DHMİ Operasyonlarının Arka Planında Bilişim Altyapısı Bulunuyor

1226 0
1226 0

Oracle Türkiye Ankara Bölgesi Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Şatana, T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ocak ile görüştü.

dhmi, oracle
CEM ŞATANA – Ankara Bölgesi Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Oracle Türkiye / FUNDA OCAK – Genel Müdür ve YK Başkanı, DHMİ / ÇAĞLA EVCİLİ – Teknoloji Satış Yöneticisi, Oracle Türkiye

“Havalimanları, baştan sona bilgi teknolojileri sistemleri ile yönetiliyor. En önemli hedefimiz, tüm sistemlerin bir bütün halinde, 7/24 kesintisiz bir şekilde çalışması, böylece herhangi bir aksama ve gecikmeye mahal verilmeksizin insanların yolculuklarını güvenli ve sorunsuz bir şekilde yapması. Bunun için tüm güncel teknolojiler takip ediliyor, uluslararası standartların tüm hizmetlerde sağlanması için gerekli görülen sistemler imkânlar doğrultusunda temin ediliyor.”

FUNDA OCAK

Genel Müdür ve YK Başkanı

DHMİ

CEM ŞATANA: Hava meydanları işletiminde, özellikle iletişim ağlarının ve bilişimin büyük ölçüde kullanıldığını görüyoruz. Bu perspektiften bakarsak hangi konular sizler için daha fazla öne çıkıyor? Öncelikleriniz neler?

FUNDA OCAK: Günümüz bilgi ve iletişim teknolojileri her geçen gün gelişiyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Gelişen teknolojiye paralel olarak seyahat etmek de son derece kolaylaştı. Artık uçak bileti rezervasyonu, bilet alımı, check-in gibi işlemleri cep telefonundan bile yapılabiliyoruz. Gidilecek havalimanındaki hava durumuna, uçuşla ilgili detaylı bilgilere de aynı şekilde anında ulaşabiliyoruz. Bunun gibi kolaylıklar, işin sadece günlük hayata yansıyan yüzü. Havalimanları özelinde baktığımızda arka planda çok ciddi bir bilişim altyapısı bulunuyor.

Havalimanları, baştan sona bilgi teknolojileri sistemleri ile yönetiliyor. En önemli hedefimiz, tüm sistemlerin bir bütün halinde, 7/24 kesintisiz bir şekilde çalışması, böylece herhangi bir aksama ve gecikmeye mahal verilmeksizin insanların yolculuklarını güvenli ve sorunsuz bir şekilde yapması.

Bunun için tüm güncel teknolojiler takip ediliyor, uluslararası standartların tüm hizmetlerde sağlanması için gerekli görülen sistemler imkânlar doğrultusunda temin ediliyor.

Örneğin son yıllarda self check-in kioksları ve otomatik pasaport kontrolü yapan biyometrik geçiş sistemleri kullanılmaya başlandı. Özellikle Atatürk Havalimanı, Antalya Havalimanı gibi uluslararası yolcu trafiğine açık ve anlık yolcu sayısının çok yüksek sayılara ulaştığı havalimanlarında yeni teknolojilerin kullanılması, yolcu konforunu sürekli olarak artırmaya yönelik büyük faydalar sağlıyor.

Havalimanlarının fiziki olarak güvenliğinin sağlanmasının yanında, kullanılan teknolojilerin sürekli olarak artış göstermesi, siber güvenlik tedbirlerinin önemini de ortaya çıkarıyor. Bu nedenle siber güvenliğin sağlanması da önceliklerimizden… 

dhmi, oracle
FUNDA OCAK, DHMİ Genel Müdür ve YK Başkanı

CEM ŞATANA: Faaliyet alanınız içerisinde gerekli olan nitelikli eleman/personel ihtiyacınızın arzı açısından zorluk çekiyor musunuz, bu alanda hangi eğitim kurumları sizler için nitelikli personel yetiştiriyor, nitelikli elemanlar yetiştirebilmesi adına, kurum ve/veya T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

FUNDA OCAK: Bilindiği üzere; kuruluşumuza ilk defa (açıktan) personel alımları, Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girmiş adaylar arasından Devlet Personel Başkanlığı kanalıyla ÖSYM Başkanlığından talep ediliyor ve yerleştirme ÖSYM Başkanlığınca yapılıyor.

Bu kapsamda, arzu edilen düzeyde mesleki yeterliliğe sahip personelin temin edilmesi güç olmakla birlikte, kurumsal ihtiyaçlar doğrultusunda; üniversitelerin lisans mezunlarından, sivil havacılık eğitimi veren üniversitelerin ilgili bölümlerinden (Hava Trafik Kontrolörü ve Ulaştırma İşletmeciliği) ve mühendislik fakültelerinden personel istihdam ediyoruz.

Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için, kuruluşumuz eğitim konusunda yeniden yapılanmaya giderek Havacılık Eğitim Dairesi Başkanlığını kurdu. Eğitimlerimiz, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onay ve denetimine tabi olduğu gibi, MEB Talim Terbiye Kurulu tarafından da onaylanmıştır. Söz konusu eğitimler, kendi bünyemizde bulunan ulusal/uluslararası sertifika sahibi personel tarafından veriliyor. Dünyanın en modern eğitim tesislerinden birisi olan eğitim merkezimiz sayesinde, sektörden gelen yoğun talepleri karşılayıp,  bilgi ve uzmanlığımızı paydaşlara aktarmak için önemli bir adım atmış olacağız. Ayrıca yine bu sayede üniversitelerle eğitim partnerliği ve stratejik işbirliğini artırarak eğitim birikimimizi aktarma şansı bulacağız.

Diğer yandan, kuruluşumuz Hava Trafik Kontrolörü ihtiyacının %85’lik kısmını kurum içi eğitim faaliyetlerinden (Temel ATC Kursu) karşılıyor. Kalan kısım ise, Eskişehir Anadolu Üniversitesinin ilgili bölümünden mezun olanlardan sağlanıyor. Gerekli şartları taşıyan (KPSS-YDS) aday kursiyerler, yurtdışı patentli seçme sınavlarına tabi tutuluyor; başarılı olanlar, Kuruluşumuz bünyesinde açtığımız, fakülte seviyesinde eğitim veren kursları tamamlayarak görev almaya başlıyor.

Diğer pozisyonlar için de durum farklılık göstermiyor. Kuruluşumuz bünyesinde bulunan eğitim tesisleri ve üç boyutlu, 360 derecelik, entegre çalışabilen simülatörleri ile yeni atananlar dahil tüm personele mesleki yeterliliklerini artırmak adına, ana faaliyet alanlarımız olan Hava Seyrüsefer ve İşletme konuları başta olmak üzere, çeşitli konularda (Güvenlik, ARFF, Elektronik) eğitim veriliyor. Bu çerçevede 2016 yılı içerisinde yurt içi ve dışı dahil 5007 personele eğitim verildi. İstanbul’da yeni havalimanının hizmete açılması ile birlikte paydaşlarımızdan gelen talepler de dikkate alındığında bu sayının 10 kat artacağını düşünüyoruz.

Soldan sağa: CEM ŞATANA – Ankara Bölgesi Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Oracle Türkiye / FUNDA OCAK – Genel Müdür ve YK Başkanı, DHMİ

CEM ŞATANA: Şahsi fikrinizi almak isteriz; üst düzey yönetici olarak bilişimden tam olarak beklentileriniz nelerdir ve bunların gerçekleştirilmesi sürecinde ekip motivasyonunu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

FUNDA OCAK: Bilişim, hem hayatımızın hem de işlerimizin kolaylaşması demektir. Dünyanın neresinde olursam olayım istediğim her bilgiye anında ulaşabilir olmam, benim için çok önemli. Kuruluşumuz bünyesinde geliştirilen sistemler sayesinde, istediğim tüm bilgilere ulaşabiliyor, zaman ve mekâna bağlı olmadan işlerimi takip edebiliyor, resmi yazışmaları kontrol edebiliyor ve imza atabiliyorum. Oysa eskiden masamın başına gelmeden bunları takip edebilmem mümkün olmuyordu. Masamın üzeri onlarca onay bekleyen evrakla doluyordu.

Tamamen otomatize edilmiş uçuş bilgi, insan kaynakları, finans, satın alma, stok, envanter, istatistik ve evrak otomasyon sistemleri sayesinde; tüm işlerimizi hem hızlı hem doğru hem de güvenilir bir şekilde takip edebiliyoruz.  Hatta elektronik imza, elektronik fatura ve KEP sistemleriyle, diğer kurum ve kuruluşlarda da işlerimizi entegre edip kağıt, posta ve zaman israfının önüne geçtik. Kamu kurum ve kuruluşları arasında bilgi teknolojilerinin kullanımında öncü olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

CEM ŞATANA: Sadece hava yolu taşımacılığında değil hava meydanları yapımı ve işletimi konusunda da ülkemiz son yıllarda bir marka haline geldi. İstanbul’da açılacak yeni havalimanı ve diğer yeni projeler hakkında ve bunların bilişime yapabileceği katkılar ve beklentilerinizle ilgili biraz bilgi verebilir misiniz?

FUNDA OCAK: Cumhuriyet tarihinin birçok anlamda en büyük projesi olarak daha şimdiden tarihe geçen yeni İstanbul havalimanı ile Türk havacılık tarihinde yeni bir sayfa açılacak. Kıtalararası mega bir hub olacağını öngördüğümüz havalimanının hizmete girmesiyle birlikte uluslararası sivil havalimanı işletmeciliği alanında ülkemiz oyun kurucu bir rol üstlenecek.

Yeni İstanbul havalimanında gerek yolcuların gerek yer hizmeti kuruluşlarının faydalanabileceği, modern çağın gereği, bulut teknolojisine dayalı akıllı iletişim ve takip sistemlerinin kullanıma sunulmasına yönelik olarak görevlendirilmiş şirketin çalışmalarını da takip ve kontrol ediyoruz.

Kuruluş olarak yine önümüzdeki birkaç yıl içerisinde açılmasını planladığımız Çukurova Havalimanımız, gerek stratejik konumu gerek sahip olduğu doğal kaynaklar ve avantajlar ile hızla büyüyen ulusal sermayeli kobileri ve büyük ölçekli sanayi işletmeleri sayesinde bölgesel kalkınmanın dinamosu olmaya adaydır.

İnşa çalışmalarına başlanan ve tamamlandığında kargo taşımacılığı açısından da bölgede önemli bir üs konumuna gelmesi beklenen Çukurova Havalimanının tam kapasite devreye girmesiyle bölgeye yönelik yatırımların da şaha kalkması bekleniyor.

Hükümetimizin 2023 Hedefleri çerçevesinde; kuruluşumuzun ülke kalkınmasına sağladığı büyük katkılar 2018 yılında hizmet vermeye başlayacak İstanbul havalimanıyla yeni bir dönemece girecek. Bunu takiben, yaklaşık 7 bin kişiye istihdam sağlaması beklenen Çukurova Havalimanının da tamamlanmasıyla batıdan esen bu bereketli rüzgâr doğuda da bölgemize büyük bir hareketlilik ve dinamizm getirmiş olacak.

Ayrıca, kuruluşumuzun uzaktan eğitim ve bilgi paylaşım imkânlarına destek sağlamak amacıyla, “Havacılık Uzaktan Eğitim ve Bilgi Paylaşım Portalı” adı altında TÜBİTAK ile bir Ar-Ge projesine başlandı ve çalışmalar devam ediyor. TÜBİTAK tarafında geliştirilen söz konusu yazılım, Türk halkına ve Türk yerel normlarına kolayca adapte edilebiliyor. Bunun yanı sıra bu yazılım, gerek görüldüğü takdirde, diğer ülkelere eğitim amaçlı sunulabilecek nitelikte. Dolayısıyla yazılımın ticari olarak da pazarlanabilmesi mümkün. Yazılımın milli olmasının en büyük avantajı, gerektiği veya istendiği zaman, değişen ve gelişen şartlara göre tekrar güncelleme ve iyileştirme yapılabilmesi olacak.

DHMİ’ye bağlı olan havalimanlarına ait kritik sahalarda, kuş-uçak çarpışmalarını önleme maksadıyla, yerli bir Kuş Radarı Sistemi (KUŞRAD) geliştirildi. 2016 yılı içerisinde KUŞRAD Atatürk Havalimanına kuruldu ve başarıyla kullanılmaya başlandı.

Bunların dışında da birçok Ar-Ge projesine devam ediyor ve bunları en kısa zamanda sonuçlandırmaya çalışıyoruz.

CEM ŞATANA: Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Röportajımızı sonlandırırken, eklemek istediğiniz mesajlarınız var mı?

FUNDA OCAK: Daha önce de birçok farklı platformda belirttiğim yeni bir hedefimiz bulunuyor. Sahip olduğumuz bilgi birikimini, yurt dışındaki ülkelerde, bu ülkelerin kamu ve özel sektörüne öğretmeyi hedefliyoruz.

DHMİ, sahip olduğu bu birikimi tek başına ya da Türk özel sektörü ile birlikte yurt dışındaki ülkelere yeni projelerle taşımak istiyor. Bu sayede hem Türk insanının dünya üzerindeki etkinliğini artırmak hem de bunun karşılığında ülkemize ve kuruluşa yeni bir gelir türü yaratmak ve yurt dışı pazarında ‘DHMİ de var’ dedirtebilmek, bizim için son derece önemli. Bunun altyapısı gerçekleştirildi,  mevzuatı hazırlanıyor. DHMİ’nin bundan sonraki hedefi, dünya pazarlarına açılmak ve küresel marka haline gelmek olacak.

Son olarak altını çizmek isterim ki; ülkemizde 1933 yılından bu yana süregelen Türk sivil havacılık faaliyetlerinin son 15 yıllık döneminde bir başarı hikâyesi yazılıyor ve bizler de bu başarının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

Yazar: CEM ŞATANA – Ankara Bölgesi Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı
Etiketler

Yorum Sırası Sizde