Generali Sigorta, dönüşüm projesine Vizyoneks ve Oracle ile birlikte yön verdi

979 0
979 0

Temel sigortacılık altyapısını dönüştürmeye karar veren Generali Sigorta, deneyimine ve uzmanlığına güvendiği Oracle iş ortağı Vizyoneks ile yola çıkarak, mevcut verilerini Oracle Veritabanı’na aktardı. Yeni ürünlerini pazara sunmada, değişiklikleri adapte etmede ciddi bir verimlilik ve hız kazanan Generali Sigorta, geleneksel dağıtım kanallarına yeni modern dağıtım kanallarını da ekleyerek sektörde kolay sigortacılık kavramını başlattı.

Genarali Sigorta Oracle
SOLDAN SAĞA – ETHEM AKSU Sistem Yöneticisi – Generali Sigorta / EMRE BİLGİN Bilgi Teknolojileri Müdürü – Generali Sigorta / BURCU BARTIN ARTAM Teknoloji Satış Yöneticisi – Oracle

Sayın Bilgin, öncelikle sizden Generali Sigorta’nın faaliyetleri, hedefleri ve BT altyapısı hakkında bilgi alabilir miyiz?

EMRE BİLGİN (Bilgi Teknolojileri Müdürü, Generali Sigorta): Türkiye’deki sigortacılık faaliyetleri Osmanlı dönemine kadar uzanan kuruluşumuz, 1989 yılından bu yana Generali Sigorta adıyla Türkiye’de elementer sigortacılık faaliyetlerini yürütüyor. Türkiye’nin bu en köklü, %100 İtalyan sermayeli kuruluşu, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 150. yılını kutladı.

Türkiye’deki faaliyetlerine “değişim ve dönüşüm” stratejisi ile önemli bir başlangıç yapan Generali Sigorta, Generali Grup’tan aldığı güçle ve müşteri odaklı hizmet anlayışıyla Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor. Sigortalıları ve tüm paydaşları için onların hayatını koruyan ve kolaylaştıran şirket olma vizyonu ile ilerleyen, doğru kanal üzerinden doğru müşteriye doğru sigortacılık çözümlerini doğru fiyatlama politikası ile sunan Generali Sigorta, sektörün en yenilikçi ve dinamik sigorta şirketi olmayı hedefliyor.

Generali Sigorta, bu hedeflerine ulaşmak için 2013 yılından itibaren önemli teknolojik yatırımlar yaparak, tüm BT altyapısını yeniden şekillendirmek üzere harekete geçti. Temel sigortacılık yazılımını ve bu yazılımın gerektirdiği donanım ve altyapı ihtiyaçlarını değiştirmekle işe başlayan Generali Sigorta, hemen arkasından online satış projesiyle çalışmalarına devam etti. Tüm bu çalışmalar, onlarca fiziksel ve sanal sunucuların bulunduğu bir donanım parkı, güçlü network sistemleri, data hatları ve telefon sistemleriyle desteklendi.

Emre Bilgin
EMRE BİLGİN
Bilgi Teknolojileri Müdürü – Generali Sigorta

“Vizyoneks ile birlikte hayata geçirdiğimiz bu proje ile 7/24 çalışan bir sistemin ilk adımını attık. Yeni ürünleri çok daha hızlı bir şekilde sunabilir hale geldik ve mevcut ürünler üzerindeki yeni düzenlemeleri çok hızlı bir şekilde hayata geçirebilmeye başladık. Bu projenin hemen ardından da online sigortacılık projesini hayata geçirdik. Böylece, geleneksel dağıtım kanallarına yeni modern dağıtım kanallarını da ekleyerek sektörde kolay sigortacılık kavramını başlattık. Online sigortacılığa geçişle birlikte, gelişen süreçlere çok daha dinamik bir şekilde cevap verebilir olduk. Şu an Generali Sigorta, 7/24 çalışan sistemleriyle çok kısa sürelerde sigortalıya poliçe sunan bir firma haline geldi. Tüm teknolojik altyapısını hedeflerine ulaşacak nitelikte düzenleyen Generali Sigorta, projelerine ara vermeden devam edecek.”

Oracle teknolojilerini bu altyapı üzerinde nasıl konumlandırdınız?

EMRE BİLGİN: Generali Sigorta’nın dönüşüm projesinin ilk adımı olarak yenilenen temel sigortacılık yazılımı, Oracle veritabanı üzerinde çalışıyor. Aynı şekilde felaket kurtarma (disaster recovery) fonksiyonları da Oracle Database Enterprise Edition ile gelen Oracle Data Guard ile sağlanıyor.

Proje öncesinde ihtiyaçlarınız neydi? Hangi sıkıntılar konusunda çözüm arıyordunuz?

EMRE BİLGİN: Generali Sigorta’yı geleceğe taşıyacak, farklı dağıtım kanallarını destekleyecek, çok daha fazla sigortalıya çok daha kısa sürelerde hizmet verebilmeyi sağlayacak bir teknolojik altyapı ihtiyacı vardı. Bunları sağlamak için yeni, kolay yönetilebilir, performanslı ve sağlıklı işleyen bir çözüm gerekiyordu. Aynı zamanda böyle bir çözümle oluşacak sağlıklı verilerden, sağlıklı ve hızlı raporlar üreterek ölçülebilir sonuçlar elde etmeyi hedefledik.

Hangi Oracle iş ortağı ile nasıl bir araya geldiniz? Projeye başlama ve yürütme süreciniz hakkında bilgi verir misiniz?

EMRE BİLGİN: Temel sigortacılık yazılımını değiştirme projesi öncesinde farklı çözümler incelendi ve Oracle iş ortaklarından Vizyoneks ile çalışma kararı alındı ve bir senelik bir proje planı oluşturuldu. Generali Sigorta ve Vizyoneks ekiplerinden oluşan ortak bir proje ekibi bir yıl boyunca Vizyoneks lokasyonunda çalışarak, mevcut ve/veya yeni ürünleri, süreçleri, çalışma şekillerini yeni paket üzerine taşıdılar. Projenin en önemli noktalarından biri, mevcut verinin yeni pakete aktarılması idi ve bu dönüşüm %90’ın üstünde başarıyla gerçekleştirildi. Proje hedeflenen süreden sapma olmaksızın kasım 2013 de hayata geçirilerek kullanıma sunuldu.

Hüseyin Şahin
HÜSEYİN ŞAHİN
Genel Müdür – Vizyoneks

“Vizyoneks olarak sigorta sektöründe hayata geçirdiğimiz çok sayıdaki benzer projelerde edindiğimiz deneyim, Generali Sigorta dönüşüm projesinde de yolumuzu aydınlattı. Eski sistem, yaklaşık 12 aylık bir süre içinde Oracle Veritabanı ve ürünleri üzerinde geliştirdiğimiz Vizyoneks 4Net uygulamasına dönüştürüldü. Cuma akşamı kapatılan sistem, Pazartesi sabah yeni yapı ile Generali Sigorta müşterilerine hizmet vermeye başladı.”
Neden Oracle iş ortağı Vizyoneks’in çözümünü, Oracle teknolojilerini ve ürünlerini tercih ettiniz?
EMRE BİLGİN: Generali Sigorta hedeflerine ulaşmak için çok kısa sürede hayata geçirebileceği ve olduğu gibi kullanabileceği bir paket yazılım çözümü arayışında idi. Bu arayışta yapılan değerlendirmeler sonucu en uygun çözümün Vizyoneks Bilgi Teknolojileri’ne ait çözüm olduğunda karar kılındı. Bu çözümün Oracle Veritabanı gibi kendisini kanıtlamış, güvenilir ve güçlü bir veri altyapısı üzerinde çalışıyor olması, kararı destekleyen önemli unsurlardan biri oldu.

Proje sonrasında elde ettiğiniz faydalar arasında öne çıkanlar neler oldu?

EMRE BİLGİN: Proje hayata geçirildikten sonra, yeni temel sigortacılık platformunun tüm kullanıcılar tarafından verimli olarak kullanılabilmesi için bir öğrenme ve iyileştirme süreci geçirildi. Bu süreçte, günlük hayatta karşılaşılan bazı sorunlar giderildi, kullanıcılardan gelen bazı talepler yerine getirildi ve ince ayarlar yapıldı. Projenin canlıya alınması sonrası geçirilen bu olgunlaşma sürecini takiben önemli faydalar elde edildi.

Öncelikle, 7/24 çalışan bir sistemin ilk adımını bu projeyi hayata geçirmekle sağladık.

Yeni ürünleri çok daha hızlı bir şekilde sunabilir hale geldik ve mevcut ürünler üzerindeki yeni düzenlemeleri çok hızlı bir şekilde hayata geçirebilmeye başladık. Eskiden yeni bir ürün ortaya çıkarmak için yeni yazılım projeleri oluşturulurken, yeni sistemle sadece tanımlamalar düzeyinde, çok daha kısa sürelerde ürünler oluşturmak mümkün hale geldi.

