Günde Kaç Kere “Neden?” Sorusunu Soruyorsunuz?

904 0
904 0

Bir iş günü içerisinde kaç kez satış ekibinize/ kendi kendinize “Neden?” sorusunu sorup, kaçına anlamlı yanıtlar alabiliyor/verebiliyorsunuz?

Satış döngülerinde “Neden?” sorularına anlamlı yanıtın bulunması konusunda şahsi bir heyecanım var benim.

Anlamlı yanıtların objektif kararlara, objektif kararların gerçekçi stratejilere, gerçekçi stratejilerin de ölçülebilir başarıya kapılar açtığını, satış ekiplerinde çalıştığım üst seviye liderlerin şirketlerini kazanca taşımalarını bizzat kendim deneyimledim. Süreçleri, sonuçları raporlayan kişi olarak, evet biliyorum.

Günümüz iş dünyasında, sektör dinamiklerinden bağımsız olarak, yöneticiler artık daha fazla sayıda karar vermek durumunda kalıyorlar. Bilgi akışının bu denli yoğun ve hızlı olduğu, dolayısıyla kazanmak için hızlı olmak gerektiği bir ortamda sadece daha fazla karar vermek yeterli değil, kararları da hızla vermek gerekiyor artık.

Neden her sene sonunda pazar oranı aynı seviyede kapanışlar gerçekleşiyor ki? Küçülmemek güzel de, neden büyümeyesiniz? Satış döngünüz yeterince etkin mi?

Neden satış gücünüzün bir kısmı kotasını yapıyorken, bir kısmı geriden geliyor?

Neden bazı ürünleriniz stokta beklerken, kimisi birkaç ayda tükeniyor? Mevsimsellik mi söz konusu?

Neden ciro kaynaklarınızın bir kısmı sizden indirim isterken, aynı grupta başka bir kaynağın hali vakti yerinde? Pazarlık esnasında anlık veriler üzerinden gerçeği konuşabiliyor musunuz?

Neden bazı ürünleriniz neredeyse hiç satılmıyor? Pazarda konumlandırılmıyor mu, yoksa konumlandırılsa da rakiplerinize mi kaybediyorsunuz? Rakipler ise, yine neden? Rakiplerinizin sizden daha iyi yaptığı ne olabilir? Ya da o ürünlere neden yatırım yapıyorsunuz? O alanda efor sarf etmeseniz ne olur?

Tüm bu soruların akabinde bir karar vermeye çalışırken, üstüne bir de rakamlar için beklemek durumunda kalmak… Zorunda değilsiniz!

İş yapınıza uygun Oracle CRM çözümleriyle, objektif kararları daha hızlı verebilirsiniz  ve biz size yardımcı olabiliriz.

Yazının Linkedin’de yayınlayan versiyonunu incelemek ve yorumlarınızı bırakmak için tıklayın.

ilksen onay
Yazar: İlksen Onay / CX Cloud Account Manager at Oracle

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde