Gantek Teknoloji, “Oracle Ravello Bulut Servisi” Uzmanlığı ile Müşterilerinin Yanında

1392 0
1392 0

Oracle iş ortağı Gantek Teknoloji, sunucu, depolama birimleri ve işletim sistemlerinde sahip olduğu derin yetkinliklerinden ötürü, öncelikle Alt Yapı Bulut Servisleri’ne (IaaS) odaklandı. IaaS başlığı altında, “Compute”, “Storage”, “Network”, “Container”, “Ravello”, “Cloud Machine” konularında uzmanlaşan Gantek, müşterilerine IaaS geçişlerinde gereken profesyonel hizmetleri sağlıyor. Gantek’in buluta yönelik yaklaşımı ve IaaS tarafındaki Ravello uzmanlığı hakkında, Profesyonel Servisler Direktörü Asiye Yiğit ile görüştük.

gantek, oracle

Gantek Teknoloji Hakkında

1987 yılında kurulan Gantek, Türkiye bilişim sektörünün köklü kuruluşlarından biri olarak, 10’u aşkın ülkede sürdürdüğü faaliyetleriyle küresel bir şirket konumunda. Sistem entegrasyonu alanında güçlü kadrosu ve çözüm ortaklarıyla ileri bir uzmanlık düzeyi ve geniş bir deneyim birikimini temsil ediyor. Katma değerli sistem entegratörü olarak, iş ortakları ile birlikte müşterilerinin iş ihtiyaçlarına uçtan uca çözüm sunuyor. Gantek’in çözüm ortaklarıyla işbirliği içinde sunduğu ürün ve hizmetler, bilgi teknolojileri alanında sunucu, veri depolama, işletim sistemleri, sanallaştırma, yedekleme, iş sürekliliği, güvenlik uygulamaları, bulut bilişim; kurumsal iş çözümleri alanında ise, telekom kaynak & gelir yönetimi, telekom OSS/ BSS ve orta katman çözümlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Gantek, profesyonel hizmetler çerçevesinde müşterilerine, kurulum, 7×24 destek-bakım, eğitim-danışmanlık, dış kaynak kullanımı hizmetleri sunuyor.

Gantek Profesyonel Servisler Ekibi, kuruluşun sunucu, depolama birimleri ve işletim sistemlerinde sahip olduğu yetkinliklerden ötürü öncelikle IaaS altında yer alan “Compute”, “Storage”, “Network”, “Container”, “Ravello”, “Cloud Machine” başlıklarını gündemine aldı. “Cloud Machine” kapsamındaki Oracle Cloud Machine, Exadata Cloud Machine ve Exalogic Cloud Machine üzerine uzmanlık geliştiren ekip, bu ürün ve servislerin satışlarının yanı sıra IaaS yapılarına geçiş için gerekli profesyonel servisleri de müşterilerine sağlıyor. Platform as a Service (PaaS) tarafında ise özellikle “data management” başlığı altında yer alan veritabanı hizmetlerine, Oracle, NoSQL, MySql dahil, veritabanı yedekleme hizmetlerine odaklanılmış durumda. Ayrıca Gantek, “Management” başlığı altında konumladığı “uygulama performans yönetimi”, “altyapı izleme”, “log analitiği”,  “IT analitiği” konularında da uzmanlık geliştirmeyi hedefliyor. 

Profesyonel Servisler Direktörü Asiye Yiğit, müşterilerinin özellikle kendi ortamlarında bulut teknolojilerine sahip olma fikrini çok sevdiğini belirtiyor. Bu konuda takip ettikleri birkaç büyük proje bulunuyor. Asiye Yiğit konuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor: “Özellikle yazılım geliştirme firmaları, test & geliştirme işlerini Oracle’ın PaaS hizmetini kullanarak “public cloud” üzerinde yapmayı seviyorlar. Buluta yönelik regülasyonların netleşmesi ile bulut servislerinin kullanımında çok fazla artış olacağı kesindir. Mevcut yapının buluta taşınmasıyla ilgili profesyonel servislerimizin artmasını bekliyoruz. Oracle Exadata Cloud Machine üzerine mevcut veri tabanlarının aktarım projelerinde de önemli rol alabiliriz.”

Bir veri merkezinde olması gereken tüm alt yapı bileşenleri, Gantek Profesyonel Servisler Ekibi’nin ilgi alanı içerisinde yer alıyor. Yani sunucular, depolama birimleri, işletim sistemleri, yedekleme yazılımları, veritabanları, iş sürekliliği çözümleri, sanallaştırma çözümleri ve bulut teknolojileri… Elbette, teknoloji hızla geliştiği için yeni teknolojileri de takip etmeye, uzmanlıklarını sürekli geliştirmeye çalışıyorlar.  

Ekip olarak, Oracle’ın tüm sunucu ailesi konusunda (x86/x64 mimariden içinde M7, S7, T5, T7 modellerini barındıran SPARC  sunucu ailelerine kadar), ayrıca Exalogic, Super Cluster, Zero Data Loss Recovery Appliance, Oracle Database Appliance, Oracle Private Cloud Appliance ürünlerinde de yetkinliğe sahipler. Oracle’ın, yazılım ve donanımın ihtiyaca dönük olarak birlikte en uyumlu şekilde çalışacağını garanti eden Appliance çözümlerine önemli yatırımlar yapıyorlar. Exadata’nın Türkiye’de ilk kurulum yetkinliğini alan iş ortağı olarak da bilinen Gantek, Exadata kurulumunun yanı sıra veritabanı yapılandırmalarını, migration ve taşıma işlemlerini de gerçekleştiriyor.

Oracle Ravello Bulut Servisi

Gantek’in uzmanlık geliştirdiği Oracle Ravello Bulut Servisi ile mevcut VMware veya KVM tabanlı veri merkezi iş yüklerini, VM’lerde, Network’de veya depolama biriminde bir değişiklik yapmaya gerek kalmadan, Oracle Public Cloud, Amazon Web Services veya Google Cloud üzerine taşıyabiliyorsunuz. Ravello’nun işlevini bu şekilde özetlemek mümkün olsa da detaylarına erişmek ve nasıl uygulandığı konusunda bilgi edinmek için Gantek Profesyonel Servisler Direktörü Asiye Yiğit tarafından kaleme alınmış iki makaleyi inceleyebilirsiniz. İlgilenenler için daha açıklayıcı olacaktır.

Gelecek Hedefleri

Gentek, IaaS ve PaaS tarafında yetkinliklerini geliştirmeye ve müşterilerine destek olmaya devam etmeyi hedefliyor. Yine bulut odağında olmak üzere Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti, Uygulama Güvenliği ve Veri Güvenliği alanlarında da çok yakın gelecekte önemli fırsatlar gören Gantek, bu konularda da yatırım yapmaya başlamış durumda. 

Asite Yiğit Kimdir?

1997 yılında Oracle iş ortağı Gantek Teknoloji’de Sistem Destek mühendisi olarak çalışmaya başlayan ve 2012 yılından bu yana Profesyonel Servisler Direktörü olarak çalışan Asiye Yiğit, İstanbul Avcılar 50. Yıl İnsa Lisesi’nde orta öğretim ve lise eğitimini tamamladı. İstanbul Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’nden bölüm ikincisi olarak mezun oldu. Ardından, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nde Devre ve Sistemler Anabilim Dalı’nda yüksek lisans programını tamamladı. Asiye Yiğit, lise ve lisans öğrenimi boyunca karşılıksız Hacı Ömer Sabancı Bursu aldı.

Oracle Ravello Cloud Services hakkında ayrıntılı bilgi için Asiye Yiğit tarafından kaleme alınmış makaleleri indirebilirsiniz:

Oracle Ravello Cloud Services

Oracle Ravello Cloud Services Pratik

Oracle Cloud ve Oracle Private Cloud Appliance hakkında ayrıntılı bilgi için Asiye Yiğit tarafından kaleme alınmış makaleleri indirebilirsiniz:

Oracle Cloud

Oracle Private Cloud Appliance

Etiketler

Yorum Sırası Sizde