Bu projeden hareketle yeni projeler, geleceğe yönelik planlarınız var mı?

EMRE BİLGİN: Generali Sigorta, bu projenin hemen ardından online sigortacılık projesini de hayata geçirdi. Böylece, geleneksel dağıtım kanallarına yeni modern dağıtım kanallarını da ekleyerek sektörde kolay sigortacılık kavramını başlattı. En önemlisi, online sigortacılığa geçişle birlikte, gelişen süreçlere çok daha dinamik bir şekilde cevap verebilir olduk. Şu an Generali Sigorta, 7/24 çalışan sistemleriyle çok kısa sürelerde sigortalıya poliçe sunan bir firma haline geldi. Tüm teknolojik altyapısını hedeflerine ulaşacak nitelikte düzenleyen Generali Sigorta, projelerine ara vermeden devam edecek.

Burcu Bartın Artam
BURCU BARTIN ARTAM
Teknoloji Satış Yöneticisi – Oracle

“Türkiye’deki köklü geçmişinin yanı sıra bugün dünyanın en önemli sigorta şirketleri arasında yer alan Generali Sigorta’nın dönüşüm projesinde Oracle Veritabanı’nın tercih edilmesinden büyük bir memnuniyet duyduk. Sigortacılık sektöründe çok hayati bir kavram olan müşteri memnuniyetinin sağlanması için 7/24 kesintisiz çalışabilen hızlı sistemler kurabilmek gerekiyor. Generali Sigorta, Türkiye ayağında Oracle Veritabanı ve Vizyoneks’in kendini kanıtlamış çözümünü seçerek, pazardaki öncü tavrını bir kere daha kanıtlamış bulunuyor.”

Sayın Şahin, Vizyoneks bu proje ile çok önemli bir başarıya daha imza attı. Öncelikle buna dair siz neler söylemek istersiniz?

HÜSEYİN ŞAHİN (Genel Müdür, Vizyoneks): Bugüne kadar tam dönüşüm gerçekleştirdiğimiz 18’inci projeye Generali Sigorta’da imza attık. Dünya ve Avrupa’da önemli bir yere sahip olan Generali Sigorta’nın Türkiye’deki köklerini de düşünürsek, bu topraklardaki büyüme hedeflerine uygun bir altyapı ve dönüşüm projesinde rol almaktan büyük bir memnuniyet duyduk. Generali Sigorta’nın hedeflerini destekleyecek en iyi altyapıyı kurmak hepimiz için bir zorunluluktu ve bunu da Generali Sigorta ve Vizyoneks personelinden oluşturulan proje ekibinin başarılı takım çalışması ile gerçekleştirdik.

Vizyoneks’in sigorta sektöründe hayata geçirdiği çok sayıdaki benzer projelerde edindiği deneyim, bu projede de yolumuzu aydınlattı. Eski sistem, yaklaşık 12 aylık bir süre içinde Vizyoneks 4Net uygulamasına dönüştürüldü. Cuma akşamı kapatılan sistem, Pazartesi sabah yeni yapı ile Generali Sigorta müşterilerine hizmet vermeye başladı.

Oracle ile iş ortaklığınız hakkında da bilgi alabilir miyiz?

HÜSEYİN ŞAHİN: Teknoloji olarak başından bu yana Oracle’a yatırım yaptık ve çok ciddi bir uzman insan kaynağı ve know-how sahibi olduk. Zaten yaptığımız yatırımın en büyük ve en önemli kaleminin, insan kaynağı ve know-how olduğunu söyleyebiliriz. Vizyoneks 4Net uygulamasını da sahip olduğumuz bilgi birikimi ve insan kaynağından güç alarak, Oracle Veritabanı ve ürünleri üzerinde geliştirdik ve yenilikler doğrultusunda sürekli olarak geliştirmeye de devam ediyoruz. Elbette bu yatırımı ve birikimi sürdürülebilir kılmak durumundayız. Sürdürülebilir hale getirmek, yani bu yatırımı korumak için Oracle’ın yeniliklerini de yakından takip ediyoruz.

KULLANILAN ORACLE TEKNOLOJİLERİ

+ Oracle Veritabanı 11g
+ Oracle Veritabanı Cluster ve Partition Opsiyonları

Etiketler

Yorum Sırası Sizde