Genom Bilişim Kendi IaaS Deneyimini Müşterilerine Aktarıyor

1159 0
1159 0

Genom Bilişim ekibi, 2013 yılında yazılım geliştirme ve test ortamlarını buluta taşımaya karar verdi. Çünkü farklı müşteriler için farklı büyüklükte geliştirme ve test ortamına gerek duyuluyordu. Bir sunucu odası tutmak ve işletmek hem zor hem de maliyetliydi. Bu nedenle ilk önce geliştirme ve test ortamları, ardından da tüm uygulama ortamları buluta aktarıldı. Bugüne kadar üç farklı firmadan alt yapı bulut hizmeti alan Genom Bilişim, sonunda Oracle’ın bulut servislerinde karar kıldı. Çünkü ulaşım hızı ve fiyat ölçütleri açısından en iyi performansı Oracle gösterdi.

Genom Bilişim Hakkında

2000 yılındaki kuruluşundan bu yana Oracle ürün ve teknolojileri üzerinde etkinliklerine yön veren Genom Bilişim, orta ve büyük ölçekli kuruluşlar için kurumsal uygulamalar geliştiriyor ve aynı zamanda proje temelli yazılım hizmetleri sunuyor. İnsan Kaynakları ve Kurumsal Kaynak Planlama yazılım ürünleri ile öne çıkan Genom Bilişim, bu ürünlerini uzun yıllara dayanan deneyim ve uzmanlığını yeni teknolojilerle besleyerek, kesintisiz olarak geliştirmeye devam ediyor.

Genom Bilişim Yönetim Kurulu Üyesi Fevzi Öztürk konu ile ilgili, “Alt Yapı Servislerini (IaaS) müşterilerimize sunmadan önce kendimiz deneyim kazandık. Bu sayede içimize sinerek müşterilerimize de Oracle Alt Yapı Servisini kullanmalarını önerebiliyoruz. Alt Yapı Servislerinin (IaaS), buluta geçiş için en doğru nokta olduğuna inanıyoruz. Birden fazla ve değişik platformlarda çalışan yazılımlar kullanan tüm şirketler, bulut çözümlerine yönelerek rekabet avantajı sağlayabiliyorlar. Ancak en büyük faydayı, güncel yazılımları kullanmak isteyen ama bunları kuracak, yönetecek, bakımlarını sağlayacak imkanı olmayan KOBİ’lerin elde edeceğini düşünüyoruz. Oracle’ın, servislerinin kapsamı ve yaptığı yatırımlarla, buluta giden yolda en doğru çözümleri sunduğuna inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

2000 yılında kurulan Genom Bilişim Teknolojileri, uçtan uca Oracle teknolojileri üzerinde geliştirme yapan bir yazılım firması. Hem kurucuları hem de yazılım ekibi, Oracle teknolojileri üzerine odaklanmış bir kariyer gelişimine sahipler. Genom İnsan Kaynakları ve Genom Kurumsal Kaynak Planlama olmak üzere iki kurumsal yazılım paketi bulunan kuruluş, Oracle teknolojileri üzerinde proje bazlı çalışmalar da yürütüyor.

Yazılım Geliştirme Müdürü Tolga Yılmaz, “Bir teknoloji firması ve özellikle Oracle iş ortağı olarak, buluta yönelimin farkında olmamak imkansızdı” diyor. Bulut tarafındaki gelişmeleri başından bu yana çok yakından takip eden Genom, 2013 yılında IaaS yani Alt Yapı Servislerinden önce kendi içinde yararlanmaya karar verdi. Böylece yazılım geliştirme ve test ortamlarını buluta taşıdı. Bunu yapmaktaki temel hedefleri sunucu maliyetlerinden kurtulmaktı. Genom, yaygın kullanılan iki farklı kuruluştan bulut hizmet almayı denedi ve bu süreçte uygulama ortamlarını da buluta taşıdı.

“Oracle Alt Yapı Servisleri, yazılım geliştirme süreçlerimizde esneklik, özgürlük, hız ve performans kazandırdı.”  Tolga Yılmaz – Genom Bilişim Yazılım Geliştirme Müdürü

Oracle Alt Yapı Bulut Servisleri ile Buluşma

Tolga Yılmaz, buluta geçiş sonrasında bulut tarafındaki beklentilerinin arttığını, Oracle’ın bu konudaki yatırımlarını da takip etmeye başladıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Beklentilerimiz artarken, buluta dair vizyonumuz da yeni bir boyut kazandı. Mevcut sağlayıcılardan aldığımız hizmet bize yetmemeye başladı. Bu süreçte, Oracle’ın bulut odağı ve IaaS alanındaki atılım ve yatırımları da çok dikkat çekici bir hale gelmişti. Biraz daha yakından baktığımızda, en iyi çözümü Oracle ile elde edebileceğimizi gördük.”

Oracle Nasıl Fark Yarattı?

Peki, Oracle’ın farkı neydi? İki önemli rakip oyuncu ile deneyimi olan Genom, Oracle’ın sunduğu hizmetin farkını kolayca değerlendirebilme şansına sahipti. Çünkü ne bilgisayarları, ne de internet hızları değişmişti ama test ve geliştirme ortamlarında gözle görülür bir performans ve hız artışı elde etmişlerdi.

Tolga Yılmaz, aradaki farkı şu sözlerle aktarıyor: “Sadece hizmeti aldığımız sağlayıcıyı değiştirerek, ciddi bir performans ve hız artışı elde ettik. Oracle’ın destek gücü de rakiplerinden çok öndeydi Örneğin daha önce servis aldığımız firmalarda da yaşadığımız bir sıkıntı vardı. Sunuculardan birine erişmedik, çökmeler oldu. Diğer firmalar bu sorunu ilettiğimizde ilgisiz kaldılar ve sorunumuzu çözmeye yanaşmadılar. Oracle ise sorunu araştırdı, çözümü buldu ve uyguladı. Artık bu konuda hiç bir sorun yaşamadan ilerliyoruz. Bunu Oracle’ın destek ekibinin uzmanlığına ve ilgisine borçluyuz. Bunların yanı sıra Oracle, fiyat/performans dengesini de çok net bir biçimde ortaya koydu. Daha önce bu netliğe sahip değildik. Önümüzü görmek, planlama yapmak Oracle ile birlikte mümkün hale geldi. Ayrıca biz, Oracle’ın bulut servislerini sadece IaaS ile sınırlamayacaktık. PaaS ve SaaS tarafında sunduklarından da yararlanabilecektik. Bugün baktığımızda, IaaS, PaaS ve SaaS alanlarının üçünü de bu şekilde kapsayan ve bu kadar yatırım yapan başka bir teknoloji şirketi yok. Bulut veri merkezlerinin donanım ve yazılım altyapısının gücünü, performans ve kapasitesini de düşünecek olursak, genel olarak baktığımızda gerçekten bulutta rakipsiz durumda.

Müşteriler Ne Düşünüyor?

Kendi yazılım geliştirme ve hizmet ortamını buluta alan Genom, durumundan son derece memnun. Ancak, gitmek istedikleri asıl nokta, ürünlerini ve müşterilerini buluta taşımak. Bunun için öncelikle veritabanı sunucusunu bulut üzerinden kullanmaya ve müşterilerine sunmaya başlayacaklar. İK ve ERP ürünlerini de bu altyapının üzerine koyarak müşterilerine ulaştırabileceklerine inanıyorlar.

Tolga Yılmaz, bu konudaki düşüncelerini de şu sözlerle aktarıyor: “Dünya buluta yöneliyor, bu çok açık. Kimsenin buluttan kaçışı yok. Bulut yolculuğunda en kolay ve emin olan başlangıç yolu ise IaaS. Biz müşterilerimize, “Tereddütleriniz varsa IaaS ile başlayın” diyoruz. Çünkü orada birebir her şeyi görüyorsunuz. Kendinizi bulut kültürüne ve çalışma metoduna alıştırabiliyorsunuz. Ardından PaaS ve SaaS ile devam edebilirsiniz. Tabi Türkiye’de bankalar ve finans şirketleri yasal denetimlerden ötürü çok sıcak bakmıyorlardı buluta ama Oracle bu noktada da İstanbul’da Turkcell ile birlikte kurduğu bulut veri merkezi sayesinde tereddütleri ortadan kaldırıyor.”

Etiketler

Yorum Sırası Sizde