BiSoft, OpenWorld’de “Yılın İş Ortağı” Ödülünü Aldı

606 0
606 0

Türk şirketi BiSoft, San Francisco’da düzenlenen Oracle OpenWorld etkinliğinde, İş Analitiği dalında “Yılın İş Ortağı” ödülüne layık görüldü.

Her yıl San Fransisco’da gerçekleştirilen ve Oracle’ın küresel boyutta düzenlediği en büyük etkinlik olan OpenWorld, aynı zamanda dünyanın en başarılı iş ortaklarının değerlendirildiği bir platform olarak işlev görüyor. Tüm dünyadan Oracle iş ortaklarının bir araya geldiği ve Oracle yöneticileri tarafından iş stratejilerinin, ürünlere dair yol haritalarının, trendlerin paylaşıldığı OpenWorld’e Oracle’ın davetlisi olarak katılan BiSoft, bu yıl Türkiye’ye büyük ödül ile dönmeyi başardı.

İŞ ANALİTİĞİ’NDE EMEA BÖLGESİNİN YILDIZI

Oracle Türkiye’nin deneyimli iş ortağı BiSoft, enerji alanında gerçekleştirdiği iş analitiği projesiyle*, EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Asya) bölgesinde “Yılın İş Ortağı” oldu. Proje, Londra borsasına kote, uluslararası petrol arama ve çıkarma etkinlikleriyle öne çıkan, bilgi teknolojileri faaliyetlerini İstanbul’daki yerel ekipleriyle yöneten petrol şirketi Genel Energy’de gerçekleştirildi.
Oracle tarafından layık görüldükleri ödül nedeniyle memnuniyetlerini belirten BiSoft CTO’su ve ortaklarından Serdar Güler, “Projede çok fazla ve farklı lokasyonda ofisleri olan Genel Energy’nin raporlama ile ilgili beklentilerini karşılamayı hedefledik. Ayrıca çok farklı formatta tutulmuş verileri yaratıcı bir yaklaşımla yeniden düzenleyerek, tek bir veri ambarında buluşturduk ve iş zekası aracıyla rapor üretmeye hazır hale getirdik. Çözümümüzün OpenWorld kapsamında değerlendirilmesinden ve EMEA bölgesinin en büyük ödülüne layık görülmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

İNOVATİF BİR PROJE

Projenin inovasyon yönüyle dikkat çektiğini ifade eden Serdar Güler, sözlerine şöyle devam etti: “Proje bize geldiğinde bir veri ambarı ihtiyacı olduğu ortaya konuldu. Ancak 16 yıllık mevcut verinin dağıtık bir yapıda ve yüzde 90 oranında Excel üzerinde tutulduğu söylendi. İnternet erişiminin olmadığı petrol sahalarından gelen verilerin benzer şekilde paylaşılabileceği bir ortam hazırlamalıydık. Sonuç olarak, başta petrol ve doğalgaz olmak üzere enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin aylarca uğraştığı veri analizlerini birkaç dakika içinde yapabilen bir çözümü hayata geçirdik.

BiSoft, çözümünü nesnelerin internetini de (IoT) kapsayacak ve sensörlerden gelen veriyi de işleyecek şekilde geliştirmeye devam ediyor. BiSoft CTO’su ve ortaklarından Serdar Güler, petrol ve doğalgaz dışındaki yer altı zenginliklerinin analizini de yazılıma entegre edebilmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Tüm ekiplerimizle katıldığımız, inovasyon yönü ile öne çıkan bu projede elde ettiğimiz başarı, bize aynı zamanda çok değerli bir ödül getirdi.”

ÇÖZÜME DAİR NOTLAR

• BiSoft tarafından, petrol/doğalgaz üreticileri başta olmak üzere enerji şirketlerinin veri analizi ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen çözüm, sahadan toplanan verilerin yanı sıra firmaların üretim, satış, finans, mühendislik gibi alanlardaki verilerini de toplayarak ortak bir alanda yönetilmesini sağlıyor.
• Çözüm ile sektörde Excel tabloları ve e-posta ortamında saklanan verinin işlenebilir ve raporlanabilir veritabanlarına otomatik olarak aktarılması mümkün oluyor. Gerçekleştirilen projede raporları bir yıl geriye dönük çıkartabilmek için yaklaşık 1.000 Excel dosyasının birleştirilmesi gerekiyordu. Normal yöntemlerle üç ay süren bu işlem, otomatik bir sisteme bağlandı. Günlük petrol sahalarından gelen veri, artık e-posta ile otomatik olarak toplanarak görselleştiriliyor. Böylece, iş gücü ve zaman kaybı minimize edilmiş oluyor.
• Geçmişe yönelik toplam 7 bin Excel dosyası ve 3 milyona yakın alan, BiSoft’un geliştirdiği bir yazılım modülü ile veritabanına otomatik olarak işlendi. Yine günlük olarak e-posta aracılığı ile gönderilen Excel ve pdf dosyaları da bu modül aracılığıyla otomatik olarak veritabanına aktarılabilir hale geldi.

ENERJİ SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMİ

Petrol ve doğalgaz sektöründe kuyu açmanın çok yüksek maliyetli bir işlem olduğu göz önüne alındığında, eldeki verinin yeterince ve hızlı işlenip analiz edilememesi, yatırım maliyetlerini boşa çıkarabiliyor. Bugünün piyasa şartlarında bir petrol kuyusu açmanın maliyetinin 10 milyon ABD Doları’ndan başladığı dikkate alınırsa, tutarlı ve hızlı verinin olmadığı durumlarda maliyetler çok ciddi oranlarda artabiliyor. BiSoft, çözümünü nesnelerin internetini de (IoT) kapsayacak ve sensörlerden gelen veriyi de işleyecek şekilde geliştirmeye devam ediyor. Üretim sırasında elde edilen bu veriye göre, yer altından çıkarılan ürünün kalitesi, verimlilik düzeyi gibi bilgilere kolaylıkla ulaşılabiliyor. Petrolün varil fiyatının 100 dolarlardan 50 dolar civarına düşmesi ile tüm dünyadaki petrol ve doğalgaz şirketleri ciddi bir şekilde maliyet ve yatırım kısıtlamasına gidiyorlar. Geliştirilen çözümün, bu anlamda da firmalara yardımcı olması hedefleniyor. Serdar Güler, petrol ve doğalgaz dışındaki yer altı zenginliklerinin analizini de yazılıma entegre edebilmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde