Bankacılık ve Finans Sektöründe Bulut Yatırımları Devam Ediyor

1169 0
1169 0

Günümüzde birçok proje; altyapının düzgün tasarlanması, devamlılığının sağlanması ve doğru kaynaklarla yönetilmesi gibi aşamalarda yoğun işgücü gerektiren süreçler geçiriyor. Finans sektörü gibi inovasyonun kurum kültürü olduğu sektörlerde ise bu kısıtları aşmak her zaman öncelikler arasında bulunuyor.

Finans sektöründe ‘‘IT simplicity’’ (BT’nin sadeleştirilmesi) CIO’ların ajandalarında uzun zamandır yer alan bir kavram. Bu alanda yoğun çalışmalar yapılıyor; dolayısıyla Bulut, finans sektörünün gündem maddelerinden biri olmuş durumda. Oracle’da Büyük Veri ve Analitik Çözümler Lideri olarak görev alan Kübra Fenerci Canel’in konu hakkındaki görüşlerini derledik.

kübra canel, oracle
Kübra Fenerci Canel – Oracle Büyük Veri ve Analitik Çözümler Lideri

Oracle Hibrit Cloud Sektörde İlgi Topluyor

Finans sektöründe Oracle’ın Hibrit Cloud ve ‘‘Cloud at Customer’’ yaklaşımı son derece ilgi çekiyor. Bu yaklaşımda kurumun verisi kendi ortamında tutulurken uygulama Cloud’da çalışabiliyor.

‘‘Cloud at Customer’’ çözümlerinde Oracle Cloud, hizmeti alınacak ortamı ilgili datacentera koyuyor. Müşteri ise hizmete kullandığı kadar para ödüyor. Finans kurumlarındaki regülasyonların farkındalığı ile, Oracle regülasyona uygun birçok Bulut çözümü geliştirmiş durumda.

Cloud hizmetinin farklı avantajları var; kullanım miktarına göre ödeme yapılabiliyor, yani tüm yatırımı bir kerede yapmaya gerek duyulmuyor. Anlık büyüme/küçülme yapılması gereken iş yükleri varsa sistem hiç beklemeden büyütülüp küçültülebiliyor. Bu sayede iş yönetmek için harcanan vakit, projeyi hayata geçirmek için kullanılabiliyor.

Oracle Yatırımları İle Dikkat Çekiyor

Oracle son yıllarda Bulut bilişime çok ciddi yatırımlar yaptı. Her yıl gerçekleşen “Oracle Day” etkinliği bu sene “Oracle Cloud Day” olarak gerçekleşti. Türkiye’de açılacak ilk Cloud Data Center’ın duyurusunu yapıldı. Tüm çözümlerin Cloud’da çalışan versiyonlarını çıkardı; üstelik birçok çözüm versiyon olarak Cloud’da daha ileride, hatta sadece Cloud’da çalışan çözümler mevcut. Özellikle finans sektörü gibi regülasyona tabi sektörlerde fayda sağlamak amacıyla Private Cloud hizmetleri duyuruldu.

Dünya’da IT’nin Cloud’a ciddi yönelimi ve bunun için mantıklı argümanları var. Oracle ise bu bağlamda iş ortaklarını sürekli bilgilendiriyor, eğitimlerini tamamlamalarına destek oluyor, POC çalışmalarını Oracle Cloud ortamlarında gerçekleştirmelerini sağlıyor.

oracle, bankacılık ve finans

Farklı Çözümler Sunuluyor

Kullanıcıların Bulut çözümleri ararken proje bazlı düşünmesi önemli. Örneğin bir finans müşterisi Big Data projesi için bir R&D ortamı arayabilir. Kendi merkezlerine bir makine gelmesinden ziyade Oracle veri merkezlerinde bir hosted ortam daha anlamlı gelebilir ve Public Cloud yaklaşımına yönelebilir. Bir başka müşteri ise development ortamı olarak “Cloud at Customer” kullanımına daha sıcak bakabilir. Dolayısıyla kullanım amacının ne olduğu, Cloud hizmeti kararına doğrudan etki ediyor.

Bunun yanında Oracle Veri Merkezi’nin hayata geçmesi ile finans sektörüne farklı bir değişim ve dönüşüm getirilmesi hedefleniyor. Finans müşterilerinin konu hakkındaki heyecanı ve beklentileri biliniyor.

Oracle sistem güvenliği tarafında ise çok ciddi SLA’ler (Hizmet Düzeyi Sözleşmesi) sağlıyor. Ayrıca on-premise ortamda kullanılan Oracle güvenlik çözümlerinin Cloud ortamlarda da aynı şekilde kullanılması destekleniyor.

*Kübra Fenerci Canel, Oracle’da Büyük Veri ve Analitik Çözümler Lideri olarak çalışmaktadır. Endüstri mühendisliği lisans ve yüksek lisans derecelerine sahip olup; veri madenciliği, optimizasyon, Hadoop teknolojileri, NoSQL, veri entegrasyonu, Raporlama ve bulut biliişim alanlarında finans sektörü başta olmak üzere birçok farklı sektörde başarılı projelerde yer almıştır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde