Prime Development, Oracle Edwards ile operasyonel verimlilik kazandı

822 0
822 0

Onur ÖztürkOracle iş ortağı ERA Consulting Services, Oracle JD Edwards ERP’yi Prime Development’ın AVM yönetimi ihtiyaçlarını karşılamak üzere başarıyla konumlandırdı. Prime Development, Oracle Edwards projesi ile birlikte yüksek operasyonel verimlilik ve maliyet tasarrufu elde ederken, AVM müşterilerinin memnuniyetini artırmayı hedefliyor.
“Biz de Oracle gibi kendi işimizi çok ciddiye aldığımız için, marka olma iddiası taşıdığımız AVM yönetimi pazarında, böyle iddialı bir isimle yola çıktık. Oracle’ın bizi geleceğe taşıyacağına güveniyoruz.”

ERA CONSULTING SERVICES HAKKINDA

ERA Consulting Services, 2009 yılından buyana Oracle Gold iş ortağı olarak Oracle JD Edwards ERP ve Oracle BI uygulamaları ile ilgili satış ve danışmanlık faaliyetlerini yürüten 100% Türk sermayeli bir şirkettir. Enerji, Gayrimenkul Yönetimi, İlaç, Gıda & İçecek ve Doğrudan Satış sektörlerinde ciddi tecrübe ve uzmanlığa sahip olan ERA, enerji sektöründeki uzmanlığını Oracle Business Accelerator çözümü ile onaylı hale getirmiştir.

ERA Consulting Services sahip olduğu sektorel uzmanlıkların yanı sıra Oracle JD Edwards üzerinde ürettiği banka,depo, sipariş, barkod vb. entegrasyonlar ile müşterilerine hız,performans ve maliyet avantajı da sağlamaktadır.

Geçtiğimiz yıl satış ve danışmanlık faaliyetlerinde yakaladığı ciddi başarı dolayısıyla ERA Consulting Services, Oracle İş Ortağı Başarı Ödülüne layık görülmüştür.Prime oracle iş birliği

www.eracs-tr.com

Prime Development hakkında bilgi alabilir miyiz?

ONUR ÖZTÜRK: Prime Development olarak iki çerçevede aktifiz. Birincisi emlak sektöründe, özellikle de alışveriş merkezi yatırımlarına yönelik A’dan Z’ye hizmet vermekteyiz. İkincisi de yapılmış yatırımların varlık yönetimini yatırımcılarımız adına gerçekleştiriyor olmamız ve dolayısıyla yatırımcı şapkamızın da bulunuyor olması. Dolayısıyla yatırımcılarımızın Türkiye temsilciliğini yapmaktayız. Bu çerçevede hizmet açısından mimari, kiralama, AVM yönetimi, inşaat danışmanlığı ve iş geliştirme hizmetlerinin tümünü vermekteyiz. İlk projemiz olan Prime Mall İskenderun Ağustos 2010’de ikinci projemiz olan Prime Mall Antakya da Ekim 2011’de hizmete girdi. Türkiye yatırımlarımızı arttırarak devam ettirmek ve ülkemizin sayılı emlak yatırımcıları arasında yer almak istiyoruz. Stratejik olarak Anadolu’dan başlamış olduğumuz yatırımlarımızı, önümüzdeki yıllarda büyük şehirlere de yönlendireceğiz.

Proje öncesi ihtiyaçlarınız nelerdi?

ONUR ÖZTÜRK: Prime Development olarak AVM yönetimi iddialı olduğumuz bir alan, ve bu alandaki yönetim kalitemizi ve kabiliyetlerimizi verimli bir şekilde artırmak bizim için önemli. Bu anlamda, iş süreçlerimizi geliştirmek adına gereken adımları ilk günden beri atmaya devam ediyoruz.ERP çözümlerinin günümüz iş dünyasında ne kadar gerekli ve faydalı olduğunun farkındayız, şirketimizin Avrupa genelindeki AVM yönetimi deneyimlerinden de ERP yazılımlarının içinde bulunduğumuz sektördeki çeşitli uygulamalarını biliyorduk.

Türkiye’de AVM yönetimine başladığımızda da kontrat yönetimi ve muhasebe-finans yönetimi anlamında ihtiyaçlarımız şekillenmeye başladı. Kontrat yönetimi, şirket içindeki bir çok departmanın katıldığı bir süreç ve verimliliği AVM’nin mali başarısı üzerinde oldukça etkili. Başından sonuna doğru yönetilemeyen bir kontrat süreci AVM gelirlerinde kısa ve uzun vadelerde ciddi kayıplar yaratabilir. Muhasebe ve finans yönetimin ise sektöre özel nitelikleri ve zorlukları var. Tüm bu süreçleri limitli insan kaynaklarıyla yönetmekse bu işten anlayan ERP çözümlerini devreye sokmayı gerektiriyor.

Oracle’ın Gold Partner iş ortağı ERA ve Oracle JD Edwards ERP ile yola çıkmaya nasıl karar verdiniz?

ONUR ÖZTÜRK: 2010 yılı Ağustos ayında ilk AVM’mizin açılışını gerçekleştirene kadar AVM yönetimi yapmıyorduk. Proje gelişme aşamasındayken bu alanda hangi yazılımlardan faydalanabileceğimizi araştırmaya başladık. Oracle JD Edwards ERP dahil olmak üzere pek çok teknoloji ve uygulamayı inceledik. AVM’lere özel geliştirilmiş çözümlerin henüz çok yeni ve gelişmemiş olduğunu gördük. Hızlı bir karar vermeden önce ihtiyaçlarımızı tam olarak anlamak için ERP sistemimiz olmaksızın bir süreç geçirdik. Bu süreç nasıl bir yazılım kullanmamız gerektiği konusunda bizim için çok aydınlatıcı oldu.

ÖZGÜR ŞİMŞEK: Prime Development ile AVM’nin açılışından önce görüşmeye başlamıştık ve biz de ihtiyaçlarını görmeleri için böyle bir süreç geçirmeleri konusunda aynı fikirdeydik. Oracle JD Edwards ERP, AVM’ler için son derece verimli bir kurumsal planlama platformu sunuyor. Çözümümüzü anlattık ve operasyona başladıklarında edindikleri tecrübeler de onları Oracle JD Edwards ERP’ye yaklaştırdı.

Oracle JD Edwards ERP’nin öne çıkan özellikleri neydi? Şu anda nasıl bir platform kuruldu?

RÜŞTÜ TOLGA ŞEN: Büyük ERP uygulamalarında, yani uluslararası standartlara uygun yazılımlar üzerinde ‘Real Estate Management’ (Gayrimenkul Yönetimi) adı verilen modülü genel olarak bulamazsınız. Bu alana ilk girişi yapan aslında Oracle JD Edwards ERP ürünü oldu. Dünya üzerinde uzun yıllardır kullanılan ve ciddi referansları ile birlikte gelişen bu çözüm iki yıl önce Türkiye pazarına sunulduğunda çok önemli bir ihtiyaca karşılık verilmiş oldu. Bu noktada Prime Development ile tanıştık ve bu projeye çok önemli bir kaynak ayırdık. Son derece deneyimli uzmanlarımızdan oluşan bir ekiple, Oracle JD Edwards’ın kendi yazılım araçları üzerinde sektöre özel ek talepleri de karşılayabilecek geliştirmeleri yaparak projeyi başarı ile tamamladık. Uzman ve tecrübeli bir proje takımı oluşturma noktasında Türkiye’de ki Oracle JD Edwards iş ortaklığı sisteminin de ulaşılan başarıda önemli bir katkısı olduğunu belirtmeliyim. İş ortaklarımızdan Akademi Danışmanlık’tan danışman arkadaşlarımız da proje de görev aldılar.

Oracle JD Edwards Prime Development’ta Oracle 11g Veri Tabanı üzerinde çalıştırılmakta. Yakın bir zamanda da Oracle BI ürünü ile ilgili çalışmaları başlatmayı planlıyoruz.

Böyle önemli bir kararı verirken Oracle ve ERA’nın hangi özelliklerinden etkilendiniz?

ONUR ÖZTÜRK: Biz Türkiye’deki ekip olarak ihtiyaçları belirledik ve ERA bu doğrultu da çözümlerini aktaran bir takım sunumlar hazırladı. ERA’nın tecrübeli kadrosu, geçmişte yaptıkları başarılı projeleri ve Türkiye’deki ilk AVM projesini yapma konusundaki istekleri seçimimiz konusunda çok etkili oldu. ERA ve Oracle JD Edwards ile hem operasyonel ihtiyaçlarımızı karşıladığımızı gördük, hem de Oracle’ın bu alanda kendini dünyada kanıtlamış olması nedeniyle çok kolay ilerledik.

ÖZGÜR ŞİMŞEK: Pazarda gayrimenkul yönetimine özel bir ERP çözümünü bulmak gerçekten kolay değil. Oracle pek çok konuda olduğu gibi bu alanda da dünyada lokomotif rol oynuyor. Oracle dışında da bu işi gerçekten ciddiye alan dünya çapında yaygın bir yazılım şirketi mevcut değil.

ONUR ÖZTÜRK: Dolayısıyla diğer alternatiflerle karşılaştırdığımızda Oracle’ın JD Edwards ürününün bizim için en etkili çözüm olduğuna inandık. Biz de Oracle gibi kendi işimizi çok ciddiye aldığımız için, marka olma iddiası taşıdığımız AVM yönetimi pazarında, böyle iddialı bir isimle yola çıktık.

Gelecekte Oracle ile neler yapmayı planlıyorsunuz?

ONUR ÖZTÜRK: Oracle’ın bizi geleceğe taşıyacağına güveniyoruz. Gün geçtikçe yatırımcılar tarafından profesyonel ve kurumsal AVM yönetiminin ne kadar önemli olduğu anlaşılıyor. Kurumsallaşma arttıkça, ona yönelik çözümlerin de artmasını bekliyoruz. Bu anlamda da Oracle’ın bu ürününün, ileride sektör standartını belirleyeceğine inanıyoruz.

Proje sonrasında elde ettiğiniz faydalara değinebilir misiniz?

ONUR ÖZTÜRK: “Oracle JD Ewards’ı kullanmaya başladıktan sonra bir çok iş sürecimizde iyileşme sağladık. Bizim için en önemli süreçlerden birisi kontratlara göre aylık faturalamanın sağlanması ve kiracılarımıza en kısa zamanda ulaştırılması. Bu süreci artık daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde yürütebiliyoruz. Oracle, veritabanında tuttuğumuz kontrat bilgilerine göre her kontrata ilişkin fatura bilgisini anında oluşturabiliyor. Ustelik faturaları aynı anda veritabanındaki iletişim bilgilerini kullanarak kiracılarımızın e-posta adreslerine gönderebiliyoruz. Bu şekilde AVM gelirlerinin yönetiminde bir adım öne geçmiş oluyoruz.

Oracle JD Ewards’ın sektörümüze yönelik olarak ek fayda sağladığı bir diğer konu ise tamamen web tabanlı bir yazılım oluşu. Bu şekilde, herhangi bir ek kuruluma gerek olmaksızın, farklı şehirlerdeki AVM’lerimiz sisteme internet üzerinden erişebiliyor ve ön muhasebe süreçlerimizde verimliliğimizi artırabiliyorlar.

Prime Development’da, JD Edwards’ı sadece finans departmanı kullanmıyor. Kontrat veritabanının oluşması sırasında Mimari, Kiralama ve Hukuk departmanlarımız da sistemle entegre bir şekilde hem kendi alanlarındaki veri girişini yapıyor hem de kontrat bilgilerini anlık olarak tek kaynaktan öğrenebiliyorlar. Bu da Prime Development’ın kontrat yönetimi sürecini daha verimli ve sağlıklı bir şekilde yönetmesini sağlıyor.

AVM yönetiminin mali boyutta en önemli süreçlerinden birisi da tahsilat takibi. Tahsilat takibi AVM’nin sağlıklı bir nakit akışı için kritik önemde ve Oracle JD Edwards ile bu konuda da bir adım önde olduğumuzu düşünüyoruz. Oracle JD Edwards’ın alacak takibi modülü, gayrimenkul yönetimine özel çözümler sunuyor ve bize bu aşamadaki hizmetimizi daha kaliteli yapmamıza yardımcı oluyor.

JD Edwards’ın gayrimenkul yönetimine ilişkin çözümlerinin yanında finans modülünün halihazırda sağladığı muhasebe ve raporlama kabiliyetlerini de AVM yönetim sürecimize fayda olarak aktarıyoruz.

Özetle, Oracle JD Edwards ERP ile AVM yönetim hizmetimizi daha verimli ve daha kaliteli bir şekilde sunabiliyoruz. Bu platformun, sektörde farklılık yaratma çabamıza yaptığı katkıları önemsiyoruz.

TOLGA ŞEN: Ürünümüz, özellikle birden fazla AVM yönetiminde operasyonel verimlilik ve maliyet tasarrufu elde etme konusunda çok güçlü özelliklerle donatıldı. Kontrat yönetiminden satınalmaya, fatura takibinden raporlamalara kadar pek çok konuda fark yaratıyoruz. Prime Development, sahip olduğu platformun özelliklerini en iyi şekilde kullanarak, verimlilik beklentilerini üst düzeyde karşılayan bir kuruluş.

KULLANILAN ORACLE TEKNOLOJİLERİ

Oracle JD Edwards ERP
Oracle 11g Veri Tabanı

Etiketler

Yorum Sırası Sizde