Bulut Çözümlerinin Kamu Kurumlarında Kullanımı

1280 0
1280 0

Oracle Türkiye Kamu Sektörü Satış Yöneticisi Utku Kaya ile kamuda Bulut uygulamaları üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Kamu kurumlarında Bulut kullanımının hızla arttığına dikkat çeken Kaya, Bulut çözümlerinin kamu kurumlarında kullanımı konusunda sorularımıza cevap verdi.

uyku kaya, oracle
Utku Kaya – Oracle Türkiye Kamu Sektörü Satış Yöneticisi

– Uzun yıllardır Ankara’da kamu kurumları ile çalışıyorsunuz. Size herkesin merak ettiği bir soruyu sorarak  başlamak istiyoruz: Sizce Bulut teknolojisi kamu kurumlarında  kullanılabilir mi? 

Ülkemizde kamu kurumları artık eskisi gibi yönetilmiyor. Özellikle çeviklik ve kaynakların verimli kullanımı konusunda özel sektörle yarışabilecek düzeyde bir anlayış ve bu doğrultuda yürütülen çalışmalar var. Yani ülkemiz için Bulut teknolojisinin getirdiği avantajları kamu veya özel sektör için farklı değerlendirmek doğru değil.

Bulut teknolojisi, bilişim ihtiyaçları arttıkça artan, kurması uzun süren ve ilk yatırım maliyeti yüksek sistemler yerine; hızlı ve kolay sahip olunabilen, kesintisiz ve güvenli bir platformu tercih edecek tüm kuruluşlar için uygun. Bu avantajlardan kamu kurumları da istifade ediyor ve etmeli. Aksini söylemek bilişim teknolojisinin yenilikçi ruhuna da aykırı diye düşünüyorum.

– Hali hazırda kamuda Bulut ile tanışan kurumlar var mı?

Elbette, hızla artan şekilde kamu kurumlarında Bulut yaklaşımı benimseniyor. Zaten Ankara’da bilgi teknolojilerinin sahip olma şeklinde değil de, hizmet olarak alınarak kullanılması çok eskilere dayanıyor. Telekom şirketlerinden sunucu, hat ve yer hizmeti alınması veya sahip olmadan kiralama yöntemiyle kullanılan ‘‘mainframe’’ sistemler eskiden beri kamu kurumları tarafından tercih ediliyordu. Halen proje süreci devam eden ‘Kamu Entegre Veri Merkezi Projesi’ de yine kamu kurumlarına Bulut yaklaşımıyla hizmet sunulmasının aşamalarından bir tanesi. Yani kamu kurumları bulut yaklaşımına yabancı değil.

Yeni nesil Bulut teknolojileri ise, son üç yıldır kamu kurumları tarafından  kullanılmaya başlandı. Bugün yeni projelere Bulut ortamında başlayan, mevcut sistemlerini Bulut ortamına taşıyan, iş sürekliliği ve felaket kurtarma merkezini Bulut ortamında kuran kamu kurumları var. Sayıları da her geçen gün artıyor.

– Bulut’un güvenliğinden söz ettiniz. Bulut neden güvenlidir?

İster küçük bir sistem odasına, ister son teknoloji altyapı ile donatılmış bir veri merkezine sahip olsun, bilişim ihtiyaçlarını münferiden karşılayan her kurum; kendi inisiyatifiyle belirlediği, kendi bütçesi ve teknik kapasitesi seviyesinde ürettiği siber güvenlik çözümleri ile korunuyor. Üstelik kamu kurumlarında teknik olarak belirlenen güvenlik çözümünün, kamu ihale mevzuatına göre de en avantajlı çözüm olması bekleniyor. Bu çok basit bir süreç değil ve beraberinde bir çok olumsuzluk getirebiliyor. Sonuç olarak; bütçe, teknik yetkinlik ve satın alma süreci bakımından kamu kurumlarında kullanılan güvenlik araçları, gerçek güvenlik gereksinimlerini her zaman kapsamıyor. Bunu her geçen gün artan tehditlere karşı yetersiz silah ve mühimmat ile, kendi imkanları dahilinde savunma yapan bir askeri bölüğe benzetebiliriz.

Ancak global Bulut servis sağlayıcıları, en üst seviye bilgi güvenliği kriterlerine göre donatılmış altyapılarla hizmet veriyor. Dünyanın en yetkin siber güvenlik uzmanlarının oluşturduğu, her gün iyileştirilen ve milyar dolarlar tutarında yatırım yapılan bu altyapılar, adeta ‘dünyanın en güçlü silahlarına sahip profesyonel bir ordu’ ile siber saldırılara karşı korunuyor. Sanırım bu durum, neden Bulut bilişimin daha güvenli olduğunu açıklıyor.

– Güvenlik en üst noktada olsa bile “Bulut“ denilince kamuya ait verilerin fiziksel olarak yurtdışına çıkması söz konusu, bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

‘Bulut’ isimlendirmesi aslında çok isabetli; gökyüzündeki bulutların hangi noktada olduğunu ve geometrik şekillerini söyleyemeyiz çünkü sürekli hacimleri azalıp artar, birleşip bölünerek şekil değiştirir ve durmadan hareket ederler. Bulut hizmet sağlayıcıları da, altyapılarını ilk zamanlarda bu şekilde tasarladı. Büyük çoğunlukla Amerika ve Avrupa’da konumlanan ama aslında tam olarak yerini ve nasıl bir altyapıya sahip olduğunu bilmediğimiz bir havuzdan yazılım ve donanım hizmeti verilmeye başlandı. Doğal olarak kullanıcılar da arka planından emin olamadıkları bu yapılarda, verinin yurtdışına çıkması gibi endişeler duymaya başladı.

Verilerin yurtdışına çıkması konusu hala çok konuşulan ancak dünyanın güvenini çok önceden kazanmış, köklü ve lider teknoloji şirketlerine karşı geçerli olmayan bir kaygı. Müşterileri ile Bulut teknolojisinin çıkışından çok önce tanışmış, yerel yapılanması yıllardan beri mevcut olan, halihazırda ürün, hizmet ve teknik desteği ile kurumların bilgi sistemlerini zaten emanet etmiş olduğu dev şirketlerden bahsediyorum. İşte bu şirketlerin sunduğu Bulut hizmetleri, uzun yıllar sürecek yeni bir güvenme ilişkisi kurma sürecine gerek olmadan tercih edilebilir.

Oracle özelinde ise yurtdışı kaygısına hiçbir şekilde yer yok, çünkü Oracle Bulut platformu, tüm kontrolü müşterisine vererek, tıpkı Bütünleşik Sistemler’de yaptığı gibi bir paradigma değişikliği, bir devrim yapıyor. Çok kısa özetlemek gerekirse, Oracle Bulut müşterileri, Bulut hizmetini ister Amerika, ister Avrupa, ister Türkiye’deki veri merkezlerinden, isterlerse de kendi sistem odalarından kullanabilir. Yani özetle, bırakın verilerin yurtdışına çıkmasını, dilerseniz verileriniz sistem odanızdan bile çıkmadan Bulut teknolojisinin getirdiği faydaların tamamından istifade edebilirsiniz. Bulut esnekliği ve tam kullanıcı kontrolü, ikisi bir arada. İşte bu, bizi ve müşterilerimizi çok heyecanlandırıyor.

– Önümüzdeki dönemde kamuda Bulut çözümleri konusunda bizleri neler bekliyor? Ne gibi dönüşümlere şahit olacağız?

 Kamu kurumlarının bilişim harcamaları sadece kendi inisiyatiflerinde değil, devletin yatırım ve kalkınma organları tarafından da yönlendiriliyor. Son dönemde şahit olduğumuz, memnuniyet verici gelişmelerden bir tanesi de, kamu kurumlarında Bulut teknolojilerin kullanımına yönelik ekonomik ve idari gerekçelerle teşvik edici yönlendirmeler yapılması. Devlet organları tarafından yapılan bu pozitif yönlendirmelerin etkisi çok fazla ve bu da Bulut yaklaşımının kamuda hızla benimsenmesini sağlıyor.

Önümüzdeki dönemde, mevcut Bulut hizmeti kullanıcılarının da deneyimlerini paylaşmasıyla, kamuda hızlı bir dönüşüm sürecine girileceği aşikar. Türkiye gibi birçok büyük hedefe sahip olan dinamik bir ülkenin, bu hedeflere alışılagelmiş eski yöntemlerle uzun yoldan gitme gibi bir lüksü yok.

Kamu kurumlarının bu dönüşüme dahil olduğunu vatandaş olarak çok fazla hissedeceğiz. Vatandaşlarımıza kamu hizmetleri sunmak için çalışan kamu kurumları, bilişim projelerinin bütçeleme, satın alma, teslimat, kurulum gibi süreçlerinde çok fazla zaman harcıyor. Deneyimlerimize göre Bulut yaklaşımı ile bu süreler önemli oranlarda kısalıyor ve sahip olma yerine hizmet alma şeklinde yapılan yatırımlar, mevcut bütçeyi daha fazla sayıda icraata harcama şansı veriyor. Bu da hem vatandaş hem de devlet açısından zaman ve kaynakların daha doğru kullanılması demek.

– Kurumlar ve sizler gibi sektör paydaşları ne şekilde konumlanmalılar?

Yakın geçmişe kadar ülkemizdeki bilişim ekosistemi ‘donanım’ baskın bir yapıdaydı. Daha sonra ‘yazılım’ merkezli bir bakış açısı geldi. Günümüzde ise tüm Dünya ile birlikte Türkiye’de de ‘çözüm’ temelli bir bilişim ekosistemi gelişti. Ancak eskiden kalma alışkanlıklarla bazen bilişim projeleri, donanım satın alması veya yazılım geliştirmesi olarak görülebiliyor. Bundan bir an önce kurtulmalıyız. Bence kamu veya özel sektör farketmeksizin, bilgi işlem birimlerinin artık geleneksel ‘emek ve yatırım yoğun’ yollardan kaçınması ve tüm icraatlarını ‘çözüme giden en kısa yol’ anlayışıyla gerçekleştirmesi gerekiyor. Ülkemizdeki hizmet ve ürün üreten paydaşların da aynı doğrultuda, pazarda daha esnek ve yenilikçi yaklaşımla pozisyon alması gerekir diye düşünüyorum.

Utku Kaya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 2011 yılından beri Oracle Türkiye’de Kamu Sektörü Satış Yöneticisi görevini başarı ile sürdüren Kaya, Ankara’da yaşamaktadır. Kaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

Utku Kaya iletişim bilgileri:
Web sitesi
Linkedin
Twitter
Etiketler

Yorum Sırası Sizde