Veri üretilmesi ve toplanması; herhangi bir organizasyon, işletme ve birey için küresel bir norm haline geldi. Dahası Büyük Veri, her türlü sanayide devrim yarattı. Kuruluşlar; yeni iş fırsatları bulmak, potansiyel tehditleri azaltmak ve piyasanın nasıl çalıştığını algılamak için çok sayıda veri setini düzenli olarak kayıt altına alıp ve analiz ediyor. Ancak bu, toplanan tüm Büyük Veri’nin yapılandırılmış veya tutarlı olması anlamına gelmez. Bu tutarsızlık ve yanlış yapılandırma ihtimali, BT dünyasında yeni bir terimin doğmasına neden oldu: Dark Data.

Dark Data genellikle birçok farklı nedenden ötürü şirketler tarafından işlenip analiz edilmeyen büyük veri yığınıdır, ancak bu karanlık verinin önemsiz olduğu anlamına da gelmez.

Dark Data nedir?

karanlık veri, dark data

Gartner‘a göre Dark Data şirketler tarafından düzenli olarak toplanan ancak herhangi bir amaç için kullanılmayan bilgiler yığınıdır. Aslına bakılırsa kullanılan büyük veri buz dağının görünen yüzü. Dark Data, ham anket verileri, notlar, sunumlar, müşteri bilgileri, önceki çalışan bilgileri, e-posta yazışmaları, günlük dosyalar, mali tablolar ve hesap bilgileri gibi yapılandırılmamış veriyi içeren Büyük Veri’nin ana parçasıdır.

Şirketler hemen hemen her türdeki veriyi daha iyi kavrayışlar kazanmak amacıyla toplar, ancak çoğu veri hiç dokunulmadan atıl olarak elde kalır. International Data Corporation, karanlık verinin % 90’ının analiz edilmediğini bildiriyor. Bu kullanılmayan veriye biraz daha yakından bakarsak, karanlık veri keşfedilmemiş fırsatlar ya da düzgün bir şekilde ele alınmazsa baş gösterebilecek güvenlik tehditleri olarak da görülebilir.

Karanlık Verilerin Karanlık Yüzü

Dark Data doğru bir şekilde ele alınmayı gerektirir; aksi halde hukuki ve mali problemleri içeren aslında bunlarla da sınırlı olmayan ciddi sorunlara yol açabilir. Şirketler saatte terabaytlarca karanlık veri yığını ediniyor ve aşağıdaki sorunlardan herhangi biri ile karşılaşabilirler:

Yasal ve Finansal Risk: Saklanan Dark Data; tıbbi kayıtlar, kredi kartı bilgileri, hesap bilgileri gibi gizli bilgilere sahipse, bu tür bilgilerin saklanması yasal ve finansal sorunlara neden olabilir.

Tehdide İtibar: Günümüz şirketlerinin en büyük korku hikayelerinden biri de verilerin sızdırılmasıdır. Bu, müşterinin güvenini kaybeden bir şirketin itibarını yok edebilir. Bu kötü senaryo, sahip olduğu bilgilerin türünü de dikkate alarak karanlık veriye uygulanabilir.

İstihbarat Riski: Ticari faaliyet, rekabet avantajı, uygulama, teknoloji ve ortaklıklarla ilgili her türlü gizli, hassas mülkiyet bilgilerini içeren Dark Data, eğer bu bilgiler ortaya çıkarsa şirket için muazzam bir enkaza neden olabilir.

Fırsat Maliyetleri: Karanlık verinin incelenebilmesi ve bunlardan faydalı bilgilerin çıkarılması maliyetli bir girişimdir, ancak bir şirket bu incelemeyi atarsa ve yatırım yapmazsa, üçüncü taraflara sömürü şansını sağlayacak ve bu da potansiyel iş fırsatlarının kayıplarına neden olacaktır. 

Dark Data, fırsatlar ve tehditler paketiyle birlikte gelir; ancak potansiyel değer, risklerden rahatlıkla daha ağır basabilir. Şirketler karanlık veriye kullanışsız bir şey gibi davranmak yerine, karanlık verilere yatırım yapmaya başlamalıdır; aksi takdirde, karanlık veriler kendileri için muhtemel bir tehdit haline gelecektir.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

Yapay Zeka (AI) makine zekası olarak da bilinir. Yapay Zeka, teknoloji ilerledikçe modern dünyada kullanılan bilgisayar dehası veya yeteneği olarak tanımlanabilir. Makineler problem çözme ve öğrenme gibi faaliyetlerle insan zihnini taklit ettiğinde yapay zeka kullanılmış olur.

Bugünün dünyasında, Yapay Zeka ister yazılım isterse donanıma ait olsun, önemli veri entegrasyonu, görselleştirmesi ve koruması açısından hayati önem taşıyor. Yapay Zeka tüm bu işleri verileri bilgisayara, internet sunucularına ve diğer bağlı cihazlara senkronize ederek yapıyor. Sinir ağının farklı versiyonları, matematiksel optimizasyon, olasılığa dayalı çeşitli yöntem ve teknikler, istatistik ve ekonomi gibi birçok gelişmiş araç Yapay Zeka alanında yer alıyor.

Yapay Zeka iş dünyasına çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Bazı işlerinizi gelişmiş sistemlere bırakın; bu sistemler finans sektöründe size yardımcı olurken, Salesforce, G-Suite, Apple Siri ve benzeri uygulamalarla size dijital kişisel asistanlık da yapabilirler.

İmalat sanayisi için Yapay Zeka, insan kaynağına zaman alan süreçlerin azaltılmasında yardımcı olurken, organizasyonun üretken bir parçası haline gelmiştir. Teknoloji yalnızca tutarlı ve güvenilir sonuç sağlamakla kalmaz aynı zamanda büyük veri ve Yapay Zeka’nın entegrasyonu ile becerikli makinelere dönüşür.

Yapay zekanın önemli bir büyüme ve değer yaratan diğer iş alanları ise e-ticaret, misafirperverlik ve perakende ticarettir.

Yapay Zeka, iş dünyasına nasıl katkıda bulunuyor:

Markalar & perakende ticaret, bankacılık, diğer organizasyonel birimler gibi çeşitli ticari sektörler, Yapay Zeka’yı, mali getirilerini artırmak için yapıcı bir şekilde kullandı.

Haward Business Review, Yapay Zeka liderlerinin yaklaşık% 51’inin 2020 yılına kadar BT, İK ve finans bölümlerinde yapay zekanın ana aktör olacağını öngördüğünü belirtti çünkü Yapay Zeka basit görevleri otomatikleştirerek çalışanların zamandan tasarruf etmesini sağlayacak ve bu çalışanların daha derin işlere yoğunlaşmasına imkan sağlayacak. Örneğin, Yapay Zeka, perakende, marka ve telekomünikasyon kuruluşları söz konusu olduğunda, sipariş verme, sipariş takibi, sipariş görüntüleme, nakit ödeme, diğer ödemeler gibi temel görevleri yerine getirirken fazlasıyla verimli çalışıyor.

yapay zekanın iş dünyasındaki yeri

Çeşitli işletmeler tarafından gözlenen Yapay Zeka’daki son gelişmeler:

Facebook: Facebook, yıllık F8 Konferansı’nda Yapay Zeka (AI), Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) konusunda bir adım önde olduğunu açıkladı.

Baidu: Yapay Zeka dünyasında önemli bir yatırımcı. Gelişmekte olan dünyaya doğru bir kayma yapıyor.

Telecom: Telekomünikasyon sektörü, maliyetleri düşürmek ve hizmetlerinin verimliliğini artırmak için Yapay Zeka kullanıyor. Önde gelen bir örnek Vodafone’dur.

JP Morgan: Şirket yüksek finansmanını otomatikleştirmek ve çalışan verimliliğini artırmak için Yapay Zeka kullanıyor.

Deloitte: Deloitte, Global CIO Anketine göre toplam yatırımların% 64’ünü geliştirmek için Yapay Zeka kullanıyor.

Ünlü teknoloji devlerinden bazıları Yapay Zeka’ya yatırım yapıyorlar ve önemli ilerlemeler sağlıyorlar.

yapay zekanın iş dünyasındaki yeri

Ticari devlerin ayak izlerini izleyerek Yapay Zeka’yı benimsemek iş dünyasında hayatta kalmak için en kaçınılmaz yol. Günümüzde, kendi kendine öğrenme algoritmaları eski verileri okuyarak gelecekteki hareketlerimizi tahmin edebiliyor ve bu insanoğluna birçok farklı şekilde yardımcı oluyor. Kısacası yapay Zeka iş dünyasına önderlik etmenin bir gerekliliğidir Yani Yapay Zeka kullanılarak iş dünyasının ufuklarına dokunabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

Günümüzün yükselen teknolojisi Bulut, farklı yazılım firmalarının ürünleri ve çözümleri ile gittikçe zenginleşiyor, teknoloji dünyasındaki yerini ve önemini arttırıyor. Bu yükselişin farkında olan firmalardan biri de Minerva Bilişim. Türk yazılım firması olan Minerva, ülkemizde geliştirdiği Bulut çözümleriyle sektörün dikkat çeken firmaları arasında yer alıyor.

2002 yılından beri kullandığı Cloud ERP çözümleri, sunduğu kolay yönetilebilir ve sürdürülebilir altyapısıyla sektörün öncü isimlerinden biri konumunda bulunuyor.

Bulut Çözüm Öncüsü Minerva

Minerva, 1987 yılından beri Türkiye’de yazılım sektöründe faaliyet gösteren  geliştirdiği çözümler ve tamamladığı çok sayıda proje ile iş yönetimi yazılımlarına odaklanmış bir yazılım şirketi. Müşterilerine, bulundukları sektörlerde gerçek anlamda rekabet avantajı yaratacak iş yönetimi yazılımlarını sunmayı ve gerekli hizmetleri vermeyi amaçlayan firma aynı zamanda, günümüzde yazılım firmalarının yatırım yapmakta olduğu Bulut hizmetlerinin öncüleri arasında bulunuyor. 2002 yılında başlattığı ve tamamen web tabanlı Cloud ERP çözümleriyle Türkiye’de bir ilk olmayı başarmış Minerva, günümüzde iş dünyasının hemen hemen bütün sektörlerinin ihtiyaç duyduğu uygulamaları geliştiriyor ve satış sonrası destek hizmeti veriyor.

2001 yılında uygulama platformunu internet ortamında çalışacak şekilde tasarlayan firma, 2002 yılında beri tek bir veri merkezinde konumlandırdığı altyapısı sayesinde, aynı altyapıyı kullanarak onlarca firmaya hizmet veriyor. Sadece Türkiye’de değil, Amerika’da bulunan ofisiyle de müşterilerine başarılı çözümler sunan Minerva, başarısının sırrını sahip olduğu özenli ve seçici hizmet anlayışına bağlıyor.

Daha Sürdürülebilir, Daha Yönetilebilir

Minerva, 2002 yılında inşaa ettiği %100 web tabanlı Cloud ERP altyapısında ilk sürümlerinden beri Oracle’ın PL&SQL’ini kullanıyor. Bu dilin çıktığı günden beri değişmeyen mantığı, sadece ekleme ve güncellemelerle zenginleşen yapısı sayesinde Minerva ilk günden beri inşaa ettiği formatını aynı şekilde kullanabiliyor. Arka planda veri tabanı fonksiyonlarını kullanan bu altyapı, ön tarafta sadece HTML kullanıyor.

oracle bulut, minerva

Bu durumu şu şekilde özetlemek mümkün: Oracle 8 veritabanı bir üst versiyon olan Oracle 9’a yükseldiğinde Minerva’nın tek yapması gereken PL&SQL’de oldukça kolay ve ufak çapta güncellemeler yapmak olmuş. Bu sayede Minerva 2002 yılından beri gerçekleşen her güncellemeye ve  yeniliğe oldukça kolay bir şekilde adapte olmayı başarmış. Oracle veritabanı 8 sürümünden 12c sürümüne kadar rahat geçişler yaşayan Minerva geliştirdiği PL&SQL kütüphaneleri ile rahat bir şekilde Oracle Cloud’a database as a service hizmeti ile adapte olmuş durumda. Oracle’ın elastik ve güçlü altyapısının da desteği ile elde edilen bu başarı, Minerva’nın günümüz Bulut teknolojilerine oldukça kolay bir şekilde adapte olmasına da olanak sağlıyor. Bunu Oracle’ın sürdürülebilir teknolojiler üretmeye yönelik stratejisinin kanıtı olarak ifade ediyor.

Bu esnek yapı sadece Minerva’ya değil, firmanın farklı çözüm hizmetleri sunduğu, farklı sektörlerden pek çok firmaya da katma değer sağlıyor. Minerva’nın geliştirilmeye açık Cloud ERP yapısı sayesinde firmaların donanım altyapısı gereklilikleri, veri tabanı durumu, yedekleme & performans gibi konularda endişelenmesine gerek kalmıyor. Şirketlerin her türlü ihtiyacına yönelik hizmetler geliştirebilen Minerva, esnek çalışma yapısı sayesinde çalıştığı firmalara diğer yazılım şirketlerinin sunduğu olanaklardan daha zengin bir hizmet sunuyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

1030 0

Oracle Bulut İK çözümleri, çalışan verimliliğini ve mutluluğunu artırmaya yardımcı oluyor!

Temel fonksiyonlarındaki dijital dönüşümü yönlendirme çalışmalarını daha da ileriye taşımak için Türkiye’nin lider çevrimiçi çiçek, gurme yiyecek ve hediye perakendecisi olan Çiçek Sepeti, çalışanlarının performansını en verimli hale getirmek amacıyla Oracle Bulut İK Performans ve Hedef Yönetimi (Oracle Fusion HCM Cloud Services) Bulut çözümlerini tercih etti.

Bu tamamen entegre çözüm ile Çiçek Sepeti artık çalışanların hedeflerini kuruluşun stratejisiyle paralel bir hale getirebilecek, performansın kesintisiz bir şekilde ele alınabilmesini sağlayabilecek ve metrikler ile de performans ve hedef sürecine dair bilgi sahibi olabilecek. 

Çiçek Sepeti Organizasyonel Gelişim Uzmanı Nurgül Aras konu hakkında; “Oracle Bulut İK Performans ve Hedef Yönetimi çözümü ile daha önce basılı olan performans formlarımız tamamen dijital platforma taşınmış oldu. 90 derece performans sistemi uygulanırken Oracle Bulut İK Performans ve Hedef Yönetimi çözümü sayesinde 360 Derece Yetkinlik ve Hedef Değerlendirme gerçekleştirildi. Hem zaman kaybı önlenmiş oldu hem de çalışanlarımızın performans sistemine güvenini sağlandı. Sistem sayesinde performans değerlendirme sonuçların kalibre edilmeye başlandı ve bu sayede tüm çalışanlar performans sisteminin önemini daha iyi anlamış oldu.” sözlerini sarf etti.

oracle bulut, çiçek sepeti

Oracle Bulut İK Performans ve Hedef Yönetimi çözümleri ile Çiçek Sepeti pazardaki konumunu ve rekabetçiliğini temin için esnek iş akışı odaklı yetenek yönetimiyle en yeteneklileri cezbedebilecek, elde tutabilecek ve motive edebilecek. 

Oracle Bulut İnsan Kaynakları Yönetimi portföyünün ayrılmaz bir parçasını oluşturan bu Bulut Çözümleri, Çiçek Sepeti’nin performans sürecini tamamen otomatik hale getirirken üst düzey yöneticilere, müdürlere ve çalışanlara da iş gücünün performansındaki gelişim ve organizasyonel hedeflerle uyumluluğu konusunda anında değerli bilgiler verecek.

Oracle Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan; “Oracle İK Bulut çözümleri ile birlikte Çiçek Sepeti, gerçek zamanlı iş zekasına sahip analitik ve raporlama yetkinlikleriyle birlikte İK performans süreçlerinde verimliği ve etkin yönetimi hedeflemiştir. Bu dijitalleşme sürecinin bir parçası olmaktan memnuniyet duymaktayız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://epnext.com/cicekler-bulutta-acacak/
Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

Bir iş günü içerisinde kaç kez satış ekibinize/ kendi kendinize “Neden?” sorusunu sorup, kaçına anlamlı yanıtlar alabiliyor/verebiliyorsunuz?

