Exalogic geçişi Migros Sanal Market uygulamasına yüksek performans kazandırdı

823 0
823 0

Migros E-Ticaret Bilgi Teknoloji departmanı, danışmanlık hizmet aldığı KoçSistem ve LinkPlus ekibinin desteğini de alarak, Migros Sanal Market ve Macrocenter Online satış uygulamalarını Oracle Exalogic üzerine taşıdı. Ekip, başarıyla hayata geçirilen proje doğrultusunda, hem yönetim maliyetlerini düşürdü ve hem de yüksek verimlilik elde etti.

migros oracle ekibi
SOLDAN SAĞA: ERKAN KARAKUŞ İş Geliştirme Müdürü – Linkplus / BURCU ALTINTAŞ Veritabanı ve Ortakatman Yazılımları Birim Yöneticisi – KoçSistem / OKHAN ÖZKARDAŞLAR Orta Katman Uzmanı – Migros / ELISABETH CARUANA E-Ticaret Bilgi Teknolojileri Müdürü – Migros / İBRAHİM DEMİR Orta Katman Kıdemli Satış Danışmanı – Oracle / SELİN SEKMEN Orta Katman Yazılımları Takım Lideri – KoçSistem / MURAT ÇELEBİ BT Sistem Yönetimi ve Hosting Hizmetleri Müdürü – Migros / BURAK KUZU Orta Katman Müşteri Temsilcisi – Oracle

ELISABETH CARUANAExalogic geçişi hem müşteri hem de iç kullanıcılarımızdan çok pozitif geri dönüşler sağladı. Bu geçiş ile birlikte hem donanım hem de yazılım altyapımızı güncelleyerek önemli bir performans kazanımı elde ettik. Geçiş öncesi yapmış olduğumuz analiz çalışmaları ile uygulama altyapımızı gözden geçirmiş ve bağımlılıklarımızı dokümante ettik. Yedi makina üzerine yayılmış altyapımızı 3 “compute node” üzerine konsolide ederek, yönetim ve dolayısıyla iş gücü maliyetlerimizi azalttık. Altyapımızı bu tip bir bütünleşik sisteme taşıyarak, diğer BT ekiplerine olan bağımlılığımızı minimuma indirip, kendi ortamımıza daha hakim bir konuma geçtik.

ELISABETH CARUANA
E-Ticaret Bilgi Teknolojileri Müdürü
Migros

Burcu AltıntaşSanal market uygulamaları, Exalogic projesi öncesinde de Oracle altyapısı üzerinde çalışıyordu. Oracle teknolojilerinin bu alandaki yaygınlığı, bizlerin de bildiği ve güvendiği önemli bir etken. Bu nedenle, uzun süredir yönetim hizmeti verdiğimiz sistemlerin, yine Oracle teknolojileri üzerinde çalışmaya devam etmesi konusunda müşterimizin kararına destek verdik.
BURCU ALTINTAŞ
Veritabanı ve Ortakatman Yazılımları Birim Yöneticisi
KoçSistem

Erkan Karakuş“Bu proje, uzun süredir Orta Katman konusunda danışmanlığını verdiğimiz müşterimiz ile birlikte yaptığımız ilk Exalogic geçiş projesi oldu ve başarıyla tamamlandı. Exalogic üzerindeki bilgi birikimi ve deneyimimizi artırması nedeniyle de önemli bir projeydi. Exalogic üzerinde orta katman operasyonunu ne şekilde yapacağımızı ve bu alanda ne gibi hizmetler sunabileceğimizi görmüş olduk.”
ERKAN KARAKUŞ
İş Geliştirme Müdürü
Linkplus

“Exalogic çözümümüzü pozisyonlarken sadece performans değil aynı zamanda sağladığı konsolidasyon ve kolay yönetilebilirlik özelliklerini de ön plana çıkarmıştık. Exalogic geçişi sonrasında Migros Sanal Market ekibinin günlük operasyona ayırdığı sürenin kısaldığını çok net bir şekilde görmüş olduk”
İBRAHİM DEMİR Orta Katman Kıdemli Satış Danışmanı – Oracle

