Pronet, Yönetsel Verimliliğini Yeni Bir Boyuta Taşıdı

1057 0
1057 0

Türkiye’nin lider elektronik güvenlik firması Pronet değişim kararı aldı ve bu kararını Oracle iş ortaklarından GTech ile hayata geçirmek için yola çıktı. Pronet, bir tarafta Oracle İş Zekası ve Veri Ambarı, diğer tarafta ise Oracle’ın Hyperion Bütçe Planlama ve Finansal Raporlama teknolojileri ile öne çıkan dönüşüm projesi kapsamında yönetsel verimliliğini yeni bir boyuta taşıdı.

Güvenlik Çözümleri İçin Pronet

Pronet, ev ve iş yerleri için güvenlik çözümleri sunan, Türkiye’nin elektronik güvenlik firmalarından biri. 1995 yılında faaliyetlerine başlayan kuruluş, tüm Türkiye’ye yayılan hizmet ağı ile 200 bine yakın abone ve 1 milyonun üzerinde kullanıcıya geniş kapsamlı ve yenilikçi hizmetler sunmakta. Kurulduğu günden bu yana tek işi güvenlik olan Pronet; kullanıcı dostu ve geniş seçim olanakları sağlayan alarm ve görüntüleme sistemleri ile hem bireysel hem kurumsal müşterilerin tercihi. Türkiye’nin her yerine güvenlik çözümleri sunan şirket, bankalar ve bankalara bağlı şube ve ATM’lerden Türkiye’nin önde gelen perakende mağaza zincirlerine kadar seçkin bir müşteri portföyüne sahip bir firma. Pronet her gün 24 saat; teknolojik altyapısı, güvenlik sektöründeki benzersiz deneyimi ve 2 bin eğitimli ve profesyonel kadrosuyla Türkiye genelinde çalışmalarını sürdürmekte.

Bilişim Teknolojisi Altyapısı

Şirket genelinde çoklu veri tabanı ortamları mevcut ve bunlar heterojen olarak dağılmış durumda. Veri Ambarı ortamının modellenmesinin ardından veri toplama tarafında ODI (Oracle Data Integrator) teknolojisi kullanılmaya başlanılmış. Bu değişim çok hızlı ve kontrollü ilerleme şansını doğurmuş firmaya. Veri Ambarı modeli sonrasında dataların son kullanıcı tarafından kolaylıkla erişilebilir, analiz edilebilir, görselleştirilerek kullanılabilir hale gelmesi için de OBIEE çok faydalı olmuş. Firma aynı zamanda Excel üzerinde manuel ilerleyen Bütçe Planlama ve Finansal Raporlama altyapısını da Hyperion’a taşıyarak ciddi bir zaman ve işgücünü tasarrufu elde etmiş durumda.

GTech ve Pronet Ortaklığı

Başarıyla hayata geçirilen ve yönetsel verimlilikte ciddi bir kazanç sağlayan proje Oracle iş ortağı GTech ile yürütüldü. Pronet’in bu tercihinde ise Gtech’in kadrolarının uzmanlığı, yapıcı yaklaşımları, sektöre ve konularına hakimiyetleri oldukça etkili olmuş. Pronet yöneticileri GTech’in Hyperion sürecinde sadece teknik danışmanlık değil, tüm süreç hakkında çok olumlu ve yönlendirici yaklaşımları ile projenin başarısına çok yardımcı olduklarını belirtiyorlar. GTech Satış Yöneticisi Rauf Dilsiz proje boyunca elde edilen başarıların beklentileri arttırdığını belirtiyor.

‘Her projemize aynı önemi vererek başlarız. Ancak, Pronet projemizi diğerlerinden ayıran, proje süresince sorumluluklarımızın artmış olmasıydı. Başlangıçta bütçe ve planlama konusunda destek vermek üzere yola çıktık. Yakaladığımız başarılı iş ortaklığı, veri ambarı ve raporlama süreçlerinde de yer almamız yönünde bir beklentinin doğmasına neden oldu. Bizim açımızdan, yeteneklerimizi sergileyebileceğimiz, uçtan uca çözüm sunabileceğimiz çok önemli bir fırsattı bu.’

Proje Süreci

Pronet İş Zekası ve Veritabanı Yönetimi Müdürü Erhan Yılmaz oldukça farklı Oracle ürünlerinin bir arada kullanıldığı projenin hedeflerini şu şekilde açıklıyor:

‘Veri okur yazarlığının oldukça yüksek olduğu şirketimizde, veri destekli detay analizleri, her düzeyde alınan kararlarda büyük önem taşıyor. Bu nedenle “veriye hızlı ve tutarlı erişim”, ilk önceliklerimizden biriydi. Dolayısıyla bir tarafta İş Zekası ve Veri Ambarı, diğer taraftan da Finansal ve Yönetim raporlamaları için sürdürülebilir bir altyapı kurulmasına ihtiyaç duyduk. Projede Oracle İş Zekası ve Oracle Veri Ambarı teknoloji ve ürünlerini kullanırken, raporlama tarafında Oracle’ın Hyperion Bütçe Planlama ve Finansal Raporlama ürününü tercih ettik.’

Pronet Stratejik Planlama ve Raporlama Direktörü Altan Karaarslan ise projeyi bizler için daha da detaylandırıyor.

‘Bütçe planlama tarafıyla ilgili ihtiyaçlara biraz daha değinmek amacıyla, proje öncesindeki süreç hakkında bilgi vermek isterim. Hyperion öncesinde raporlamayı Excel üzerinde yönetiyorduk. Ancak Pronet bir dönüşüm ve değişim sürecinden geçiyordu. Verilerin daha şeffaf, daha erişilebilir, daha fazla kriter çerçevesinde analiz edilebilir ve kolayca herkesin okuyabildiği raporlara dönüştürülebilir olması gerekiyordu. Bunun için de ERP’den İş Zekasına, diğer altyapılarla entegre bir raporlama platformuna ihtiyaç vardı. Bu ihtiyacı tespit ettiğimiz noktada ise en doğru platformu kurmak üzere bir arayış içerisine girdik. Araştırmalarımız sonucunda, bizim için en doğru ürün olduğuna inandığımız, Oracle’ın Hyperion Bütçe Planlama platformunu kullanmaya karar verdik. Telekom operatörlerinde olduğu gibi abonelik sistemi üzerinden faaliyetlerini sürdüren ve aylık faturalama yapan bir şirket olduğumuz için benzer ve oldukça kapsamlı bir model oluşturduk. Satıştan tahsilata kadar, “A”dan “Z”ye bütün süreçleri Hyperion’da bütçeledik ve planladık.’

Proje Sonrası Kazanımlar

Oracle iş ortağı GTech ve Pronet firmasının bir araya gelerek hayata geçirdiği proje sonucunda kısa sürede oldukça yüksek oranda bir verimlilik sağlandı. Projenin faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün;

-Rapor hazırlama sürecinde 10-12 günlük kazanç

-Otomatik raporlama sistemi
-Daha kolay ulaşılabilir veri tabanı

-Mali tabloların raporlama standartlarında iyileşmeler

-Daha hızlı ve verimli raporlama sistemleri

Görüldüğü üzere Pronet, Oracle iş ortağı GTech ile yürüttüğü projeyle kısa sürede büyük bir yönetsel verimlilik sağladı. Artık daha hızlı ve verimli bir sisteme sahip olan Pronet bu değişimden oldukça memnun.

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde