Anadolu Hayat Emeklilik ‘Oracle Exadata ile Değişiyoruz!’

2503 0
2503 0

 

Günümüz dünyasında ayakta kalabilmek için değişmek ve değişime ayak uydurmak şart. İşte Anadolu Hayat Emeklilik’te bu değişen dünyaya ayak uydurmak ve iş verimliliğini arttırmak için 2014 yılından beri büyük bir dönüşüm projesini hayata geçirmiş durumda. ‘Değişiyoruz’ diyen Anadolu Hayat Emeklilik, Oracle E-İş Yönetim Sistemini Oracle Exdata’ya taşıyarak değişim için gereken en büyük adımlardan birini attı. Geçiş projesi kapsamında veritabanlarını da Oracle Veritabanı 12c’ye yükselten firma yetkilileri bu büyük değişiklikten oldukça memnun olduklarını ifade ediyor.

Anadolu Hayat Emeklilik, bireysel emeklilik ve hayat sigortası sektöründe faaliyet gösteren Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri. Gerçekleştirdiği finansal faaliyetler sonucu bir yandan bireyleri gelecek kaygısından uzaklaştırırken diğer yandan oluşturduğu uzun vadeli fonlar ile ekonomide kalıcı istikrarın sağlanmasına katkıda bulunan firmanın bu değişim projesine adım atmasının sebebini Anadolu Hayat Emeklilik Bilgi İşlem Müdürlüğü, Müdür Yardımcısı Cenk Hastürk şu sözlerle anlatıyor:

‘Türkiye’nin ve Türk insanının geleceğini ilgilendiren tüm finansal planlama konularında Türkiye’nin en büyük şirketi olmak.’

Peki bu değişim ve dönüşüm nasıl gerçekleşti, proje öncesi beklentiler nelerdi ve sonrasında ortaya çıkan performans nasıldı? Tüm bunları siz okuyucularımız için bir araya getirdik ve Oracle Exadata ile birlikte Anadolu Hayat Emeklilik neler kazandı sizler için göz attık.

Oracle ve Değişim Ortaklığı

Anadolu Hayat Emeklilik tarafından 2014 yılında başlatılan ‘Temel Sigortacılık Dönüşümü’ kapsamında hayata geçirildi Oracle İş Ortağı Natica IT Consulting ve Anadolu Hayat Emelilik ortaklığı. Ortaklık kapsamında 3 güçlü teknoloji olan Oracle Exadata Bütünleşik Sistemi, Oracle E-İş Yönetim Sistemi ve Oracle Veritabanı 12c kullanıldı.

Proje başlangıcı öncesinde bir talep toplamı süreci gerçekleştirildi. Anadolu Hayat Emeklilik tarafından yapılan ortak çalışılacak firma taralamaları sonucunda bir analiz süreci devreye konuldu. Natica firması bu süreçte gerek firmanın ihtiyaçlarına ilişkin ortaya koyduğu çözüm yaklaşımları, gerekse çalışan profilleri ve maliyetleri ile öne çıkarak firmayla ortaklık kurdu.

Çok yoğun kullanılan, bütün finansal raporlamaların üretildiği bir sistemin taşınması oldukça kritik bir önem taşıyordu. Bu yüzden geçiş işlemleri öncesi oldukça iyi bir ön hazırlık yapıldı ve ciddi test süreçleri geçirildi.

Cenk Hastürk, Oracle teknolojilerini seçme sebeplerini şu şekilde açıklıyor:

‘Bu süreç içerisinde birçok farklı disk ünitesini, sunucuyu, altyapı bileşenlerini test etme olanağı bulduk. Nihayetinde Oracle Exadata bütünleşik sisteminin hem performans hem maliyet olarak bizi istediğimiz sonuca ulaştırabileceğini gördük ve Exadata yatırımları yapmaya karar verdik. Araştırmalarımız sonucunda GL-FAH uygulamasını bütünleşik sistemler üzerinde çalıştırmamız en uygun çözüm olarak karşımıza çıktı.’

Neden ‘Değişim’ Şart?

Anadolu Hayat Emeklilik değişim kararını almadan önce, Oracle GL-FAH (Financials Accounting Hub) uygulamasını şirkette ana muhasebe uygulaması olarak kullanıyordu.

Zaman içerisinde veri boyutunda hızlı bir artış gözlemlenmesi ve iş biriminden performans artışı talepleri gelmesi, iş biriminin günlük olarak aktif ihtiyaç duymadığı verilerin elenmesi ihtiyacı oluştu. Bütün bunlar bir araya geldiğinde, birtakım iyileştirme gereksinimleri ortaya çıktı. Bu sebepten ötürüde ana sigortacılık uygulamalarının revizyonu kapsamında bir proje için ilk adımlar atıldı. Firma hem kullanmaya başlayacağı yeni sigortacılık uygulamasına entegre olmayı, hem de tespit edilen iyileştirmeye açık noktaların hedef alındığı bu projeyi devreye soktu.

Adım Adım Exadata’ya Bilgi Aktarımı

Ocak 2016’da başlayan taşıma işlemi yaklaşık 2 buçuk ayda tamamlandı. Anadolu Hayat Emeklilik’in halihazırda kullanmakta olduğu canlı sistem, Oracle E-İş Yönetim Sistemi , Oracle Exadata makinesine taşındı. Geçirilen başarılı ön hazırlık ve test süreci sayesinde canlı kullanımı en az etkileyecek şekilde, zamanlamalara uygun olarak, kullanıcılarla iletişimi hiç koparmadan, hafta sonlarından faydalanarak, hızlı bir geçiş gerçekleştirildi. Tüm bu süreçle paralel bir şekilde Oracle Veritabanı 12c’ye yükseltilirken, Oracle’ın çeşitli veri sıkıştırma ve arşivleme teknolojilerini kullanarak veritabanının performansını iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapıldı.

Exadata’ya göçün başarılı ile gerçekleştirilmesiyle birlikte Anadolu Hayat Emeklilik şu an aktif olarak çalışan bir teknolojiye sahip. Firmanın elinde şu anda dört Exadata kutusu bulunuyor. Söz konusu çeyrek Exadata makinesinin dışında, standby olarak bir tane yedek, bir tane olağanüstü durum için uzak yedek, bir tane de test ve geliştirme için toplam dört kutu.

Geçiş Sonrası Büyük Başarı

Geçiş işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasının ardından, Anadolu Hayat Emeklilik yeni teknolojisiyle ilgili ilk geri dönüşleri almayı başladı. Proje ile hedeflenen tüm getirilerin sağlandığını belirten yetkililer, teknolojinin performansından oldukça memnun.

Exadata teknolojsiyle birlikte;

  • Arşivleme ve veri sıkıştırma çalışmalarımıyla birlikte data boyutu neredeyse yarı yarıya küçüldü.
  • Arşivlenmesi gereken bazı tablolarda 60 kat küçülme sağlandı.
  • Sıkıştırmada sağlanan başarı sayesinde genel veritabanı boyutu 12 TB’dan 4 TB’a düşürüldü.
  • Oracle Exadata’nın Storage Index mekanizması ve GL-FAH uyumuyla beraber yüksek oranda performans kazancı sağlandı.
  • Gün bazında tamamlanan işlerin saatler bazında tamamlanabilir duruma geldi.
  • Veri büyümesi nedeniyle öngörülen disk ünitesi alım kararı ertelendi.
  • Performans iyileşmesi sonucu iş birimlerinin memnuniyeti arttı.

Anadolu Hayat Emeklilik’in Gelecek Planları

Exadata’ya taşıma işlemleri sonrasında sistemin elde ettiği yüksek performansla birlikte Anadolu Hayat Emeklilik değişim projesinin ilk adımı başarılıyla tamamlamış görünüyor. Cenk Hastürk bundan sonraki süreçte güvenlik, yedekleme, altyapı bileşenleri, veri operasyonları, raporlama altyapısı, uydu uygulamaların adaptasyonu gibi birçok bileşenin yeniden yapılanmasını hedefleyeceklerini belirtiyor.

‘Mevcut datanın sıkıştırılmış haliyle beraber büyümeleri de eklediğimizde, geçiş yapmadan önceki boyutumuza ancak 2020 yılının sonunda geliyor olacağız. Tabii o yıllara geldiğimizde arşivleme çalışmamızı da devreye almış olacağız ve muhasebe modülümüz aslında her zaman stabil bir data boyutunda kalıyor olacak. Yaptığımız çalışmanın kalıcı olmasını, uzun yıllar sistemimizi yürütecek bir çalışma olmasını öngörüyoruz.’

Etiketler

Yorum Sırası Sizde