Pronet, yönetsel verimliliğini yeni bir boyuta taşıdı

2078 0
2078 0

Türkiye’nin lider elektronik güvenlik firması Pronet, bir tarafta Oracle İş Zekası ve Veri Ambarı, diğer tarafta ise Oracle’ın Hyperion Bütçe Planlama ve Finansal Raporlama teknolojileri ile öne çıkan dönüşüm projesi kapsamında yönetsel verimliliğini yeni bir boyuta taşıdı.

Prononet oracle
(SOLDAN SAĞA): BİRKAN AYDIN Kurumsal Performans Yönetimi Ekibi Direktörü – Gtech / BARAN TANSU Teknoloji Satış Temsilcisi – Oracle / MEHMET ERHAN YILMAZ İş Zekası ve Veritabanı Yönetimi Müdürü – Pronet / MEHMET ALTAN KARAARSLAN Stratejik Planlama ve Raporlama Direktörü – Pronet / BEYZA ÖZKAN Kanal Satış Yöneticisi – Oracle – RAUF DİLSİZ Satış Yöneticisi – GTech

Öncelikle Pronet hakkında bilgi alabilir miyiz?

M. ALTAN KARAARSLAN (Stratejik Planlama ve Raporlama Direktörü): Pronet, ev ve işyerleri için güvenlik çözümleri sunan, Türkiye’nin lider elektronik güvenlik firmasıdır. 1995 yılında faaliyetlerine başlayan kuruluşumuz, tüm Türkiye’ye yayılan hizmet ağı ile 200 bine yakın abone ve 1 milyonun üzerinde kullanıcıya geniş kapsamlı ve yenilikçi hizmet sunmaktadır.

Kurulduğu günden bu yana tek işi güvenlik olan Pronet; kullanıcı dostu ve geniş seçim olanakları sağlayan alarm ve görüntüleme sistemleri ile hem bireysel hem kurumsal müşterilerin tercihidir. Türkiye’nin her yerine güvenlik çözümleri sunan şirket, bankalar ve bankalara bağlı şube ve ATM’lerden Türkiye’nin önde gelen perakende mağaza zincirlerine kadar seçkin bir müşteri portföyüne sahiptir.

Hızlı büyümesini sürdüren şirket; 2012 yılında dünyanın en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Cinven’le yatırım ortaklığı gerçekleştirerek gücüne güç katmıştır. Türkiye’de yüzde 100 müşteri memnuniyeti ilkesiyle hizmet veren Pronet, her gün 24 saat; teknolojik altyapısı, güvenlik sektöründeki benzersiz deneyimi ve 2 bin eğitimli ve profesyonel kadrosuyla Türkiye genelinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Mehmet Altan Karaarslan
M. ALTAN KARAARSLAN
Stratejik Planlama ve Raporlama Direktörü – Pronet

“OBIEE-Hyperion sayesinde operasyonel takip mekanizmalarını geliştirerek, SL, İkna Oranı gibi ana metriklerde iyileştirmelere olanak sağladık. Finansal ve Üst Yönetim Raporlamaları tarafında, raporların hazırlanması süresinde 10-12 gün gibi bir kazancımız oldu.
Bu konuya 1.5 adam gün kaynak harcıyorken, şu an ay kapama işlemleri sonrasında ertesi gün otomatik olarak raporları hazırlayabiliyoruz.”

BT altyapınız üzerinde hangi Oracle teknolojilerini, hangi hedeflere yönelik olarak konumlandırdınız?

M. ERHAN YILMAZ (İş Zekası ve Veritabanı Yönetimi Müdürü): Şirket genelinde çoklu veritabanı ortamları mevcut ve bunlar heterojen olarak dağılmış durumda.İş Zekası, Veri Ambarı ve Bütçe Planlama tarafında Oracle ürünlerini tercih ediyoruz.

Veri Ambarı ortamımızı modelledikten sonra veri toplama tarafında ODI (Oracle Data Integrator) teknolojisini kullandık. Bu sayede çok hızlı ve kontrollü ilerleme şansımız oldu. Veri Ambarı modeli sonrasında dataların son kullanıcı tarafından kolaylıkla erişilebilir, analiz edilebilir, görselleştirilerek kullanılabilir hale gelmesi için de OBIEE çok faydalı oldu.

Excel üzerinde manuel ilerleyen Bütçe Planlama ve Finansal Raporlama altyapısını da Hyperion’a taşıyarak, zaman ve işgücünden tasarruf elde etmeyi hedefledik.

M. ERHAN YILMAZ
İş Zekası ve Veritabanı Yönetimi Müdürü
Pronet

“Oracle ürünlerinin kalitesinden emindik. OBIEE arayüz kullanım kolaylığı, OBIEE-Hyperion arasında bulunan Native Integration özellikleri bu ürünleri seçmemizde en büyük etkenler oldu. Ayrıca, operasyonel sistemler tarafında çoklu veritabanı yönetimi/bakımı yapıyoruz ve ETL aşamalarında ODI’ın heterojen veritabanlarında sağladığı faydalar seçimimizi oldukça kolaylaştırdı.”

Bu süreçte GTech ile iş ortaklığı yapmaya nasıl karar verdiniz?

M. ALTAN KARAARSLAN: GTech ile daha önceki projelerimiz sayesinde irtibatımız vardı. Kadrolarının uzmanlığı, yapıcı yaklaşımları, sektöre ve konularına hakimiyetleri tarafımızca biliniyordu. Böylece bu projede de beraber çalışma kararı aldık. Özellikle, Hyperion sürecinde sadece teknik danışmanlık değil, tüm süreç hakkında çok olumlu ve yönlendirici yaklaşımları ile projenin başarısına çok yardımcı oldular.

Bir tarafta Oracle İş Zekası ve Veri Ambarı, diğer tarafta ise Oracle Hyperion Bütçe Planlama ve Finansal Raporlama ayakları mevcut olan proje kapsamında hangi ihtiyaçları adreslediniz?

M. ERHAN YILMAZ: Veri okur yazarlığının oldukça yüksek olduğu şirketimizde, veri destekli detay analizleri, her düzeyde alınan kararlarda büyük önem taşıyor. Bu nedenle “veriye hızlı ve tutarlı erişim”, ilk önceliklerimizden biriydi. Dolayısıyla bir tarafta İş Zekası ve Veri Ambarı, diğer taraftan da Finansal ve Yönetim raporlamaları için sürdürülebilir bir altyapı kurulmasına ihtiyaç duyduk. Projede Oracle İş Zekası ve Oracle Veri Ambarı teknoloji ve ürünlerini kullanırken, raporlama tarafında Oracle’ın Hyperion Bütçe Planlama ve Finansal Raporlama ürününü tercih ettik.

M. ALTAN KARAARSLAN: Bütçe planlama tarafıyla ilgili ihtiyaçlara biraz daha değinmek amacıyla, proje öncesindeki süreç hakkında bilgi vermek isterim. Hyperion öncesinde raporlamayı Excel üzerinde yönetiyorduk. Ancak Pronet bir dönüşüm ve değişim sürecinden geçiyordu. Verilerin daha şeffaf, daha erişilebilir, daha fazla kriter çerçevesinde analiz edilebilir ve kolayca herkesin okuyabildiği raporlara dönüştürülebilir olması gerekiyordu. Bunun için de ERP’den İş Zekasına, diğer altyapılarla entegre bir raporlama platformuna ihtiyaç vardı. Bu ihtiyacı tespit ettiğimiz noktada ise en doğru platformu kurmak üzere bir arayış içerisine girdik. Araştırmalarımız sonucunda, bizim için en doğru ürün olduğuna inandığımız, Oracle’ın Hyperion Bütçe Planlama platformunu kullanmaya karar verdik. Telekom operatörlerinde olduğu gibi abonelik sistemi üzerinden faaliyetlerini sürdüren ve aylık faturalama yapan bir şirket olduğumuz için benzer ve oldukça kapsamlı bir model oluşturduk. Satıştan tahsilata kadar, “A”dan “Z”ye bütün süreçleri Hyperion’da bütçeledik ve planladık.

Beyza Özkan
BEYZA ÖZKAN
Kanal Satış Yöneticisi – Oracle

“İş zekası ve raporlama altyapısını telekom operatörlerinde gördüğümüz bir titizlikle kurgulayan Pronet, yeni nesil iş yapma anlayışını başarıyla uygulayan bir kuruluş olarak gurur duyduğumuz bir başarı hikayesine imza attı. İş ortağımız GTech’in üstün çabalarından ve projenin başarısına Oracle teknolojileriyle katkıda bulunmuş olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Hyperion’a veri aktarımını nasıl sağlıyorsunuz?

M. ERHAN YILMAZ: Veriyi önce ERP platformundan Veri Ambarı’na alıyoruz, modelliyoruz ve oradan ODI (Oracle Data Integrator) ile Hyperion’a aktarıyoruz, sonra ODI ile geri de alıyoruz. Dolayısıyla bu döngüde Oracle teknolojilerine çok iş düşüyor.

Neden Oracle teknolojilerini tercih ettiniz?

M. ERHAN YILMAZ: Oracle ürünlerinin kalitesinden emindik. OBIEE arayüz kullanım kolaylığı, OBIEE-Hyperion arasında bulunan Native Integration özellikleri bu ürünleri seçmemizde en büyük etkenler oldu. Ayrıca, operasyonel sistemler tarafında çoklu veritabanı yönetimi/bakımı yapıyoruz ve ETL aşamalarında ODI’ın heterojen veritabanlarında sağladığı faydalar seçimimizi oldukça kolaylaştırdı.

Proje sonrasında hangi faydaları elde ettiniz?

M. ALTAN KARAARSLAN: OBIEE sayesinde operasyonel takip mekanizmalarını geliştirerek, SL, İkna Oranı gibi ana metriklerde iyileştirmelere olanak sağladık.Finansal ve Üst Yönetim Raporlamaları tarafında, raporların hazırlanması süresinde 10-12 gün gibi bir kazancımız oldu. Bu konuya 1.5 adam gün kaynak harcıyorken, şu an ay kapama işlemleri sonrasında ertesi gün otomatik olarak raporları hazırlayabiliyoruz.

M. ERHAN YILMAZ: Pronet, oldukça dinamik ve büyüyen bir şirket. Bu hızlı değişikliklerin etki analizi, finansal yapıya uygunluğunun kontrolü ve C-Level raporlamalarının daha hızlı, daha anlaşılır olması hedefiyle projeye başladık. Hyperion ve OBIEE raporlama ortamının altyapısını Data Governance süreci ile başlattık. Tanımlarını yaptığımız metriklerin şirketin tüm kademelerinde anlaşılır ve sahiplenilir hale getirdik. Bu noktada, OBIEE ve Hyperion platformlarının kolay kullanılabilir self-servis raporlama imkanı sunması bizi oldukça rahatlattı. OBIEE ve ODI sayesinde şirket içerisindeki heterojen veritabanı ortamımız konusunda zorluk çekmeden ETL süreçlerimizi tasarlayıp, DWH modelimizi oluşturduk.

OBIEE sayesinde şirketin geneline veriyi çok kolay erişilebilir hale getirmekle birlikte, detaylı analizlere de imkan sunmuş olduk. Son kullanıcının kendisinin hazırladığı dashboardlar, raporlar üzerinden self-servis raporlama mekanizmasını tüm departmanlarda oluşturduk. Üst yönetime yaptığımız Executive Dashboards, günlük operasyonel-finansal raporlamaların görseli ve otomasyonunda çok başarılı sonuçlar aldık.

M. ALTAN KARAARSLAN: Hyperion Planning ile Bütçe Planlama sürecimizi manuel olmaktan çıkarıp, tamamıyla otomatik ve son kullanıcı tarafından bütçe-gerçekleşen karşılaştırması dahil takip edebileceği hale getirmiş olduk. Aynı zamanda, IFRS, VUK kapsamında yer alan Bilanço, Fonksiyonel Gelir Tabloları ve Nakit Akım Tablosu gibi çok önemli raporlamalarımızı da Hyperion üzerinden otomatik olarak yapabilir durumdayız. Bir sonraki adım olan şirketin 5-10 yıllık büyüme planı ve detay analizlerini de Hyperion sayesinde açıklanabilir ve çok daha hızlı şekilde yürütebilir hale geldik.

Hyperion Finansal Raporlama ile sadece Bütçe Planlama değil aynı zamanda IFRS, VUK gibi çok önemli mali tabloların raporlama standartlarını iyileştirip, ilgili ekiplerin kullanımına açtık.

Birkan Aydın
BİRKAN AYDIN
Kurumsal Performans Yönetimi Ekibi Direktörü – GTech

“Proje, Pronet’in ciddi bir değişim sürecinde olduğu döneme denk gelmiştir. Bir çok sürecin yeniden tanımlandığı böyle bir dönemde kurumsal performans yönetimi projelerini başarıyla hayata geçirmek, cesaretli bir yaklaşım gerektirir. Çünkü bu koşullar altında süreçleri modellemeye çalışmak oldukça zordur. Dolayısıyla, projenin başarısında, Pronet ekibinin değişim süreçlerini proje takvimine zarar vermeden yönetmedeki başarıları büyük rol oynamıştır. Bununla birlikte danışman kadromuzun ürünler üzerindeki yetkinliği ve Oracle ürünlerinin değişimleri modellemede sunduğu esneklik, süreci her iki taraf için de yönetilebilir kılmıştır.”
Bu noktada, projede yer alan Oracle iş ortağı GTech’e bazı sorularımız olacak. Öncelikle projenin sizin için önemi nedir?

RAUF DİLSİZ (Satış Yöneticisi, GTech): Her projemize aynı önemi vererek başlarız. Ancak, Pronet projemizi diğerlerinden ayıran, proje süresince sorumluluklarımızın artmış olmasıydı. Başlangıçta bütçe ve planlama konusunda destek vermek üzere yola çıktık. Yakaladığımız başarılı iş ortaklığı, veri ambarı ve raporlama süreçlerinde de yer almamız yönünde bir beklentinin doğmasına neden oldu. Bizim açımızdan, yeteneklerimizi sergileyebileceğimiz, uçtan uca çözüm sunabileceğimiz çok önemli bir fırsattı bu.

Projeye başlama ve yürütme süreciniz hakkında bilgi verir misiniz?

BİRKAN AYDIN (Kurumsal Performans Yönetimi Ekibi Direktörü, GTech): Pronet ile tanışmamız, kuruluşun ciddi bir değişim sürecinde olduğu döneme denk gelmiştir. Bir çok sürecin yeniden tanımlandığı böyle bir dönemde kurumsal performans yönetimi projelerini başarıyla hayata geçirmek, cesaretli bir yaklaşım gerektirir. Çünkü bu koşullar altında süreçleri modellemeye çalışmak oldukça zordur.

Dolayısıyla, projenin başarısında Altan Karaarslan ve Erhan Yılmaz’ın değişim süreçlerini proje takvimine zarar vermeden yönetmedeki başarılarının büyük rol oynadığını söylememiz gerek. Bununla birlikte danışman kadromuzun ürünler üzerindeki yetkinliği ve Oracle ürünlerinin değişimleri modellemede sunduğu esneklik, süreci her iki taraf için de yönetilebilir kılmıştır. Tüm faktörler göz önünde bulundurulduğunda proje sürecinde proje ekibinden beklenen planlama ve raporlama konularında harcanan operasyonel yüklerin azaltılması, analize ve stratejik hedeflerin belirlenmesine ayırılacak sürenin artması hedefine elbirliği ile ulaşmış olduk.

KULLANILAN ORACLE TEKNOLOJİLERİ

+ Oracle Hyperion Planning
+ Oracle İş Zekası
+ Oracle Veri Ambarı
+ Oracle Data Integrator

Etiketler

Yorum Sırası Sizde