Oracle, Türkiye’deki İlk Veri Merkezini Açıyor

1463 0
1463 0

Oracle ve Turkcell bir araya gelerek Türkiye’de bir ilke imza atıyorlar. Sektörünün öncüsü bu iki firma Türkiye’nin ilk ulusal veri merkezini kurmak için yola çıktı. 2017 yılının ortalarında açılması planlanan ve yeni teknoloji ile donatılmış veri merkezi, Oracle’ın PaaS ve IaaS bulut hizmetlerinin kurulumunu destekleyecek.

Turkcell’in Gebze Veri Merkezi’nden sunulacak olan Oracle Bulut yapısı sayesinde veriler yerel düzeyde depolanabilecek. Projenin Türk şirketler için pek çok yeniliğin ve faydanın habercisi olduğunu söylemek mümkün. Bulut çözümlerinde maliyetlerin azaltılması, esnekliğin artması ve verilen hizmetlerin hızlanması bu faydalardan sadece birkaçı.

Hayata geçmesine oldukça kısa bir süre kalan proje şimdiden sektörde büyük bir heyecan yaratmış durumda.

Türkiye’de Bir İlk

Türkiye’de bir ilk olacak olan bu veri merkezinin ülkemizde konuşlandırılıyor olmasının ardında bulunan en önemli sebeplerden biri Oracle’ın yerel düzenlemelerde uyumluluk odaklı çalışma politikaları. Oracle EMEA ve APAC Bölge Başkanı Loic Le Guisquet bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

‘Oracle, uygulama ve müşteri verilerinin gizliliğiyle ilgili yerel düzenlemelere uyumluluğu desteklerken yeni pazarları değerlendirmeye de devam ediyor. Oracle olarak veri merkezi konusunda iş ortağı seçiminde önceliğimiz tesis, operasyon, güvenilirlik ve güvenlik ve yüksek devamlılık sağlayarak kaliteli ve kesintisiz hizmet sunabilmek oldu.’

Le Guisquet yaptığı açıklamada Türkiye’nin Oracle için önemli bir pazar olduğunu da değiniyor.

‘Türkiye, Oracle için önemli bir pazar ve yeni veri merkezi ile Türk müşterileri son teknoloji ile donatılmış tesisten her yönüyle faydalanırlarken dijital dönüşümlerini de hızlandırma imkanı elde edebilecek.’

‘Gurur Duyuyoruz!’

Ulusal veri merkezi olarak Oracle tarafından seçilen nokta ise Turkcell’in Gebze’de bulunan Veri Merkezi oldu. 2016 yılının ortalarında Turkcell tarafından devreye alınan 27 bin metrekarelik bir alanı kaplayan veri merkezi şu an için Türkiye’nin en büyüğü.

Datanın günümüzün en büyük verimlilik ve zenginlik kaynağı olduğuna dikkat çeken Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, bu büyüklükte ki bir projenin parçası olmaktan gurur duyduklarını belirtiyor.

‘Yıllık geliri 25 milyar dolar civarında olan küresel datacenter pazarında Türkiye’nin en büyük oyuncusuyuz. Bu kısa sürede ilk defa uluslararası bir teknoloji devi Oracle, Türkiye’nin datası Türkiye’de kalacak dedi.  Bunun Turkcell veri merkezimizde host edilecek olması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Türkiye’nin datasının Türkiye’de kalacağı ilk örneğin oluşmasında yarattığı işbirliği için Oracle’a çok teşekkür ediyorum.’

Oracle Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan ise yaptığı açıklamada yüksek performanslı bir buluta erişim imkanının müjdesini veriyor.

‘Oracle’ın Turkcell ile arasındaki stratejik işbirliği sayesinde müşterilerimiz, yeniliklerini daha hızlı geliştirebilecekleri, maliyetlerini azaltabilecekleri ve sektörde lider konumdaki güvenli bir ortamda işlerini büyütebilecekler. Yüksek performanslı bir buluta erişim imkanına sahip olacaklardır.’

Görüldüğü üzere Türkiye’de bir ilk olacak proje sayesinde hem yerel düzeyde bulut hizmetleri geliştirilebilecek, hem de bulut teknolojisini kullanan firmalar için büyük bir kolaylık devreye sokulacak. Şu an için kesin bir tarih duyurulmasa da veri merkezinin 2017 ortasında hizmete girmesi bekleniyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde