Garanti Emeklilik Raporlama Süreçlerinde Oracle ile Büyük Verimlilik Artışı

2375 0
2375 0

Garanti Emeklilik Infografi

Garanti Teknoloji, Oracle iş ortağı GTech ile birlikte yürüttüğü Veri Ambarı ve İş Zekası Raporlama Projesi’ni Garanti Emeklilik’te başarıyla hayata geçirdi. Sahip oldukları bütün verilerin konsolide bir şekilde raporlanabilmesi, iş birimlerinin kendi raporlarını kolayca üretebilmesi, raporlama maliyetlerinin azaltılması amacıyla hayata geçirilen projede Oracle’ın iş ortaklarından GTech ile çalışan Garanti Teknoloji projenin sonuçlarından oldukça memnun.

Proje hedeflerine ulaşabilmek için Oracle Data Integrator ve Oracle İş Zekası Raporlama ürünleri kullanıldı.

Garanti Emeklilik ve Garanti Teknoloji

Kuruluşu 1992 yılına dayanan Garanti Emeklilik, 2002 yılında emeklilik şirketine dönüşme iznini alarak, hayat sigortacılığı faaliyetlerine bireysel emeklilik faaliyetlerini  ekledi. Garanti Emeklilik, 15 Bölge Müdürlüğü ve 1.000’e yakın Garanti Bankası şubesinde, müşterilerine en hızlı ve yaygın şekilde hizmet veriyor.

Garanti Teknoloji’yse, Garanti markalı kurumlara teknoloji altyapısı, farklı platformlarda yazılım geliştirme, internet uygulamaları, entegrasyon, sistem yönetimi, güvenlik yönetimi, proje yönetimi ve ofis uygulamaları hizmetleri sunuyor. Gerçek zamanlı ve kesintisiz sistem kaynağı sağlamaya yönelik teknolojik mimariye, milyonlarca online işlemi gerçekleştirebilen altyapıya ve tüm sistemin 7/24 kusursuz işlerliği için operasyonel kontrol sistemine sahip olan Garanti Teknoloji, tüm fonksiyonlarıyla bir “IT Center” olarak hizmet veriyor.

Neden GTech?

Projede kiminle çalışılacağını belirlemek adına Garanti Teknoloji’nin ihtiyaçları doğrultusunda 75 soruluk bir metin aday iş ortaklara iletildi. Cevaplar üzerinden yaklaşık 45 kriterin incelendiği metinde GTech hemen hemen tüm kriterleri sağlayarak ön plana çıkmayı başardı. Özellikle finans ve sigortacılık alanlarında pek çok çalışması bulunan GTech firmasının, Garanti’nin ilk tercihi olması elbette şaşırtıcı değildi. Garanti Teknoloji Yazılım Geliştirme, Finans Uygulamaları Birim Müdürü Hakan Yeşim bu tercihlerini şu sözlerle açıklıyor:

‘Çalışacağımız iş ortağının, özellikle finans ve sigortacılık alanında bilgi birikimi barındırması bizim için önemliydi. GTech, bu anlamdaki değerlendirme kriterlerimizin hepsini karşılıyordu. Oracle ürün ailesi de bizim teknolojik anlamdaki kriterlerimizi karşılıyordu ve yüksek memnuniyetle çalıştığımız bir teknoloji sağlayıcı olarak Oracle’a güveniyorduk. GTech ve Oracle bir araya gelince seçim yapmamız kolay oldu. Başarısından neredeyse emin olduğumuz bir projeye başlamış olduk.’

GTech İş Zekası ve Veri Ambarı Grup Direktörü Süleyman Akkum ise Garanti Teknoloji’nin onlara yönelttiği 75 soruyu cevaplamak için oldukça sıkı çalıştıklarını belirtiyor. Soruların üzerinden adım adım giden ekip en önemli sorulardan birinin ‘Excel’den gelen verileri Oracle İş Zekası’na yükleyip sistemdeki var olan verilerle entegre ederek bir rapor çıkarabiliyor muyuz?’ sorusu olduğunu ifade ediyor.

‘Bugün geldiğimiz noktada Oracle İş Zekası’nın bunu gerçekleştirebildiğini görüyoruz. Bunun dışında sürükle-bırak’larla rapor yapabilme özelliği, son kullanıcıların kendi raporlarını hazırlayabilmesi, pivot tablolar oluşturulabilmesi gibi beklentileri karşıladık.’

Veri Ambarı ve İş Zekası Raporlama Projesi’nin Doğuşu

Garanti Emeklilik yaptığı işin doğası gereği bireysel satış gerçekleştiren bir firma. Yani, müşteri odaklı bir yaklaşımları var ve bu da sürekli değişen piyasa dinamiklerine uyum sağlamak anlamına geliyor. İş ihtiyaçları kapsamında zaman içerisinde bir yandan müşteri ihtiyaçları, bir yandan da yeni düzenlemeler ve mevzuat değişikliklerine yönelik ihtiyaçlar ortaya çıkmasıyla birlikte müşteri odaklı yaklaşımın desteklenmesi, satış verisine daha hızlı erişimin sağlanması, büyümüş olan verinin daha çabuk sorgulanabilmesi gerekliliği ortaya çıkıyor. Bu ihtiyaçlar gündeme Veri Ambarı çözümünün yenilenmesini getiriyor.

Garanti Teknoloji ile yapılan çalışmalar doğrultusunda ciddi bir ‘dönüşüm’ ihtiyacı tespit ediliyor. Hakan Yeşim’in ifadesiyle; altyapının yetersizliği, kontrolsüz büyüyen raporlar, verinin doğru sınıflandırılamaması veya büyüyen sınıflandırma nedeniyle ortaya çıkan performans sorunları bu dönüşümü zorunlu kılıyor.

Adım Adım Proje Süreci ve Proje Çıktıları

Proje elbette hummalı bir ön çalışma sonrası uygulamaya konuldu. Öncelikle GTech ve Garanti Emeklilik bir araya gelerek bir ön hazırlık çalışması yürüttüler. Bütün raporların teker teker incelendiği bu çalışmaya paralel olan farklı iş birimleriyle de toplantılar gerçekleştirildi.

Bu çalışmaların devamında mevcut sistemde yer almayan bir veri sözlüğü oluşturuldu. Ortak bir ekip çalışması ile birlikte mevcut rapor sayısı 3’te 2’i oranına düşürüldü.

‘Neredeyse 800 adet rapor manuel hazırlanıyordu, şu anda bunların hem sayısı azaldı hem de günlük olarak otomatik üretilmesi sağlandı. Projede Gtech’in danışmanlığıyla birlikte Garanti Teknoloji Analiz ve Yazılım ekiplerini konumlandırarak, hem kendi standart ve teknolojimize yakın çözümleri oluşturmuş hem de bundan sonraki süreç için de bilgi birikimini elde etmiş olduk.’

Bu ifadeye örnek olarak, OBI platformu ile entegre bağımsız raporlama portalı hazırlanarak Garanti içindeki kullanıcı deneyimine eş değer bir çözüm elde edilmesini örnek gösterebiliriz.

Aynı zamanda farklı satış ekiplerinin performans takibi tek bir uygulama çatısı altında toplanarak daha düzenli bir takip sistemi geliştirildi.Merkezileştirilen sistem sayesinde şu anda ekipler tek bir uygulama üzerinden kendi performanslarını günlük olarak takip edebiliyorlar. Daha önce, satış ekibi performans değerlendirmelerini, belli zamanlarda, belli zamanlarda görebiliyordu. Değerlendirildikleri kriter sayısı çok daha azdı. Şu anda tüm satıcıların elinde mobil iPad’ler bulunuyor ve bunlar üzerinden günlük olarak performanslarını takip edebiliyorlar. Bölge bütçe toplantıları artık bu uygulamalar üzerinden yapılıyor. Şu anda 90’a yakın kriterle değerlendirilen satış ekipleri, bu uygulama sayesinde verimliliklerini oldukça artırdıklarını ifade ediyorlar.

Bütün bunlarla birlikte Mayıs 2016 itibariyle operasyonel sistem iş yükünde ve maliyetlerde yaklaşık %8 oranında bir azalma meydana geldi. Bütün projenin tamamlanmasıyla birlikte operasyonel yük anlamında çok daha büyük bir etkinin yaşanacağını söylemek mümkün.

Projenin Başarısının Arkasındaki Oracle Ürünleri

Bu başarıyla gerçekleştirilen projenin sırrı ise kullanılan ürünlerde saklı. Proje analiz aşamasından sonra geliştirme aşamasına geçildiğinde kullanılan ürün Oracle Data Integrator. Oracle Data Integrator ürünü, veriyi kaynak sistemlerden toplayıp, belirli süzme ve dönüştürme işlemlerinden geçirerek, hedef sistemlere yazmaya yarayan bir ürün. Oracle Veritabanı’nın ve Veri Ambarı’nın çalıştığı makinenin de Exadata olması ve Oracle Data Integrator ürünü ile beraber kullanılması ETL anlamında inanılmaz bir performansı mümkün kılıyor.

‘Oracle Data Integrator sayesinde günlük olarak verinin Veri Ambarında olma süresini iki-üç saate düşürüldü.’

Oracle Data Integrator ürünü ile ETL yazımı daha da kolaylaştığı için çalışanlar verilen işleri kolay bir şekilde yönetebiliyorlar. Oracle Data Integrator ürünü kullanılmadan önce, bir yerde bir değişiklik yapılacağı zaman ilgili tabloların nerede kullanıldığını bulmak, yönetimsel anlamda daha fazla zaman alıyorken, Oracle Data Integrator ile hem değişiklik yönetimi, hem de yeni bir raporlama ürünü geliştirme açısından zaman maliyetini ciddi şekilde azaltılmış.

Oracle ortağı Gtech ile yürütülen bu dönüşüm projesinden oldukça memnun olan Garanti Emeklilik ilerleyen dönemlerde müşteri odaklı yeniliklere adım atacağını da açıkladı.

‘Sigortacılık sektöründe müşteri beklentilerini çok iyi takip etmek gerekiyor. Bunun için de müşterinin olduğu her yerde var olmanızı, müşteri eğilimlerini sosyal medya gibi ortamlarda takip ederek analiz edebilmenizi sağlayacak teknolojiler devreye giriyor. Dolayısıyla, Big Data Garanti Emeklilik için önemli bir kavram ve elbette veri ambarı projesinin devamında Big Data platformunu da kurmayı hedefliyoruz.’

Etiketler

Yorum Sırası Sizde