+ Orace Exalogic X4-2
+ Oracle Exalogic Elastic Cloud
+ Oracle Weblogic Uygulama Sunucusu
+ Oracle Coherence önbellekleme çözümü
+ Oracle Traffic Director
+ Oracle Enterprise Manager

 

Sayın Caruana, birim olarak Migros bünyesindeki faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

ELISABETH CARUANA (Migros, E-Ticaret Bilgi Teknolojileri Müdürü): Migros E-Ticaret Bilgi Teknoloji departmanı olarak Migros bünyesindeki online satış sitelerinin tüm altyapı ve yazılım faaliyetlerinden sorumluyuz.
Amiral gemimiz olan Migros Sanal Market uygulaması, kurulduğu 1997 yılında bu yana %100 müşteri memnuniyetini hedefleyerek, hem web hem de mobil platformlarda hizmet veriyor. Bu uygulama ile Migros mağazalarındaki tüm ürün ve kampanyalara, aynı koşullarda, tek tıkla ulaşılabiliyor. Yaklaşık olarak 1.2 milyon kayıtlı müşterisi olan Migros Sanal Market, halen 20 ilde, 93 mağazası ve soğutma özellikli 170 taşıma aracıyla, günde ortalama 3 bin siparişin teslimatını gerçekleştiriyor.

Nasıl bir BT altyapısı üzerinde hizmet veriyorsunuz?

ELISABETH CARUANA: Java tabanlı olan Migros Sanal Market ve Macrocenter online satış uygulamaları, KoçSistem hosting merkezinde, Oracle Weblogic Uygulama Sunucusu, Oracle Coherence önbellekleme çözümü ve Oracle veritabanı üzerinde çalışıyorlar.
Hayata geçirdiğimiz Exalogic geçiş projesi çerçevesinde, uygulamaların bazı komponentleri arasındaki yük dağılım ihtiyacı ise Oracle Traffic Director ürünü ile sağlanıyor.

Exalogic projesini hayata geçirmenize neden olan ihtiyaçlarınız nelerdi? Hangi konularda çözüm arıyordunuz?

ELISABETH CARUANA: Yönetsel maliyetlerimizi düşürmeye, performansı yükseltmeye, kaynaklarımızı daha verimli kullanmaya yönelik ihtiyaçlarımız vardı. E-Ticaret BT ekibinin günlük operasyonel işlerdeki eforunu en aza indirmemiz, asıl işlerine odaklanabilmelerini sağlamamız gerekiyordu. Yama yükleme, sunucu izleme, sürüm yükseltme, log takibi, hata giderme gibi sürekli artan bir yükü yönetmeye, sistemi çalışır durumda tutmaya çalışmak için çok ciddi bir efor harcıyorduk. Bu tip operasyonel işlere ayıracağımız insan gücünü daha inovatif projelerde kullanmak istedik.
Uygulamalarımızı güncel ve Oracle tarafından gelecekte de desteklenen bir donanım altyapısına taşınmak, kullandığımız Oracle orta katman ürünlerini bizlere uygun olan en güncel versiyonlara geçirmek, üzerine yayıldığımız donanım parkını standartlaştırmak ve böylece verimliliği artırarak yönetsel maliyetleri minimuma indirmek konusunda bir arayışa girdik.

Bu arayış sizi nereye getirdi? Hangi Oracle iş ortakları ile nasıl bir araya geldiniz? Projeye başlama ve yürütme süreciniz hakkında bilgi verir misiniz?

ELISABETH CARUANA: Yaptığımız görüşmeler sonucunda, Oracle bütünleşik sistemleri içinde yer alan ve orta katman sunucusu olarak tasarlanmış olan Exalogic’in söz konusu ihtiyaçlarımıza cevap verebileceğini gördük.
Proje sürecinde, daha önce de danışmanlık hizmeti aldığımız Linkplus ve KoçSistem ile bir araya geldik. Exalogic geçişi sırasında hem Oracle satış öncesi danışmanlık ekibi hem Linkplus hem de KoçSistem ekibi yanımızdaydı.
Sistemin siparişinin ardından, mevcut altyapımızı analiz ederek, bağımlılıklarımızı ve geçiş sırasında dikkat etmemiz gereken noktaları belirledik. Bu aşamada yaptığımız tüm analiz ve geçiş sırasında izleyeceğimiz adımları dokümante ederek kendimize bir yol haritası oluşturduk.

Makine tarafımıza ulaştığında, şu anki altyapımızı da yöneten ve barındırma hizmeti veren KoçSistem’in desteğiyle, Exalogic bütünleşik sisteminin veri merkezi entegrasyonu gerçekleştirildi ve yol haritamıza uygun olarak önce Oracle orta katman ürünlerinin kurulum ve konfigürasyonu ve hemen ardından da uygulamalarımızın taşınma işlemi tamamlandı. Oracle tarafından tavsiye edilen Exalogic optimizasyonlarını da aktive ettikten sonra ilk testlerimize başladık.
Test sürecine paralel olarak Linkplus’tan aldığımız danışmanlık hizmeti kapsamında daha önceki ortamımıza ait komutları ve ayarları Exalogic üzerinde merkezileştirerek, alışık olduğumuz çalışma düzenimizin korunmasını ve geçişin aksamadan gerçekleşmesini sağladık.
Fonksiyonel testler başarıyla tamamlandıktan sonra yük testi ve performans izleme sürecine girdik. Testler sırasında sistemimizi Linkplus ve Oracle ekibiyle birlikte izledik. Yük testleri sırasında aldığımız sonuçları gerekli görülen iyileştirmeleri Exalogic üzerinde uygulayarak daha da iyi hale getirdik.

Yük testlerinde beklenen noktaya ulaştıktan sonra, daha önceden planladığımız zaman dilimleri çerçevesinde, önce Macro Center Online, ardından da Migros Sanal Market uygulamalarını sıfır kesinti ve sıfır sipariş kaybıyla Exalogic üzerinde hizmet verir hale getirdik.

Neden Oracle teknolojilerini/ürünlerini/çözümünü tercih ettiniz?

ELISABETH CARUANA: Oracle teknolojileriyle uzun süredir çalışıyoruz ve Oracle Orta Katman ürünlerine güveniyoruz. Exalogic gibi bütünleşik bir sistem alarak hem daha performanslı bir altyapıya kavuşmayı hem de Oracle’ın bu konudaki bilgi birikimini kendi altyapımıza uyarlamayı hedefledik.

Hem kendi ekibimizin hem de danışmanlık aldığımız KoçSistem ve LinkPlus ekibinin deneyim ve bilgi birikimi de bu tercihte en önemli etkenlerden biriydi.

Proje sonrasında ne gibi faydalar elde ettiniz?

ELISABETH CARUANA: Exalogic geçişi bizlere öncelikle hem müşteri hem de iç kullanıcılarımızdan çok pozitif geri dönüşler sağladı, memnuniyeti artırdı. Bu geçiş ile birlikte hem donanım hem de yazılım altyapımızı güncelleyerek önemli bir performans kazanımı elde ettik. Geçiş öncesi yapmış olduğumuz analiz çalışmaları ile uygulama altyapımızı gözden geçirmiş ve bağımlılıklarımızı dokümante etmiş olduk.
Daha önceden 7 makina üzerine yayılmış altyapımızı 3 “compute node” üzerine konsolide ederek, yönetim ve dolayısıyla iş gücü maliyetlerimizi azaltmış olduk.

