Katılım Emeklilik, altyapısını uçtan uca Oracle teknolojileri üzerine kurdu

731 0
731 0

Yeni kurulan bir şirket olarak altyapı ihtiyaçlarını değerlendiren Katılım Emeklilik, bireysel emeklilik ve hayat sigortacılığı uygulamasını ve altında çalışacak güvenilir bir veritabanını, uygulamaların ve veritabanı katmanının sorunsuz bir şekilde çalışabileceği, performans konusunda sorun yaşamayacağı donanımları seçmek durumundaydı. Tabii ki bu seçimleri yaparken maliyetler de büyük önem taşıyordu. Katılım Emeklilik, güçlü alt yapı beklentilerini, uçtan uca konumlandırdığı Oracle teknolojileri ile karşıladı.

Sayın Öznam, Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.’nin faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

ZEKERİYA ÖZNAM (Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. Bilgi Teknolojileri ve Raporlama Müdürü): Katılım Emeklilik, Türkiye’nin en büyük iki katılım bankası Al Baraka Türk ve Kuveyt Türk’ün güç birliğinden doğdu ve Türkiye’nin 19. bireysel emeklilik ve hayat sigorta şirketi olarak faaliyetlerine başladı. İslami finans prensiplerine uygun bir şekilde kurulan ve bir ilki gerçekleştirerek 9 Mayıs 2014 tarihinde hem hayat sigortacılığı, hem de BES alanında lisanslarını alan Katılım Emeklilik, faizsiz sigortacılıkta yenilikçi anlayışı, modern ve teknolojik yatırımları, müşteri odaklı hizmet anlayışı ile sektörün seçkin firması olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Yönetmekte olduğunuz Bilgi Teknolojileri ve Raporlama ekibi olarak nelerden sorumlusunuz? Bu sorumlulukları yürütürken hangi metodoloji ve işbirliklerinden destek alıyorsunuz?

ZEKERİYA ÖZNAM: Bilgi Teknolojileri ve Raporlama departmanında şu an için dört ana bölümde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bu bölümlerin ilki, özellikle Bireysel Emeklilik şirketleri için önem arz eden Devlet Katkısı Kontrol ve Gözetim Bölümü’dür. İkincisi Sistem Analiz Bölümü’dür. Bu bölüm, ihtiyaçlar belirlendikten sonra sistem analiz dokümanlarını hazırlar, sonrasında yazılım şirketimiz Vizyoneks ile etkin koordinasyon halinde yazılımı tamamlayıp sistem analiz testlerini yapar, kullanıcı testlerini tamamlatıp işin üretim ortamına alınmasını sağlar ve üretim ortamında da hatasız olarak çalışmasını takip eder, çıkacak sorunları anında çözer. Bu bölümde tam bir proje yönetimi metodolojisi kullanıyoruz. Diğer bölümümüz olan Raporlama Bölümü, adından anlaşılacağı gibi, şirketimizin iş birimlerinin tüm rapor ihtiyaçlarını karşılıyor. Son olarak şirketimizin tüm altyapı çalışmaları ve donanım faaliyetleri ise Altyapı ve Sistem Yönetimi bölümümüz tarafından yürütülüyor.

Zekeriya Öznam
ZEKERİYA ÖZNAM
Bilgi Teknolojileri ve Raporlama Müdürü – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.

“Bireysel emeklilik ve hayat sigortacılığı uygulamamız için, Oracle Veritabanı’mızın üretim ve test ortamlarını iki farklı Oracle Database Appliance ürünü üzerine kurduk. Bu ürün kendi içerisinde tamamen yedekli bir yapıya sahip ve yönetim konusunda bizlere oldukça kolaylık sağladı. Uygulama katmanında ise Oracle X86 sunucular üzerinde Oracle Enterprise Linux ve OVM (Oracle Virtual Machine) kullanarak sanallaştırma ve işletim sistemi maliyetlerini ortadan kaldırdık.”

Kuruluşunuzun BT altyapısı nasıl bir anlayışla konumlandırıldı?

ZEKERİYA ÖZNAM: BT altyapımızı detaylı olarak ele almak için öncelikle bizi farklı kılan konulara bakmamız gerekiyor. Biz iki banka ile üretim, tahsilat ve komisyon entegrasyonu doğrultusunda çalışan bir şirketiz. Yapımız gereği, teknolojiyi sonuna kadar kullanmaya çalışıyoruz. Tahsilat, tahsilat iadeleri ve ödemelerini otomatik web servis entegrasyonu ile yapıyoruz. Her iki banka ile de kredi modülü entegrasyonumuz bulunuyor. Bankalarımızla entegreyiz, Emeklilik Gözetim Merkezi, Sigorta Bilgi Merkezi, Takasbank vb. kuruluşlarla entegreyiz, kendi ana sistemimizle internet şubemizi ve internet sitemizi anlık olarak konuşturuyoruz. Özetle, entegrasyon bizim için büyük önem taşıyor…

Bunların yanında çağrı merkezimizle ana sistemimizi entegre ettik ve en önemlisi fon uygulamamızla da direk entegrasyonumuz bulunuyor. Sadece fon uygulamamızın entegrasyonundan yıllık olarak kazancımız 120 bin TL civarındadır. Şirketimizin kazanımları bizim için çok önemli ve bu doğrultuda teknoloji yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz.

BT altyapınıza yapmış olduğunuz bu yatırımlar öncesinde hangi konularda çözüm arıyordunuz?

ZEKERİYA ÖZNAM: Yeni kurulan bir şirket olarak aslında çok fazla ihtiyacımız bulunuyordu. Bu ihtiyaçların içerisinde tabii ki en önemlisi bireysel emeklilik ve hayat sigortacılığı uygulaması ve altında çalışacak güvenilir bir veritabanıydı. Öte yandan uygulamaların ve veritabanı katmanının sorunsuz bir şekilde çalışabileceği ve performans konusunda problem yaşamayacağımız donanımlara ihtiyacımız vardı. Tabii ki maliyetler de özellikle kuruluş aşamasında olan bir şirket için büyük önem taşıyordu.

Katılım Emeklilik

(SOLDAN SAĞA): AHMET HAKAN BECER Sistem Analiz ve Raporlama Uzmanı – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. / SEÇKIN ŞENTÜRK Sistem Analiz ve Raporlama Uzmanı – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. / ESAT BAŞKURT Altyapı ve Sistem Yönetimi Uzmanı – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. / VOLKAN NALCI Donanım Satış Müdürü – Oracle / DÖNDÜ CEYLAN Sistem Analiz ve Raporlama Uzman Yrd. – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. / EMRE ÖZKÖSE Sistem Analiz ve Raporlama Yönetmeni – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. / ZEKERİYA ÖZNAM Bilgi Teknolojileri ve Raporlama Müdürü – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. / MÜCAHİT CANATA Altyapı ve Sistem Yönetimi Yönetmeni – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. / MUSTAFA SERKAN ÖNER Devlet Katkısı, Gözetim ve Kontrol Yönetmeni – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş. / ÜMIT AÇIKGÖZ Devlet Katkısı, Gözetim ve Kontrol Uzman Yrd. – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.

Oracle teknolojileri bu ihtiyaçlar doğrultusunda nasıl konumlandırıldı?

ZEKERİYA ÖZNAM: Altyapımız uçtan uca Oracle ile çalışıyor. Öncelikli olarak Oracle Veritabanı kullanmaya karar verdik. Real Application Cluster ürününü kullanarak, bu veritabanının üretim ortamındaki yüksek sürekliliğini garanti altına almayı planladık. Bu noktada da donanım ihtiyacımız için Oracle Donanım ürünleri ile ilerlemeyi uygun gördük. Bireysel emeklilik ve hayat sigortacılığı uygulamamız için veritabanımızın üretim ve test ortamlarını iki farklı Oracle Database Appliance ürünü üzerine kurduk. Bu ürün kendi içerisinde tamamen yedekli bir yapıya sahip ve yönetim konusunda bizlere oldukça kolaylık sağladı. Uygulama katmanında ise Oracle X86 sunucular üzerinde Oracle Enterprise Linux ve OVM (Oracle Virtual Machine) kullanarak sanallaştırma ve işletim sistemi maliyetlerini ortadan kaldırdık.

Öte yandan, yine Oracle switchler aracılığı ile sunucular arasındaki network trafiğini 10 GB’ye çıkartmış olduk.

Ayrıca Ankara’da kurulan olağanüstü durum merkezimizde, üretim ortamına benzer bir ortamı yine Oracle Database Appliance ve X86 model sunucular kullanarak oluşturduk. Oracle Enterprise Edition Veritabanı kullanıcılarına ücretsiz sağlanan Dataguard opsiyonu sayesinde üretim ortamımızı Ankara’daki bu ortama aktararak iş sürekliliğini büyük ölçüde garanti altına aldık.
“Güçlü bir altyapı kurmak bizim için kaçınılmazdı, çünkü iki bankamızla tam entegrasyon sağlamak durumundaydık. Sektörde iki bankayla tam entegre olmuş başka bir örnek yoktu ve bu altyapının bizi uzun süre sorunsuz taşıyacağından emin olmamız gerekiyordu. Uçtan uca konumlandırdığımız Oracle teknolojileri sayesinde bu gereksinimleri fazlasıyla karşıladık.”

ZEKERİYA ÖZNAM
Bilgi Teknolojileri ve Raporlama Müdürü – Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş.

Proje sonrasında hangi beklentilerinizi karşıladınız?

ZEKERİYA ÖZNAM: Güçlü bir altyapı kurmak bizim için kaçınılmazdı, çünkü iki bankamızla tam entegrasyon sağlamak durumundaydık. Sektörde iki bankayla tam entegre olmuş başka bir örnek yoktu ve bu altyapının bizi uzun süre sorunsuz taşıyacağından emin olmamız gerekiyordu. Uçtan uca konumlandırdığımız Oracle teknolojileri sayesinde bu gereksinimleri fazlasıyla karşıladık.

Hangi Oracle iş ortağı ile nasıl bir araya geldiniz? Projeye başlama ve yürütme süreciniz hakkında bilgi verir misiniz?

ZEKERİYA ÖZNAM: Bireysel emeklilik ve hayat sigortacılığı uygulamamız için sektörde öncülük eden bir firma olmasını ve ciddi referanslarını göz önünde bulundurarak Vizyoneks ile çalışmaya başladık. İhtiyaçlarımızı iyice analiz ederek beklentilerimizden fazlasını bize sundular. Öte yandan donanım altyapısını oluştururken, hem lisans hem de altyapı maliyetlerini optimum seviyede tutmak üzere Oracle Distribütörü LinkPlus bize oldukça yardımcı oldu. Altyapıya ilişkin tüm ihtiyaçlarımızı tam yedekli olarak bizlere sundular ve ciddi bir maliyet avantajı sağladılar. O dönemde Linkplus bünyesinde görev alan Volkan Nalcı ile proje sürecinde birlikte çalıştık. Şu anda kendisini Oracle bünyesinde müşteri yöneticimiz olarak görmek de mutluluk verici.

Volkan Nalcı
VOLKAN NALCI
Donanım Satış Müdürü – Oracle

“Katılım Emeklilik kendi sektöründe bir çok açıdan farklı bir konuma sahip. Bu farklılıklar da ciddi gereksinimler ortaya çıkardı. Oracle olarak hem yazılım hem donanım katmanlarında öncü çözümlerimizi konumandırdık. Özellikle veritabanı katmanında Oracle Database Appliance, uygulama katmanında ise X86 sunucularımız üzerinde sunduğumuz Oracle VM çözümleri ile hem kesintisiz erişimi garanti altına aldık hem de toplam satınalma maliyetlerini önemli ölçüde aşağı çektik.”

Neden Oracle iş ortağını ve Oracle teknolojilerini ve ürünlerini tercih ettiniz?

ZEKERİYA ÖZNAM: Bireysel emeklilik ve hayat sigorta şirketi olarak uymakla yükümlü olduğumuz birçok mevzuat bulunuyor. Özellikle verinin güvenilir bir yazılım ve donanım ortamında tutulması bizler için önemli bir ihtiyaç. Vizyoneksin sektördeki tecrübesi ve güvenilirliği zaten biliniyor, buna Oracle’ın güvenilirliği de dahil olunca açıkçası tercihimizi yapmakta hiç tereddüt etmedik. Sağlamış olduğumuz maliyet avantajı ve mevcut altyapı bu kararımızın ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Henüz ciddi anlamda bir ihtiyaç ortaya çıkmadı ancak tüm katmanların desteğini tek bir noktadan alıyor olmak içimizi rahatlatan ayrı bir unsur…

Proje sonrasında ölçülebilir faydalar elde ettiniz mi?

ZEKERİYA ÖZNAM: Öncelikle ilk etapta rakiplerine göre çok uygun bir fiyat üstünlüğü vardı. OVM sayesinde daha kuruluş aşamasında sanallaştırma maliyetlerini ortadan kaldırarak yaklaşık 250 bin TL civarında masraf tasarrufu yaptık. Satınalma sürecinde elde ettiğimiz maliyet avantajına ek olarak Oracle Database Appliance ürününün oldukça kolay kurulumu ve yönetimi süreçlerimizi çok kısalttı. Uygunluk denetimleri öncesi fazlasıyla test yapma imkanımız oldu. Donanım ve yazılım ürünlerinin tam entegre olarak çalışması da operasyon maliyetlerimizi düşürmekte ciddi bir etken oldu. An itibariyle ciddi bir işgücü tasarrufu da yapmış bulunmaktayız.

Bu projeden hareketle yeni projeler, geleceğe yönelik planlarınız var mı?

ZEKERİYA ÖZNAM: Elbette ileriye yönelik planlarımız bulunuyor. Öncelikli hedefimiz yeni aldığımız iş akış sistemimizle de tam entegrasyonumuzu sağlamak. Şirket içinde düzgün bir ağ ile kuracağımız iş akış sisteminin, kurumsal verimliliğe ciddi anlamda fayda sağlayacağını düşünüyoruz.

Diğer yandan 2017 yılında Veri Ambarı ve İş Zekası projelerini hayata geçirmeyi hedefliyoruz. İlerleyen dönemde de CRM ve benzeri diğer projelerle çalışmalarımıza devam edeceğiz.

KULLANILAN ORACLE TEKNOLOJİLERİ

+ Oracle Veritabanı
+ Real Application Cluster
+ Oracle Database Appliance
+ Oracle X86 sunucular
+ Oracle Enterprise Linux
+ OVM (Oracle Virtual Machine)
+ Oracle Dataguard

Etiketler

Yorum Sırası Sizde