Infotech Oracle Bulut’la Büyüyor!

2650 0
2650 0

Oracle’ın inovatif çözümleri ve ürünleri ile öne çıkan iş ortaklarından Infotech, Oracle Public Cloud dünyasına geçirdiği ürünleri ile yeni bir dönemin başladığını duyurdu. Hem kendi ürünlerini, hem de müşterilerine sunduğu hizmetleri Bulut teknolojisine taşımaya başlayan Infotech, yerleşik sistemlere veda etmeyi hedefliyor.

Inovatif Ürünleriyle Infotech

Infotech 2000 yılında kurulmuş ve kurulduğu günden bu yana Oracle iş ortağı olarak çalışan başarılı bir yazılım firması. Sunduğu inovatif ürün ve hizmetlerle sektörde kendi isminden sıkça söz ettiren Infotech, ‘Takip Sistemleri’, ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri’ ve ‘Akıllı Araç Ürünleri’ olmak üzere üç ürün grubuna sahip. Bu ürün gruplarına kısaca değinmek gerekirse;

Mobil Sistemler araç takip, telemetre, soğuk zincir gibi birçok konuyu bir arada barındırıyor. Bu çözümler 1000’in üzerinde şirket ve 75 bin mobil araç için hizmet veriyor. Infotech aynı zamanda, Turkcell ile sunduğu takip sistemi olan Ekip Mobil kapsamında ise 8 binin üzerinde şirket ve 100 binin üzerinde mobil araç ile çalışıyor.

Coğrafi Bilgi Sistemleri, LocationBox adı verilen ve Oracle temelli bir harita platformu üzerinden konumsal birçok servis sunuyor. Oracle Openworld 2016 etkinliğinde, “Innovation Awards Application Development and Deployment Finalist” ödülüne layık görülen bu ürün, Infotech’in inovasyon gücünü de ön plana koyuyor. Coğrafi Bilgi Sistemleri çözümleri, Türkiye’de şu anda 100’e yakın kurumsal firmada kullanılıyor. Bunlar arasında 15 banka, 13 sigorta şirketi ve 6 akaryakıt şirketi bulunuyor. 

Akıllı Araç Ürünleri ise navigasyon servisleri, trafik servisleri, güvenli sürüş ve ekonomik sürüş ürünlerini içerisinde bulunduran bir ürün paketi. Sürücüye yönelik hizmetlerin yanı sıra bilgi amaçlı hizmetler içeren paket, operasyonel kullanımı olan bazı çözümleri kapsıyor. Yoğun bir Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan bu ürünle Infotech daha gelişmiş bir konumlama sistemi oluşturmayı hedefliyor. 

Infotech’in yürüttüğü inovatif ve yenilikçi ürün ve çözüm hizmetlerine Oracle teknolojileri eşlik ediyor. Firmanın platform olarak kullandığı LocationBox, Oracle teknolojilerine dayanan bir altyapıya sahip. Aynı zamanda kullandıkları donanım, veritabanı altyapısı, uygulama sunucuları da Oracle teknolojileriyle destekleniyor. Ayrıca Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin teknolojik altyapısında yine Oracle Veritabanı ile birlikte opsiyon olarak sunulan Oracle Spatial teknolojisi yer alıyor. Uygulama sunucusunun bir parçası olan ve harita göstermeye yarayan Mapviewer da Infotech’in kullandığı bir diğer araç. 

Infotech ve Oracle Cloud

Infotech’in kullandığı teknolojiler bunlarla sınırlı değil. Şirket tüm uygulamalarını ve Oracle Cloud Teknolojileri ile kurmuş olduğu kendi Bulut platformunu Oracle Exadata üzerinde host ediyor ve uygulama katmanında Java ve Oracle ADF kullanıyor. Anlaşılacağı üzere, Infotech kurulduğu günden bu yana “full redstack” denilebilecek bir şekilde uçtan uca Oracle ürün ve teknolojileri ile çalışmayı tercih ediyor. 

Aynı zamanda Infotech, Oracle’ın Bulut stratejisine uyumlu olarak, ürünlerinin tamamını “Cloud Born” ürünler arasından tercih etmiş durumda. Kurulduğu günden bu yana Oracle ürün ve hizmetleriyle uyumlu bir şekilde çalışan Infotech, ürünlerini hem “Private Cloud” üzerinden, hem de yerleşik (on-premise) sistemler üzerinden kullanılabilecek şekilde geliştiriyor.

Bulut’a Giden Yolda Adım Adım

Infotech, kendileri için Bulut teknolojisinin hiç bir zaman yeni bir kavram olmadığını vurguluyor. Ürünlerinin uçtan uca Oracle teknolojileriyle kurgulanmış olması sayesinde Bulut bilişime geçişin Infotech için oldukça kolay ve hızlı olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bulut’a uygun geliştirilen ve tamamen bir Bulut servisi olarak verilebilir hale gelmesi her zaman mümkün olan bu ürün ve servisler Infotech’in sektördeki başarısını perçinleyen unsurlar arasında yer alıyor.

Infotech CEO’su Ali Ufuk Peker Oracle Bulut teknolojisiyle tanışmadan önceki deneyimlerini şu sözlerle anlatıyor;

Başlangıçta kendi ortamımızda sunucu barındırmak (hosting) yapmak gibi bir hedefimiz yoktu. Fakat o dönemde Türkiye’de Oracle donanımlarıyla birlikte iyi iş yapabilecek profesyonel hosting merkezleri de yoktu. Oracle Cloud’a geçmeden evvel hosting konusunu kendi dışımızda tutmayı bir kaç kez denedik, fakat destek, ulaşım ve güven noktasında bazı sıkıntılar oluştu. Public Cloud ortamına geçme denemelerimiz bu nedenlerle çok başarılı olmadı. Bunun bir nedeni de ürünlerimizin Oracle spesifik olması ve çok iyi bir yönetim gerektirmesiydi. Türkiye’de kurulu herhangi bir hosting merkezinde bu bilgi birikimi yeterli olarak bulunmuyordu. Dolayısıyla, aslında Bulut’a zaten uygun olan ürünlerimizi, Oracle Cloud öncesinde kendi ortamımızda host etmek durumunda kalmıştık.’

Zaman içerisinde Oracle’ın Bulut yatırımlarını arttırması ve bu konuda çalışmalarına hız vermesiyle birlikte Infotech ’de kendi ürünlerini Oracle Bulut’a taşımaya başlamış. İlk olarak farklı coğrafyalarda kullanılmakta olan Location Box ürününü, doğrudan Oracle Cloud üzerine taşıyan Infotech, taşıma sürecinin oldukça sorunsuz gerçekleştiğini vurguluyor. Oldukça hızlı bir şekilde, sadece 2 günde tamamlanan bu geçiş süreci sonrasında herhangi bir sorun oluşmaması da işlemin başarısını gözler önüne seriyor.

Infotech CEO’su Ali Ufuk Peker kendi ürünlerinin ardından, güven veren teknolojisi nedeniyle, müşterilerinin de Oracle Bulut’a yöneldiğini yönlendirdiklerini vurguluyor.

Bu süreçte, belli müşterilerimizde güven ve kabulün çok daha kolay oluştuğunu gördük ve birkaç müşterimizi şimdi Oracle Public Cloud üzerine taşıyoruz. Birden fazla ortamda bulunması, süreklilik açısından da müşterilerimize güven veriyor. Zaten kendi teknolojisini Oracle’dan daha iyi yönetilebilecek başka bir kuruluş olamayacağından bu güvenin oluşması hiç şaşırtıcı değil. Benim düşüncem, bundan sonra (on-premise’de) kendi ortamlarımızdaki yani yerleşik sistemlerde yatırım yapmayı bırakacağımız yönünde. Kesin olarak şöyle diyebilirim, Infotech artık Bulut’ta büyüyecek.’

Infotech Artık Bulut’ta Büyüyecek

Bundan sonraki hedeflerinin hizmetlerini yerleşik bir sistem olmaktan daha ötesine taşımak olduğunu belirten Infotech, müşterilerinin beklentilerinin de bu yönde olduğunu vurguluyor. Müşterilerine artık ‘Oracle Cloud üzerinde size bir CPU ayırdık, gelin buradan geliştirmeye yönelik testlerinizi yapın” diyebilecek olan firma bu sayede iş gücü maliyetini azaltacaklarını ve verimliliği de arttıracaklarını vurguluyor. Mevcut ürünlerini geliştirmeyi, Ar-Ge çalışmalarını hızlandırmayı hedefleyen Infotech, bu sayede yurtiçinde ve yurtdışında çok daha fazla sayıda müşteriye ulaşabilme imkanı kazanacaklarına inanıyor. Şirket CEO’su Peker bu durumu şu şekilde açıklıyor;

Kabul eden bütün müşterilerimizi ve kendi ürünlerimizi Oracle Cloud üzerine taşıyıp, belli bir süre içerisinde kendi ortamımızı da “test & development” için dönüştürmeyi kullanmayı hedefliyoruz. Biz, kendi ortamımızda kurduğumuz “Private on-premise Cloud” ’da Exa Optimized hale getirdiğimiz çözümlerimiz ile olarak işe başladıktan sonra, üç sene içerisinde, Oracle ürünleri satışlarında 100 kat büyüme gerçekleştirdikdük. İlk faturamız 10 bin dolar civarında idi, şimdi 1 milyon dolara ulaştık. Bu büyüme, artan müşteri ihtiyacının sunduğumuz servisler ve hizmetlerle karşılanabildiği artması anlamına geliyor. Örneğin, 4-5 bin araç ile başladığımız işler, bugün 75 bin araca ulaştı. Bir kaç müşteriden söz ederken, üç-dört sene içerisinde 1000 müşteriye ulaştık. Zaten bu tür yaklaşımların en büyük avantajı, büyüdükçe kapladığınız alanı da büyütebilmeniz, yani bu işler için Bulut çok uygun. Kazandıkça harcıyorsunuz. Hatta, birim başına yani CPU başına düşen maliyetiniz büyüdükçe lineer olmasa da düşebiliyor. Bu da bizim kârlılık oranımıza olumlu yansıyor. Performans, hız, teknolojinin gücü ise hep en yüksek seviyede korunuyor. Oracle Cloud, her yönüyle çok iyi bir iş modeli sunuyor. ‘

Etiketler

Yorum Sırası Sizde