Altyapımızı bu tip bir bütünleşik sisteme taşıyarak, diğer BT ekiplerine olan bağımlılığımızı minimuma indirip, kendi ortamımıza daha hakim bir konuma geçtik.

İş ortakları olarak hizmet verdiğiniz bu projenin sizler için önemi nedir?

ERKAN KARAKUŞ (LinkPlus, İş Geliştirme Müdürü): Bu proje, uzun süredir Orta Katman konusunda danışmanlığını verdiğimiz müşterimiz ile birlikte yaptığımız ilk Exalogic geçiş projesi oldu ve başarıyla tamamlandı. Exalogic üzerindeki bilgi birikimi ve deneyimimizi artırması nedeniyle de önemli bir projeydi. Exalogic üzerinde orta katman operasyonunu ne şekilde yapacağımızı ve bu alanda ne gibi hizmetler sunabileceğimizi görmüş olduk.

BURCU ALTINTAŞ (KoçSistem, Veritabanı ve Orta Katman Yazılımları Birim Yöneticisi):
KoçSistem olarak, geçtiğimiz yıldan bu yana bütünleşik sistemler için sağladığımız hizmet yelpazemizi genişletmekteyiz. Bu doğrultuda Orta Katman segmenti özelinde, uygulama sunucusu yönetimini de içinde barındıran farklı bütünleşik sistemler için hizmetler sağlıyoruz. Bu proje, ilk Exalogic projemiz olduğu ve bu başlıktaki yönetim süreçlerimizin şekillenmesinde büyük bir rol oynadığından, bizim için oldukça önemli bir yere sahip.

Sayın Karakuş, projede hangi görevleri üstlendiniz?

ERKAN KARAKUŞ: Müşterimiz tarafında Exalogic satın alma süreci tamamlandıktan sonra Oracle’ın satış öncesi danışmanlık ekibi ile bir araya gelerek sürece dahil olduk. Gerek geçiş öncesi analiz süreci, gerek Exalogic geçişi, gerekse de geçiş sonrası operasyonel süreçlerde Oracle ile birlikte çalışarak resmin içerisinde yer aldık.

Sayın Altıntaş, Oracle iş ortağı olmanın ayrıcalıkları ve faydaları hakkında neler düşünüyorsunuz?

BURCU ALTINTAŞ: Müşterilerimiz için çözümler geliştirip sunarken, KoçSistem uzmanlığını, köklü bir tecrübeye sahip olduğumuz Oracle teknolojileri için de yoğun olarak kullanıyoruz. İş ortağı olarak, alanında güçlü ürünler sunan Oracle ile bu alandaki uzmanlığımızı birleştirerek sinerjik bir çalışma ortamı yaratıyoruz. Bu da bizi önümüze çıkan farklı projelerde birlikte çalışmaya teşvik eden bir güç oluyor.
Sanal market uygulamaları, Exalogic projesi öncesinde de Oracle altyapısı üzerinde çalışıyordu. Oracle teknolojilerinin bu alandaki yaygınlığı, bizlerin de bildiği ve güvendiği önemli bir etken. Bu nedenle, uzun süredir yönetim hizmeti verdiğimiz sistemlerin, yine Oracle teknolojileri üzerinde çalışmaya devam etmesi konusunda müşterimizin kararına destek verdik.

Projede hangi Oracle teknolojilerini kullandınız?

ERKAN KARAKUŞ: Oracle Exalogic X4-2, Oracle Exalogic Elastic Cloud yazılımı, Oracle Weblogic Uygulama Sunucu, Oracle Coherence önbellekleme çözümü ve Oracle Traffic Director ürünlerini kullanarak bu projeyi hayata geçirdik.
Bu ürünlere ek olarak gerek Exalogic makinasının izlenmesi gerekse de üzerinde çalıştırdığımız orta katman ürünlerinin izlenmesi için Enterprise Manager çözümünü de projeye dahil ettik.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde