BKM, iş sürekliliği ve güvenlik projelerinde Oracle’ı tercih etti

2690 0
2690 0

Yüksek iş sürekliliği, performans ve güvenlik beklentilerini karşılayabilmek için Oracle teknolojilerini tercih eden Bankalararası Kart Merkezi (BKM), ciddi veri hacimlerinin yönetilmesini gerektiren projelere imza atıyor. Geçmişten bu yana, performansı ile öne çıkan Oracle Veritabanı’nı kullanan kuruluş, veritabanı güvenliğini Oracle Veritabanı’nın opsiyonu olarak sunulan Oracle Advanced Security Option (ASO) ile sağlıyor. İş sürekliliğini istediği seviyeye yükseltmek ve iki merkezi arasındaki veri aktarımlarını gerçekleştirmek için Oracle GoldenGate’i kullanan BKM, iş zekası ve veri ambarı tarafında da Oracle ürün ve teknolojilerine güveniyor.

Sayın Meydan, Bankalararası Kart Merkezi, faaliyetleri, hedefleri ve BT altyapısı hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

NAZAN DENİZ MEYDAN (Veritabanları ve Veri Ambarı Müdürü, BKM): Bankalararası Kart Merkezi (BKM), ödeme sistemleri içerisinde nakit kullanımı gerekmeksizin her türlü ödemeyi veya para transferini sağlayan veya destekleyen sistem, platform ve altyapıları oluşturmak, işletmek ve geliştirmek üzere, 1990 yılında 13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kuruldu.

Kredi kartı ve banka kartı uygulaması içinde bulunan bankalar arasında uygulanacak prosedürleri geliştirmek, standardizasyonu sağlamaya yönelik çalışmalar yaparak kararlar almak, Türkiye genelinde uygulamalar ile yurt içi kuralları oluşturmak, bankalar arasındaki takas ve hesaplaşmayı yürütmek, yurt dışı kuruluş ve komisyonlarla ilişkiler kurmak ve gerektiğinde üyelerini bu kuruluşlarda temsil etmek, halen her banka tarafından devam ettirilen işlemleri daha güvenli, süratli ve daha az maliyetli tek bir merkezden yürütmek, BKM’nin ana faaliyetleri arasında yer alıyor. BKM, son dönemde ulusal bir kartlı sistem kurarak, Türkiye’de faaliyet gösteren banka ve diğer finansal kuruluşların, “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” kelimelerinin kısaltması olan “TROY” markası altında kart ihraç ve kabul etmelerini sağlamak üzere gerekli faaliyet izni hazırlıkları ve diğer çalışmaları başlatmış bulunuyor.

Vizyonumuz, nakitsiz ödemelerde geleceğin deneyimini yaşatmak olarak özetlenebilir. Verimli operasyonları ve yüksek işlem hacmi ile dünyada alanında örnek gösterilen bir kuruluş olarak; üyelerimize, perakende sektörüne, kamuya ve bireylere ödeme sistemleri konusunda en iyi hizmeti sunmak için, uygun teknolojik altyapıları kullanıyoruz. Seçimlerimizde, süreklilik, güvenlilik, performans önceliklerine dikkat ediyoruz.

Kullandığınız Oracle teknolojilerine değinebilir misiniz?

NAZAN DENİZ MEYDAN: İş zekası altyapımızda Oracle İş Zekası kullanıyoruz. Veri ambarı sistemimiz Oracle Exadata üzerinde konumlandırılmış bulunuyor. Hayata geçirdiğimiz ve üzerinde çalıştığımız çoğu proje, yüksek veri hacimlerinin yönetilmesini gerektiriyor. Süreklilik, performans ve güvenlik ilk sırada yer alan ve hayati önem atfettiğimiz önceliklerimiz. Bu önceliklerden hareketle, geçmişten bu yana, performansı ile öne çıkan Oracle Veritabanı’nı kullanıyoruz. Veritabanı güvenliğini Oracle Veritabanı’nın opsiyonu olarak sunulan Oracle Advanced Security Option (ASO) ile sağlıyoruz. Hatta, duyurulur duyulmaz ASO’yu ilk hayata geçiren ekiplerden biri olduk.

İş sürekliliğini istediğimiz seviyeye yükseltmek ve iki merkezimiz arasındaki veri aktarımlarını sağlamak için de Oracle GoldenGate devreye giriyor.

Nazan Deniz Meydan
NAZAN DENİZ MEYDAN
Veritabanları ve
Veri Ambarı Müdürü
BKM

“Saniyede 300 işlem yapan sistemlerimiz var ve en yoğun zamanlarda oluşabilecek beş dakikalık bir kesinti bile 100 milyon TL kadar işlemin yok olması anlamına geliyor. Son kullanıcıdan bankalara kadar herkesi zor durumda bırakacak olan böyle bir durum, nakitsiz ödemeleri kendine hedef olarak almış bir şirket için kabul edilemez.”

Süreklilik BKM için neden bu kadar öne çıkıyor?

NAZAN DENİZ MEYDAN: Çünkü saniyede ortalama300 işlem yapan sistemlerimiz var ve en yoğun zamanlarda oluşabilecek beş dakikalık bir kesinti bile 100 milyon TL tutarında işlemin yok olması anlamına gelebiliyor. Son kullanıcıdan bankalara kadar herkesi zor durumda bırakacak olan böyle bir durum, nakitsiz ödemeleri kendine hedef olarak almış bir şirket için kabul edilemez.

İş sürekliği tarafında adreslediğiniz ihtiyaçlar nelerdi?

NAZAN DENİZ MEYDAN: Asıl merkezimizde sorun olsa bile ‘felaket kurtarma’ anlayışı ile diğer merkezde iş sürekliliğini kesintisiz sağlayacak, herhangi bir manuel müdahaleye ihtiyaç duymadan bunu gerçekleştirebilecek bir yapı kurmak istedik.

Biri İstanbul’da, diğeri İzmir’de olmak üzere iki merkezimiz var. İstanbul’daki merkezimizden İzmir’deki Olağanüstü Durum Merkezi’ne veriyi taşımamız gerekiyordu. Genellikle bu iş şöyle yapılır: Ya içeride bu taşıma işlemini üstlenecek bir uygulama yazarsınız ya da bir sistemin aktif diğerinin pasif olduğu daha kapalı sistemleri kullanırsınız. Bu iki yöntem de bizim beklentilerimizi karşılamıyordu. Bizim amacımız, bir kesinti anında, sanki hiç kesinti olmamış gibi hizmet vermeye ve diğer merkezde kesintisiz olarak çalışmaya devam edebilmekti. Hiç bir kayıp yaşamadan…

“Hayata geçirdiğimiz ve üzerinde çalıştığımız çoğu proje, yüksek veri hacimlerinin yönetilmesini gerektiriyor. Süreklilik, performans ve güvenlik ilk sırada yer alan ve hayati önem atfettiğimiz önceliklerimiz. Bu önceliklerden hareketle, geçmişten bu yana, performansı ile öne çıkan Oracle Veritabanı’nı kullanıyoruz. Veritabanı güvenliğini Oracle Veritabanı’nın opsiyonu olarak sunulan Oracle Advanced Security Option (ASO) ile sağlıyoruz. Hatta, duyurulur duyulmaz ASO’yu ilk hayata geçiren ekiplerden biri olduk. İş sürekliliğini istediğimiz seviyeye yükseltmek ve iki merkezimiz arasındaki veri aktarımlarını sağlamak için de Oracle GoldenGate devreye giriyor. Ayrıca, iş zekası altyapımızda Oracle İş Zekası kullanıyoruz. Veri ambarı sistemimiz de Oracle Exadata üzerinde konumlandırılmış bulunuyor.”

NAZAN DENİZ MEYDAN
Veritabanları ve Veri Ambarı Müdürü – BKM

Daha önce veriler nasıl aktarılıyordu?

NAZAN DENİZ MEYDAN: Verilerin taşınması gün sonunda oluyordu. Yani eğer o arada bir kesinti yaşanmışsa kayıplar olabiliyordu. Üç yıl önce başlattığımız ve BKM’nin en kritik sistemlerinden biri olan ‘switch’ adını verdiğimiz yönlendirme sisteminin bir parçası olarak projeyi başlattık ve yaşayan bir proje olarak sürekli geliştiriyoruz.

