Oracle Hızlandırıyor!

2031 0
2031 0

sinem kayaTürkiye’de işe yeni başlayan firmalara ve kuluçka sürecinde olan girişimcilere yönelik destek çalışmaları başlatan Oracle’ın sağladığı fırsat ve kaynaklar hakkında bilgiyi, Oracle Orta Doğu ve Afrika Stratejik İşbirlikleri Müdürü Sinem Kaya’dan aldık. Kaya, lideri olduğu ekibiyle birlikte dört yıldır sorumlu oldukları bölgede sürdükleri benzer çalışmaları ve sahip oldukları deneyimi Haziran 2016 tarihi itibariyle Türkiye’ye de taşımaktan büyük memnuniyet duyduklarını ve ülkemizde de yeni oluşumların gelişimini hızlandıracak adımlar attıklarını belirtiyor.

GELECEĞİ DESTEKLEMEK

Oracle, sürekli gelişen, yenilenen, genişleyebilen ve günün ihtiyaçlarına zamanında cevap verebilen bir ekosistem oluşturabilmek ve aynı zamanda sektörün gelecekteki büyümesine katkıda bulunabilmek hedefiyle işe yeni başlayan ya da kuluçka sürecinde olan girişimlere çeşitli fırsat ve kaynaklar sunuyor.

Kuruluşunda sahip olduğu genç girişimci ruhunu hiç bir zaman kaybetmemiş olan Oracle’ın, bir anlamda sektöre gönül borcunu ödemesi olarak algılanabilecek, start-up’lara ve genç girişimcilere sunduğu önemli destekleri bulunuyor. Türkiye’de, Oracle Orta Doğu ve Afrika Stratejik İşbirlikleri Müdürü Sinem Kaya’nın liderliğinde Haziran 2016’dan beri başlattığı bir projeyle start-up’lara ulaşmak için adımlar atan Oracle, Türkiye’nin de içinde bulunduğu MENA Bölgesi’nde 7 ülkede 25 adet İnkübasyon Merkezi’nde başlattığı programlarla girişimcilere verdiği desteği en üst seviyeye taşımayı hedefliyor. Bu doğrultuda Oracle, ekonomik kalkınma ve büyümenin kilometre taşı olan teknoloji alanındaki yeniliği hızlandırmak için de girişim hızlandırıcı/kuluçka merkezlerini, girişimcilik derneklerini ve bunlara bağlı start-up’ları destekliyor. Oracle böylece ekosisteminin geleceğine de yatırım yapmış oluyor.

ORACLE TEKNOLOJİLERİYLE HIZLANMAK

Son yıllarda teknolojinin baş döndüren gelişimi, ihtiyaç duyulan beceri ve yetkinliklere sahip insan kaynağına erişim zorluklarını beraberinde getiriyor. Aynı şekilde mevcut insan kaynağı da ihtiyaç duyduğu gelişim noktalarını belirleme ve bu noktalarda ilerleme konusunda eksiklikler çekiyor. Oracle Teknolojileri ile ihtiyaç duyulan becerilerin gelişimine odaklanan Oracle Stratejik İşbirlikleri ekibi, ülkemizin de dahil olduğu Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nde stratejik ilişkiler ve iş ortaklıkları kuruyor. Orta Doğu ve Afrika Stratejik İşbirlikleri Müdürü Sinem Kaya, “Teknoloji tabanlı girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Hedefimiz, başarılı ve küresel pazarda rekabet edebilecek start-up’ların kurulmasına katkı sağlamak” diyor.

Ekibin Türkiye’de işbirliği yaptığı hızlandırıcı/kuluçka merkezleri ve girişimcilik dernekleri aracılığı ile girişimci ve geliştiricilere aşağıdaki fırsat ve olanaklar sunuluyor:

• Oracle’ın teknik taraftaki ve iş tarafındaki uzmanları aracılığı ile “know-how” aktarımı ve mentörlük desteği,
• İnternet üzerinden “webcast” ve yerinde “workshop” uygulamalarıyla teknik eğitim desteği,
• Oracle Bulut Hizmetleri’ni deneyimleme fırsatı,
• Ar-Ge’ye yönelik olarak, Oracle’ın veritabanından büyük veriye, nesnelerin internetinden (IoT) iş zekasına uzanan geniş yazılım yelpazesine ücretsiz erişim olanağı,
• Test ve geliştirme ihtiyaçlarına yönelik olarak Oracle Bütünleşik Sistem altyapılarına ücretsiz erişim olanağı,
• Oracle teknolojilerine geçiş için gereken teknik eğitimlere ücretsiz katılım ve teknik desteklerden yararlanma,
• Oracle’ın, Fintech, Edtech gibi endüstri spesifik olarak düzenlenen prestijli etkinliklerinde ücretsiz stand olanağı,
• Girişimlerini ve çözümlerini, yerel ve uluslararası pazarlarda tanıtma olanağı.
Özetle Oracle, Türkiye’deki girişimcilerin işletmelerini kendi hayal ettikleri gibi büyütmelerine yardımcı oluyor ve bunları yaparken hiç bir şekilde hisse ya da öz sermaye talep etmiyor. Kısa ve orta vadede tek beklentisi ise yollarına Oracle ile birlikte devam edebilecek şirketleri ortaya çıkarmak ve kendi ekosistemine dahil etmek.

STARTUP TÜRKİYE’NİN ‘WORKSHOP’ SPONSORU

Orta Doğu ve Afrika Stratejik İşbirlikleri Müdürü Sinem Kaya, gerçekleştirmekte oldukları çalışmaların bir parçası olarak, Türkiye’nin en büyük start-up etkinliklerinden biri olan ve 22-25 Şubat tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen Startup Türkiye’nin “workshop” sponsoru olduklarını belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Startup Türkiye’de, Oracle teknolojilerinim start-up’lar için de ulaşılabilir olduğunu vurguladık ve bunu somut örneklerle gösterme şansı bulduk. Oracle ve start-up’ların nasıl bir araya gelebileceğini, girişimcilerin hem büyüme aşamasında, hem de büyüdükten sonra Oracle teknolojilerinden nasıl faydalanabileceğini, Oracle teknolojilerini kendi çözümlerine nasıl adapte edebileceklerini anlattık. Aynı zamanda, farklı örnekler üzerinden Oracle IaaS ve PaaS Bulut servislerimizi tanıttık. ‘Dev@OracleCloud for Startups’ başlığıyla gerçekleştirdiğimiz workshop kapsamında yer alan 35 start-up, Oracle Bulut Platformu Satış Danışmanı Eren Akbaba’nın Mobil Bulut servisimiz ile dört dakikada geliştirdiği mobil uygulamaya tanıklık ettiler. Önümüzdeki dönemde de farklı etkinliklerde start-up’larla bir araya gelmeyi, onlara Oracle dünyasının kapılarını açmayı hedefliyoruz.”

Etiketler

Yorum Sırası Sizde