Etstur, Oracle Bütçe Planlama ve Raporlama Bulut Servisi’ni Kullanıyor

1839 0
1839 0

etstur, oracle

Ticari büyümesini destekleyecek yeni bir bütçe planlama ve raporlama aracına ihtiyaç duyan Etstur, aradığı çözümü bulutta buldu. Oracle iş ortağı GTech ile birlikte yürütülen proje ile Oracle Hyperion kullanmaya başlayan Etstur, iş kullanıcılarına Oracle Bütçe Planlama ve Tahminleme Bulut Servisi’ni sunmaya başladı. Eskiden çok ciddi bir zaman alan rapor üretimi, bulut çözümü sayesinde dakikalara indi. Ayrıca, Hyperion geçişi ile birlikte verilerin hazırlanması sürecinde mevcut olan manuel işlemler ortadan kaldırıldığı için hata riski de minimize oldu.

Etstur Hakkında

1991 yılında paket tur ve otel konaklama hizmetleri vermek üzere kurulan Etstur, kısa sürede hizmet yelpazesine eklediği ürünler ve bünyesine kattığı markalar ile turizm sektöründe lider pozisyona geldi. Kuruluş yıllar içerisinde oluşturduğu, daha sonra Etsgroup çatısı altında toplanan, Voyage Hotels, AtlasGlobal, Didimtur, Jetset, Maxx Royal Resorts, Ucuzabilet, Etsmice markaları ile turizmin tüm gerekliliklerini kapsayan, ‘ulaşım’, ‘konaklama’, ‘rehberlik’ ve ‘acentecilik’ zincirini kurdu ve Türkiye’de böyle bir zinciri kurmayı başaran ilk kuruluş oldu. 48 şehirde bulunan 130’dan fazla acentenin yanı sıra, web sitesi, mobil uygulama ve çağrı merkezi aracılığı ile ürünlerine her yerden ulaşım sağlayan marka, yurt içi ve yurt dışı destinasyonlarda, tur paketleri, tatil köyü ve şehir oteli rezervasyonları, uçak bileti, araç kiralama gibi ürünlerle hizmet veriyor.

Etstur, kuruluşundan bu yana teknolojiye sürekli yatırım yapıyor ve İstanbul’da bulunan iki adet veri merkezi ile kendi teknolojik altyapısını yönetiyor. Hayata geçirilen projeleri ağırlıklı olarak Java ve Oracle teknolojileri temelli olarak şekillenmiş durumda. Kendi bünyesinde yerleşik bulunan (on-premise), B2B ve B2C satış kanallarının (acente, çağrı merkezi, web ve mobil kanallar) altyapısında Oracle Veritabanı yer alıyor. Ayrıca, Bütçeleme Projesi kapsamında Oracle Bütçe Planlama ve Tahminleme Bulut Servisi kullanılıyor.

Raporlama Yetenekleri Güçlü Bir Platforma İhtiyaç Vardı

Şirketin ticari büyümesini desteklemek, boyutu ve kapsamı hızla genişleyen verileri daha doğru analiz etmek için artık daha yeni araçlara, yeni teknolojilerle donatılmış, raporlama yetenekleri güçlü bir platforma ihtiyaç vardı. Bu ihtiyacın ortaya konulmasının ardından BT ekibinin yönlendiriciliğinde bir araştırma sürecine girildi.

En başından itibaren, ihtiyacın bulut hizmeti ile karşılanmasının doğru olacağını düşünen Etstur ekibi, araştırma sürecinde elde ettiği PoC sonuçlarının ışığında Oracle Hyperion ürününü kullanmaya karar verdi. Oracle Bütçe Planlama ve Tahminleme Bulut Servisi, bakım maliyetlerinden kurtaracak, üstelik en güncel platformu, son derece esnek bir kullanım modeliyle sunacak bir çözüm öneriyordu.

Birlikte çalışılacak iş ortağı, projenin hedeflenen kapsam ve tarihte bitirilmesinde etkili olan en önemli bileşenlerdendi. Oracle iş ortağı GTechin daha önce yaptığı projelerin başarısı, sahip olduğu deneyim, projeyi bulut servisi olarak geliştirmeye yönelik ilgisi, Etstur ile Gtechi bir araya getirdi. Bütçelemeyle ilgili ekiplerin beklentilerine en uygun ürünün oluşturulması konusunda çok kararlı bir şekilde ilerleme gösterildi.

Mevcuttaki iş süreçleri Oracle Hyperion ürün ailesi üzerinden yeniden tasarlanarak modellendi. Bütçe Planlama ve Fiili Raporlama süreçleri için Oracle Bütçe Planlama ve Tahminleme Bulut Servisi (Oracle Planning & Budgeting Cloud Service) ürünü  kullanıldı. Projenin sonuna doğru verilen eğitimler, iş kullanıcılarının değişime karşı direnç gösterme eğilimini de minimuma indirdi. Hyperion, projenin bitiş tarihinden itibaren şirket içerisinde hızla kullanılmaya başlandı.

Etstur BT Direktörü Ergin Bulut, seçimlerini etkileyen önemli noktaları şu sözlerle ifade ediyor: Oracleın Kurumsal Performans Yönetimi alanındaki pazar liderliğini tartışmaya gerek yok. SaaS modeliyle verdiği bulut hizmetiyle donanım ihtiyacının ortadan kalkması, test/canlı ortam yönetimi, yamaların hayata geçirilmesi, yeni sürümlere yükseltme gibi operasyonel işlerin Oracle Cloud tarafından yürütülmesi gibi öne çıkan faydalar, Oracle Hyperionu seçmemizde temel etkenler oldu.

Modelleme Yapmak Kolaylaştı Hata Riski Minimize Oldu

Önceden çok daha uzun sürede elde edilen raporların Oracle Bütçe Planlama ve Tahminleme Bulut Servisi ile hızla üretilmesinin; modellemesi güç olan çeşitli planlama ve tahminleme modellerinin daha kolay uygulanmasının mümkün hale geldiğine dikkat çeken Bütçe ve Planlama Müdür Yrd. Ali Haydar Arslan, projenin hayata geçirilmesi ile birlikte elde edilen faydalara şu sözlerle devam ediyor: “Mevcut verileri farklı kaynaklardan toplayıp kullanıma uygun hale getirmek, eskiden çok ciddi bir zaman alırken, bulut çözümü sayesinde bu süre dakikalara indi. Ayrıca, Hyperion geçişi ile birlikte verilerin hazırlanması sürecinde mevcut olan manuel işlemler ortadan kaldırıldığı için hata riski de minimize oldu.”

Bulut Çözümlerine Yakın Takip

BT Ditektörü Ergin Bulut, Oracle Bütçe Planlama ve Tahminleme Bulut Servisi ile elde edilen başarının, daha önceki projelerinde olduğu gibi bundan sonraki projeleri için de önemli bir referans olarak kayıtlara geçtiğini belirtiyor.

Bu nedenle Etstur, Oracle’ın mevcut ürünlerine getirdiği yenilikleri ve Oracle Cloud tarafındaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve ihtiyaçlara uygun farklı bulut çözümlerini de hayata geçirmeyi hedefliyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde