Bulut Bilişim Dünyasına Kısa Bir Giriş

713 0
713 0

Cloud yani bulut teknolojisi son yıllara damgasını vurmuş bir gelişme. İnternet ve veri depolama teknolojilerini kökten değiştiren ve açtığı kapıyla yepyeni bir bilişim dünyasını mümkün kılan bulut bilişime gelin birlikte göz atalım.

Bulut Bilişim Nedir?

Bilgisayarlar ve diğer cihazlar için, istendiği zaman kullanılabilen ve kullanıcılar arasında paylaşılan bilgisayar kaynakları sağlayan, internet tabanlı bir bilişim hizmetidir. Burada hemen not etmek gerekir ki bulut bir ürün değil, bir hizmettir.

Bu teknoloji ile ihtiyaç duyulan bilgilere erişmek için yanımızda USB bellek taşımak zorunluluğunu veya daha büyük verileri saklamak için kullanılan odalarca sunucu ihtiyacını minimum düzeye indirecek gibi gözüküyor. Çünkü bulut teknolojisi fiziksel olarak herhangi bir yer kaplamıyor.

İnternet ortamında yaratılan sanal sunucularda veri saklanmasını sağlayan bulut bilişimi aynı zamanda çoklu kullanıma da olanak sağlar. Bulut teknolojisi, dijital bir ağ aracılığıyla çoklu sunucu bağlantısı gerçekleştirmektir. Aynı anda birden fazla kişinin verilere ulaşmasını mümkün kılar. Bulut sistem, verilerimize, programlarımıza dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir bilgisayarla, istediğimiz kadar kişi ile, hatta mevcut şartlar sağlandığında herhangi bir gezegenden erişmemize olanak sağlayabilecek teknolojidir.

Böyle anlatınca bulut bilişim kafanızda oldukça karmaşık bir yapı gibi gözükebilir. Ancak emin olun yanılıyorsunuz. Tam aksine bulut teknolojisi oldukça basit bir yapıya sahiptir. Günlük hayatımızda sık sık kullandığımız bu teknolojiyi sizler için şu şekilde açıklayabilir. Örneğin, Dropbox tam olarak bir bulut bilişim örneğidir. Kendi hesabınızda ister sadece kendinizin görebileceği şekilde fotoğraflarınızı, dosyalarınızı yani her türlü verinizi saklayabilirsiniz, ya da ortak dosyalar oluşturarak başkalarının aktif olarak kullanabildiği alanlar yaratabilirsiniz. Bu sayede hem verilerinize ulaşmak için yanınızda devamlı bir USB taşımanız gerekmez, hem de istediğiniz an istediğiniz kişiyle veri paylaşımında bulunabilirsiniz.

Sizin ufak verilerinizi saklamaya yardımcı olan bulut teknolojisi aynı zamanda aklı hayalinizin alamayacağı büyüklükteki verilere de ev sahipliği yapar. Şu an dünyanın en büyük firmaları bulut bilişimi kullanarak verilerini depolar ve bu veriler üzerinde işlem yapar.

Neden Bulut Bilişim? 

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Bulut bilişim eski teknolojinin aksine herhangi bir fiziksel mekana ihtiyaç duymaz. İnternet aracılığı ile sanal serverlar sunan bulut bilişim kullanıcılarına daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi ve maliyet tasarrufu yapabilme imkanı sağlar. Karmaşık altyapıları ortadan kaldırarak çalışma alanını genişletir. Kişisel bilgisayarların yükünü azaltır, kurumsal boyutta ise devasa bir server ve maliyet yükünü ortadan kaldırır. Aynı zaman ciddi bir enerji tasarrufu da sağlar.

Daima ulaşılabilir olması büyük bir kullanım kolaylığı sağlar. Aynı zamanda esnek yapısı sayesinde değişikliklere daha kolay uyum gösterir. Teknik bir ekibe ihtiyaç duyulmuyor oluşu ve teknolojinin kendi kendine güncellemeleri gerçekleştiriyor olması ise oldukça büyük bir kazanım. Aynı zamanda bulut bilişim güvenilir ve güvenlidir.

Kurumsal Firmalar Neden Bulut Bilişimi Tercih Etmelidir?

Her birinin ardında karmaşık yapılar olan, ofis alanı işgal eden soğutma, sunucu ve depolama birimleri gerektiren karmaşık bir bilgi işlem merkezleri yerine bulut bilişim, her şeyi online dünya üzerinden hallederek kullanıcılarını oldukça büyük bir yükten kurtarır.

Şirket yönetimini kolaylaştıran ve ciddi bir maliyet tasarrufu sağlayan bulut teknolojisini bir örnek üzerinden anlatmak her şeyi açıklığa kavuşturacaktır.

Gelin sizi bir girişimci bir kadın olan Filiz Hanım ile tanıştıralım. Kendisi yeni bir şirket kurarak müşterilerine farklı kitapları bulabileceği bir platform sağlayan bir iş kadını. Başarılı bir şirket büyümesi yakalayabilmek için internet sitesini güçlendirmesi ve verileri daha iyi bir şekilde depolayacağı bir alana ihtiyacı var. Aynı zamanda müşterilerinin bu hizmetten memnun kaldığından da emin olması gerekiyor.

Bulut teknolojisinden önce Filiz Hanım’ın bu verileri depolayabilmesi için pek çok server’a ihtiyacı vardı. Şirketi büyüdükçe verilerini saklayabilmek için daha fazla server satın alması, bu serverları konumlandırabileceği fiziksel mekanlar yaratması ve aynı zamanda bu serverlarla teknik anlamda ilgilenecek daha fazla elemana ihtiyacı vardı. Ancak bulut bilişim devrimiyle birlikte Filiz Hanım’ın tüm bunlarla uğraşması gerekmiyor. Pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymadan sadece bulut teknolojisi üzerinden kiralayacağı sanal serverlar aracılığı ile bunları çok daha kolay bir şekilde başarabilir. Üstelik ihtiyacı olan hizmete göre üç farklı şekilde bulut bilişimi kullanması da mümkün.

Bunlar SaaS, PaaS ve IaaS. Hepsi de  farklı uygulamaları bulut üzerinden kullanmayı ve verileri depolamayı mümkün kılıyor. Bu 3 farklı yapı Filiz Hanım’a farklı seviyede destek, esneklik ve kontrol önermekte.

Infrastructure As a Service( IaaS) 

IaaS  temel olarak donanımsal kaynakların servis olarak alınmasını öngören bir bulut servisidir. Kullanıcı bu servisten işlemci kaynağı, depolama kaynağı, network ekipmanları gibi doğrudan fiziksel donanımsal araçları servis olarak kullanabilmektedir. Kullanıcı istediği donanımsal ekipmanlarını istediği gibi özelleştirerek ihtiyacı olan donanımsal kaynağın tamamını veya ilgili donanımsal kaynağın bir kısmını paylaşımlı olarak  bir servis modelinde satın alıp internet üzerinden bu kaynağı esnek bir şekilde yönetebilmektedir.

Platform As a Service ( PaaS)

Bu servis son kullanıcıya ihtiyacı ne ise bu ihtiyacı gerçekleştirebilmek için gerekli platformları servis olarak sağlayan Cloud servis tipidir. Bu servis tipi sayesinde hiç bir platformun ayarları ile bakımı ve sürekliliği ile uğraşmak durumunda kalmayız.

Software As a Service (SaaS) 

SaaS yazılım geliştirme işleminin internet üzerinden bağlanabildiğiniz bir platform sayesinde geliştirip, deploy edebildiğiniz cloud servis tipidir. Bu servis sayesinde aldığınız servisin kapsamı dahilinde yazılım kurmanız ve bu yazılımların güncellemeleriyle ilgilenmeniz gerekmemektedir. Siz yazılım geliştirmek için sadece internet üzerinden servisi sağlayan Cloud birimine bağlanırsınız burada geliştirme işleminizi yapar işiniz bittiğinde buradan çıkarsınız.

IaaS ile daha çok sistem ve altyapı uzmanları, PaaS ile uygulama geliştiriciler , SaaS ile de daha çok son kullanıcılar ve iş birimleri hedef alınmaktadır.

Filiz Hanım ise bu 3 farklı seviyede herhangi birini ihtiyacına göre seçebilir.

Görüldüğü üzere bulut bilişim sadece veri depolama alanında değil daha pek çok alanda da pek çok yeniliğin öncülüğünü yapmakta. Yeni bir yönetim ve iş anlayışını doğuran bulut teknolojilerinin bize daha ne gibi yenilikler sunacağı ise büyük merak konusu. Şu an gelinen noktada farklı firmalar tarafından geliştirilmeye devam eden bulut bilişimin geleceği ile ilgili pek çok öngörü bulunmakta.

Bakalım önümüzdeki günlerde bulut bilişim bize ne gibi imkanlar sunmaya ve ne gibi yeni kapılar açmaya devam edecek!

Etiketler

Yorum Sırası Sizde