı sektörlere dahil olmaya başlayan arıtılmış gerçeklik, gündelik hayatımızı kolaylaştırma amacı taşıyan uygulamalar ile karşımıza çıkacak.

Toyota, BMW gibi otomobil devleri, arıtılmış gerçeklik uygulamalarını yeni çıkan araba modellerine yerleştirmeye başladı bile. Bu sayede hızınızı ya da kalan benzininizi görebildiğiniz direksiyon arkası paneli, karşınızda dijital olarak yer alabiliyor.

Teknolojinin yaygın şekilde kullanıldığı bir diğer alan ise spor. Canlı maçlara yerleştirilen 3D grafikler ya da sanal saha çizgileri bunlara verilebilecek örneklerden birkaç tanesi.

Merak ettiğiniz eserleri sanal olarak inceleyebileceğiniz müzelerden tutun farklı bir turizm deneyimine dahil olabileceğiniz seyahatlere kadar günlük hayatımızda birçok yerde karşımıza çıkmaya hazırlanan arıtılmış gerçeklik sözünü, görünen o ki yakın zamanda bundan çok daha sık duymaya başlayacağız.

Markalar Yatırımlarını Hızlandırıyor

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğin 2020 yılında toplam 143.3 milyar dolar ekonomiye sahip olacağı ön görülüyor. Bu, günümüzde artırılmış ve sanal gerçekliğin sahip olduğu pazar büyüklüğünün tam 11 katı.

artırılmış gerçeklik2025 yılında kullanılıyor olacak sanal ve artırılmış gerçek uygulamalarının yarısından fazlası son kullanıcılara hitap eden video oyunları, günlük uygulamalar ya da videolar için yaratılmış olacak. Özel şirketler ya da kamu kurumları ise başta sağlık olmak üzere mühendislik, gayrimenkul, perakende, savunma sanayi ve eğitim sektörlerinde sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinden faydalanıyor olacaklar.

artırılmış gerçeklik

Etiketler

Yorum Sırası Sizde