Veri taşımanın önemi, farklı iki bankanın taraf olduğu ve araya BKM’nin girdiği sistemlerde ortaya çıkıyor. Kredi kartı ile POS’tan yapılan işlemlerde ya da kredi kartı, banka kartı ya da BKM Expres ile e-ticaret kapsamında yapılan işlemlerde, eğer kart ve işyerinin bankaları farklıysa araya BKM girer. Bu da yapılan işlemlerin yarısına tekabül eder. Çok ciddi bir işlem hacminden söz ediyoruz. İşte bunu yöneten ‘switch’ sisteminin kesintisiz, kayıpsız olarak gerçekleşmesi ve dolayısıyla kayıt altına alınması hedefimizdi. Gün sonu aktarımları bu hedef ile uyuşmuyordu.

Hedefinize nasıl ulaştınız?

NAZAN DENİZ MEYDAN: Verinin istediğimiz gibi taşınabilmesi için Oracle GoldenGate’i kullandık. Aslında Oracle GoldenGate, genelde raporlamalar için kullanılır. Veri replike edilir ve rapora taşınır. Biz farklı bir anlayışla ele aldık ve iş sürekliliği için kullandık. İki sistemimiz arasında aktif-aktif, karşılıklı, tek taraflı esnek yapılarla , o anda ihtiyacımız olan konfigürasyona göre hareket edecek, canlı veri aktarımını gerçekleştirecek bir yapı oluşturduk.

Projede ağırlıkla kendi ekibinizle yol aldığınızı görüyoruz. Bu süreçten söz eder misiniz?

NAZAN DENİZ MEYDAN: Projenin başlangıcında bir süre danışmanlık ve destek aldık. PoC sürecini ve ilk kurulumu beraber gerçekleştirdik. O dönemde GoldenGate eğitimleri de aldık. Sonrasında sadece gerektiği zaman case’ler açarak, ihtiyaç halinde Oracle danışmanlarına sorarak işleyişimizi sürdürdük.

PoC sürecinde GoldenGate izlenimleriniz nelerdi?

NAZAN DENİZ MEYDAN: Bu süreçte bir-iki ürün daha denedik. Golden Gate’in Oracle ile çok güçlü bir entegrasyonu olduğunu ve çok rahat bir şekilde çalıştığını gördük. GoldenGate, Advanced Security Option devreye girdiğinde performansı ile de çok büyük bir fark yarattı. Asıl sistemin performansına herhangi bir etki yapmadan, tamamen farklı bir ürün gibi çalıştığını gözlemledik.

GoldenGate’in uygulanması ve sistemin çalışır hale gelmesi ne kadar sürdü?

NAZAN DENİZ MEYDAN: Hemen hemen bir ay sürdü. Bizim karışık bir yapımız olduğunu unutmamak gerek. Hangi sistemden ne beklenecek, hangi tablolar beslenecek gibi kararların verilmesi, ilk analiz aşaması, modelin oluşturulması, konfigürasyonun belirlenmesi zaman aldı. Sonrasında yazılım gurubundaki arkadaşlarımızdan bazı değişiklikler istedik. Onların onayından sonra istediğimiz değişiklikleri yaptık ve Golden Gate’i üç sunucu üzerinde karşılıklı çalışabilecek halde konfigüre ettik. Hemen hemen bir ay gibi bir sürede de ayağa kaldırdık.

Projenin ardından ne gibi faydalar elde ettiniz, bunların kurumun iş başarısına ne tür katkıları oldu?

NAZAN DENİZ MEYDAN: Bir kere GoldenGate’in karşılıklı replikasyon özelliği, verimizi çok kısa sürede İstanbul dışındaki bir yere yedeklememizi sağladı. Çift yönlü işletimde, veri transferi sebebiyle kesinti süreleri neredeyse sıfırlandı. Saniyede 300 işlem gerçekleşen bir yapıda ülkemiz için böylesi önemli bir uygulamanın kesinti riskini neredeyse sıfırlamış olduk ve yedeklilik seviyesini %100’e taşıdık. GoldenGate’e o kadar alıştık ki başka projelerde de konumlandırmaya başladık. Uygulama ve Oracle güncellemeleri veya donanım değişiklikleri için GoldenGate’i kullanmaya başladık. Eski ve yeni uygulama verisinin aynı anda DR (disaster recovery) veritabanını beslemesi, operasyonel sorgu ve analizlerin GoldenGate ile beslenen DR veri tabanından alınabilmesi önemli bir katkı sağladı.

Bu işlemler çerçevesinde ekibimizin verimliliği arttı, işgücü ve zaman tasarrufu elde edildi.

Şimdi biraz veri ambarı tarafına da bakabilir miyiz? Oracle Exadata üzerinde konumlandırdığınız veri ambarı sisteminizle neleri gerçekleştiriyorsunuz?

NAZAN DENİZ MEYDAN: 2006 yılından bu yana BKM’de veri ambarı bulunuyor ve önceleri daha konvansiyel sunucu altyapısında olan veri ambarımızı dört yıl önce Oracle Exadata’ya aldık. Bu süreçte Oracle İş Zekası platformuna da geçtik.

BKM bünyesinde konumlandırılan diğer sistemlerden (BKM Express gibi) akan tüm veriler ve bankaların günlük olarak topladığı tüm veri dosyaları BKM Veri Ambarı’na ETL’le eşlenerek günlük olarak girer. Böylece, sektörde kartlı ödeme ile yapılan tüm işlemlerin verisi yüzde 100’e yakın bir şekilde BKM’de toplanmış olur. Piyasada nerede hangi işlem yapılıyor, ne sıklıkta gerçekleşiyor gibi bilgilere sahip oluruz. Verimizi, Oracle Exadata üzerinde Advanced Security Option yardımıyla şifreli olarak tutuyoruz. Şu anda iki yıldır toplanan 6-7 milyar civarı veri Oracle Exadata üzerinde yer alıyor.

Bu yapı sayesinde tüm üyelerimize ve iç kullanıcılarımıza Oracle İş Zekası üzerinden analiz yapma, rapor alma (hazır raporları da alabiliyorlar, kendi istedikleri analizleri de görebiliyorlar) olanağı sunuyoruz. Ek kontrol olarak Oracle’ın kendi içindeki Virtual Private Database adı verilen özelliğini kullanıyoruz. Bu sayede üyelerimiz “Ben sektörün yüzde 10’una sahipmişim” gibi bir yorum yapabiliyor. Ayrıca bu yıl içinde hayata geçirdiğimiz başka bir projeyle, veri yedeklerini de ZFS sistemine (Oracle ile birleşen Sun Microsystems tarafından 2000’li yıllarda geliştirilmeye başlanan Zettabyte Dosya Sistemi) geçirdik. Bu sayede yedeklerimizi çok hızlı alarak geri dönebilir hale geldik.

Tüm bu süreçte Oracle Exadata’nın performansı, özel yapısı ile de bizi rahatlatıyor.

“Mevzuatların bu kadar belirleyici olduğu, güvenliğin bu kadar öne çıktığı bir sektörün, BKM gibi son derece önemli görevler üstlenen bir kurumunda hayata geçirilen başarı hikayelerinde ürün ve teknolojilerimizle rol almış olmayı son derece önemsiyoruz. Oracle, BKM’nin ‘switch’ ve benzeri online sistemleri için veritabanı, yüksek iş sürekliliği ve güvenlik katmanlarında çözüm sunuyor. Veri Ambarı tarafında da Exadata çözümü ile birlikte özellikle performansı öne çıkarıyor, süreci hızlandırıyor. Son derece yüksek performans, güvenlik ve iş sürekliliği beklentilerinin merkezinde teknoloji ve ürünlerimizle yer almaktan ve böyle kritik görevleri üstlenen alt yapıları sağlamaktan gurur duyuyoruz.”

KULLANILAN ORACLE TEKNOLOJİLERİ

+ Oracle Veritabanı
+ Advanced Security Option (ASO)
+ Oracle GoldenGate
+ Oracle Exadata
+ Oracle Veri Ambarı
+ Oracle İş Zekası

Etiketler

Yorum Sırası Sizde