Satış döngülerinde “Neden?” sorularına anlamlı yanıtın bulunması konusunda şahsi bir heyecanım var benim.

Anlamlı yanıtların objektif kararlara, objektif kararların gerçekçi stratejilere, gerçekçi stratejilerin de ölçülebilir başarıya kapılar açtığını, satış ekiplerinde çalıştığım üst seviye liderlerin şirketlerini kazanca taşımalarını bizzat kendim deneyimledim. Süreçleri, sonuçları raporlayan kişi olarak, evet biliyorum.

Günümüz iş dünyasında, sektör dinamiklerinden bağımsız olarak, yöneticiler artık daha fazla sayıda karar vermek durumunda kalıyorlar. Bilgi akışının bu denli yoğun ve hızlı olduğu, dolayısıyla kazanmak için hızlı olmak gerektiği bir ortamda sadece daha fazla karar vermek yeterli değil, kararları da hızla vermek gerekiyor artık.

Neden her sene sonunda pazar oranı aynı seviyede kapanışlar gerçekleşiyor ki? Küçülmemek güzel de, neden büyümeyesiniz? Satış döngünüz yeterince etkin mi?

Neden satış gücünüzün bir kısmı kotasını yapıyorken, bir kısmı geriden geliyor?

Neden bazı ürünleriniz stokta beklerken, kimisi birkaç ayda tükeniyor? Mevsimsellik mi söz konusu?

Neden ciro kaynaklarınızın bir kısmı sizden indirim isterken, aynı grupta başka bir kaynağın hali vakti yerinde? Pazarlık esnasında anlık veriler üzerinden gerçeği konuşabiliyor musunuz?

Neden bazı ürünleriniz neredeyse hiç satılmıyor? Pazarda konumlandırılmıyor mu, yoksa konumlandırılsa da rakiplerinize mi kaybediyorsunuz? Rakipler ise, yine neden? Rakiplerinizin sizden daha iyi yaptığı ne olabilir? Ya da o ürünlere neden yatırım yapıyorsunuz? O alanda efor sarf etmeseniz ne olur?

Tüm bu soruların akabinde bir karar vermeye çalışırken, üstüne bir de rakamlar için beklemek durumunda kalmak… Zorunda değilsiniz!

İş yapınıza uygun Oracle CRM çözümleriyle, objektif kararları daha hızlı verebilirsiniz  ve biz size yardımcı olabiliriz.

Yazının Linkedin’de yayınlayan versiyonunu incelemek ve yorumlarınızı bırakmak için tıklayın.

ilksen onay
Yazar: İlksen Onay / CX Cloud Account Manager at Oracle

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

İnsan kaynakları yönetimi, yeni adıyla insan sermayesinin yönetimi!

Uzun seneler aynı sektörde aynı konular üzerinde çalışınca, ya siz durup kendinize sorarsınız ya da sizi düşünceli gören ve çok iyi tanıyan arkadaşınız…

“Tekrar başa dönsen ne olmak isterdin, hangi mesleği seçerdin?”

Benim en çok içimde kalan meslek insan kaynakları. Yöneticilik yaptığım süre boyunca insan kaynağının, doğru yeteneği doğru görevde kullanmanın, şirketler için ne kadar önemli olduğunu gördüm. Şirketlerin en önemli sermayelerinden biri olan insan her zaman sürprizlerle dolu…

insan kaynakları

Bunu söyleyince ne kadar uzun süredir iş hayatında olduğumu ve yaşlandığımı açıklamış olacağım ama “TC kimlik numarası bilgisini hangi alanda tutabilirim?” ya da  ”Bana bu konuda bir rapor lazım, siz raporun ham verisini verin ben pivot yaparım.” diyen İnsan Kaynakları Yöneticisi’nin Oracle Bulut İK çözümlerini anlattığımız demoda ‘9 kutu matrisi’ (Nine-box matrix) üzerindeki değişimin zamana göre raporlanıp raporlanamadığını sorgulayan İnsan Sermayesi Yöneticisi’ne dönüştüğünü görmek paha biçilemez.

oracle cloud hcm

Geçenlerde yine insan odaklı vizyona sahip bir müşterimizin İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile toplantımız sırasında şirket içi hattı çaldı, özür dileyerek telefonu açtı ve 15 dakika izin istedi; “Bugün işe başlayan yeni çalışanımız az önce gelmiş, onu çalışacağı departmandaki iş arkadaşları ile ben tanıştırmak istiyorum.” dedi. İş hayatında bu tarz ayakta alkışlanacak hareketlere tanık olmak gerçekten mutluluk verici…

Bu arada merak ederseniz; ‘9 kutu matrisi’ (Nine-box matrix) üzerinde tarihçeye göre raporlama yapabiliyoruz çünkü Oracle Bulut İK çözümleri size zamanda yolculuk yaptırabiliyor. Profesyonel bir çözüme ihtiyaç duyuyorsanız ve detaylarını merak ediyorsanız, bizleri aramanız yeterli!

Yazının Linkedin’de yayınlayan versiyonunu incelemek ve yorumlarınızı bırakmak için tıklayın.

ceren görsev, oracle
Yazar: Ceren Görsev / ERPM&HCM Sales Manager OD Prime at Oracle

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

BT alanında yaşanan gelişmelerle birlikte, siber tehditler de her geçen gün artıyor. Malwarebytes‘e göre, Haziran 2016’dan Kasım 2016’ya kadar neredeyse 1 milyar malware (kötü niyetli yazılım) olayı meydana geldi.

Günümüzde makine öğrenmesi ve siber güvenlik son derece popüler kavramlar arasında yer alıyor. Bu iki kavram arasındaki bağlantı ise kötü niyetli faaliyetlerin azaltılması için hayati önem taşıyor.

Makine öğrenmesi, yapay zekanın bir nevi alt kümesidir ve kendine özgü öğrenme algoritmalarıyla, sistemlerin zamana bağlı olarak verilere göre öğrenmesini, büyümesini ve değişmesini sağlar. Başlangıçta makine öğrenmesi sistemi yanlış sonuçlar üretebilir; ancak ilgili düzeni öğrenir öğrenmez de oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarır.

Siber güvenlik; bilgisayarların, ağların, programların ve verilerin çeşitli kötü niyetli saldırılara, yetkisiz erişime veya hasarlara karşı korunması için tasarlanan teknoloji, işlemler ve uygulamalar grubudur.

Makine Öğrenmesi Siber Tehditleri Nasıl Tespit Ediyor?

Siber güvenliğin bir parçası olan makine öğrenmesi, güvenlik analistlerine gerçek tehditleri tespit etme noktasında yardım eder. Böylece bu tehditler zamanında tanımlanarak ele alınabilir. Makine öğrenim algoritmaları, geçmiş güvenlik verisinin derinliğini analiz eder; saldırıları gizli değişkenlere ve birbirleriyle olan ilişkilerine dayanarak tanımlar. Sistemin gelecekteki muhtemel saldırıları öngörmesini sağlar.

Büyük Veri ile eşleştirildiğinde makine öğrenmesi, siber güvenlik için en etkili konumuna gelir. Ponemon Institute tarafından hazırlanan bir rapor, kuruluşların Büyük Veri analizi yardımıyla saatler veya dakikalar içinde herhangi bir güvenlik olayını tanımlama olasılığının 2,25 kat daha yüksek olduğunu söylüyor. Ayrıca yine araştırmaya göre kullanıcıların %65’i, Büyük Veri’nin güçlü siber güvenlik durumu için hayati olduğunu düşünüyor.

Makine öğrenmesi çözümleri, herhangi bir kalıptaki pozitif ve negatif davranışların resmedilmesini sağlamak için veriyi hızlı bir şekilde tarayabilme yetisine sahiptir.

Siber Güvenlik Aracı Olarak Makine Öğrenmesi:

Makine öğrenmesi, siber güvenlik için son derece hayati bir araçtır. Ağları, sistemleri ve gizli verileri korumak için kullanılabilecek çeşitli yollardan bazıları şunlardır:

IoT Güvenlik Açıklarını Kapatma

Nesnelerin interneti kullanımı, her şeyi internete bağlamak gibi bir kolaylık sağlar. Ancak aynı zamanda sistemleri, ağları ve kurumları da son derece savunmasız hale getirir. Sayısız IoT cihazı ve bunlardan üretilen muazzam veriler, ağ etkileşimlerini analiz ederek cihazın modelini öğrenen makine öğrenmesi teknolojisi ile kullanılabilir. Kurumlara, anormal aktiviteleri tespit etmeleri ve dolayısıyla kötü niyetli hareketleri tespit etmeleri için de yardımcı olur.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

Değişimi Gözlemleme

Veri alışverişi ve internet üzerinden paylaşım yapmak önemli bir gerekliliktir. Bu tür öğelere yapılan kötü amaçlı saldırılar ise bir o kadar kaçınılmazdır. Başlangıçta bireyler her zaman makine öğrenmesi sistemleri için sürekli bir denetime ihtiyaç duyar; ancak sistem düzeni öğrendikten sonra tüm hatalı raporlar, doğruluk yönünde ilerleyecektir. Makine öğrenme sistemi, dosya veya öğenin değişiminde herhangi bir arıza bulursa, çözüm izleme filtrelerini ayarlar ve sisteme zarar vermeden önce güvenlik ihlalini hafifletir.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

İstismarları Durdurma 

İnternetin yüksek kullanımı ile kuruluşlar, veri yakalama tehditlerine maruz kalmaktadır. Bu durum sadece verileri istismar etmekle kalmaz, aynı zamanda kurumun pazarını da etkiler. Makine öğrenmesi bu gibi felaketler için hayat kurtarıcı niteliği taşır, çünkü proaktif yaklaşımla çalışır ve tehdit size zarar vermeden önce onu durdurur.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

Tehdit Tahmin Etme

Makine öğrenme algoritmaları kendilerini belirli eğilimler temelinde ayarlar. Şirketin kendi tarihsel güvenlik verilerine, eğer bu tür kendi kendine öğrenen algoritmalar tarafından erişilirse, tehditleri hafiflemekle birlikte hızlı ve olumlu kararlar alınmasına yardımcı olunur.

Makine öğrenmesi algoritmaların saldırı modelini belirlemelerini ve tüm tarihsel saldırılar arasında bir ilişki kurmalarını sağlayacaktır. Siber güvenlik çözümleri makine öğrenimi ile bütünleşecek ve zaman içindeki ağ değişikliklerini tespit edecektir, sonunda davranışlarını güncelleyecektir. Bu algoritmalar tehditleri daha önceki verilere dayanarak öngörürler, bu nedenle yanlış pozitif sonuçları da azaltırlar.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

Bütünsel Kurumsal Koruma

Kurum için küçük bir siber güvenlik açığı bile hassas verilere zarar verebilir. Eğer kurum global bir çerçevede yer alıyorsa, tehdit gerçekten de etkili sonuçlara sebep olabilir. Bu durumda en ufak bir açık bile önemlidir. Makine öğrenme sistemleri, diğer siber güvenlik araçları ile birlikte sorunları tespit edebilir ve bu sayede şirketin prestijini ve verilerini korur.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

Makine öğrenmesi siber güvenlik için temel bir çözüm niteliğindedir. Tüm güvenlik araçlarının verimli bir şekilde çalışması için, makine öğrenim sisteminin kurulması ve sistemin öğrenmesi için yakın zaman içerisinde hayata geçirilmesi gerekir; böylece makine öğrenmesi tehditleri kısa sürede tanımlayabilir.

Mevcut Açık Kaynaklı Makine Öğrenmesi Yazılımlarının Bazıları:

 • H2O on Hadoop
 • Weka
 • Spark Mlib
 • Mahout
 • Accord Framework
 • Shogun
 • Scikit-learn
Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü; bir kurumun pazarlama, muhasebe, finans, operasyon ve İK gibi tüm süreçlerini kapsayan uygulamalardır. Bu çözümler hemen hemen her departmanda daha iyi yönetim sağladıkları için işletmelere büyük ölçüde destek sağlar, aynı zamanda kurumların günlük faaliyetlerinde kolay erişim ve kullanım için veri ve bilgileri organize eder. ERP çözümleri çeşitli sağlayıcılardan temin edilebilir ve organizasyonun ölçeğine göre edinim oranı değişebilir.

Günümüz trendleri değiştikçe şirketlerin yatırım bakış açıları da gelişim gösteriyor. Artık ERP çözümleri de Bulut ortamlarında daha rahat barınıyorlar ve kurumun ihtiyaçlarına göre şekilleniyorlar.

erp sistemleri, oracle bulut

Güvenlik, kolay erişim gibi tartışılan konular yanıt buldukça bulut tabanlı ERP çözümleri edinme konusundaki güven de zamanla artıyor. Organizasyonlar olgunlaştıkça, Bulut tabanlı hizmetlerin kullanımının güvenli ve kurum süreçlerine kolay adapte edilebilir olduğunu fark ediliyor.

Kurumsal çözüm üreticilerinden birisi olan Oracle ise ERP çözümlerinde işletmelerin desteklenmesinde sektörde büyük bir isimlerden bir tanesi. Oracle Bulut, ERP’nin tüm avantajlarından yararlanmak için gerekli ortamı oluşturuyor.

Bulut ERP Sistemlerinin Sağladıkları

 1. Kaynaklar kaydedilir: ERP çözümleri, merkezi Bulut sunucularını kullanır ve bu sebeple uygulama için ilave bir donanım veya ağ altyapı yatırımı gerektirmez. Sistem Bulut satıcısı tarafından sağlanıp sürdürüldüğünden ayrıca yeni bir istihdama ihtiyaç yoktur. Yapılan iş; kaynakları basit bir kararla para ve insan kaynağına çevirir.
 2. Güvenlik garantisi vardır: ERP çözümleri sunan Bulut sağlayıcıları, müşterileri için çok sıkı güvenlik düzenlemeleri yaparlar. Teknik ekipleri, uygulamalarının gerçek zamanlı izlenmesi ve düzenli olarak test edilmesiyle müşterilerin verisinin güvenliğini kapsamlı bir şekilde kontrol edilir.
 3. Elastik abonelik: İşletmeler ihtiyaçlarına göre Bulut aboneliği için lisans boyutlarını kolayca ayarlayabilirler. İşlerini büyütmeye başladıklarında lisans kapsamını genişletebilirler ve iş kolu bazı hizmetleri kapatıyorsa benzer şekilde kapsam küçültebilirler. Kısaca abonelik, temelde şirket gereksinimlerine göre ayarlanabilir. Ölçeklenebilirlik özelliği, işletmeler ciddi bir yatırım avantajı sağlar.
 4. Kolay Yönetim: Bulut sağlayıcıları, ERP çözümlerinin iyileştirilmesinden ve her nerede ortaya çıkarsa çıksın ilgili tüm sorunların çözülmesinden sorumludur. Bu sayede genel sistem kolayca yönetilebilir ve yeni sorunların ortaya çıkması durumunda sürekli destek alınabilir. Bu nedenle sağlayıcı, firmanın zaman ve insan kaynağından tasarruf etmesini ve sürecin daha verimli olmasını sağlar. İşletme mevcut sisteme yeni hizmetler eklemeye karar verirse, bu da kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bulut satıcısı, daha önce sağladıkları standart sisteme ekleme yapmak için çok daha az zaman ve çabaya gereksinim duyar. Şirket verisi için ihtiyaç duyulan depolama alanı Bulut tabanlı çözümlerde oldukça fazladır.
 5. İşyerinde Kısıtlama Yoktur: Buluta -yetkilendirmeler çerçevesinde- herhangi bir yerden erişilebilir. Dolayısıyla şirket çalışanları gerektiği durumlarda, evden ya da başka herhangi bir uzak konumdan Buluta rahatlıkla erişim sağlayabilir. Bunun için sistemden bağlantı ve yetki almak yeterlidir. Bulut ortamı, bir ofis veya işyeriyle sınırlı değildir. Her yerde internet üzerinden erişim sağlanabilir.
 6. İşletme, Yenilik ve Büyüme Üzerine Odaklanabilir: İşletmelerin yönetim sorumlulukları Bulut satıcısı tarafından büyük ölçüde devralındığı için, kurum kendi işgücünü yenilikçi büyüme fikirlerine odaklanmaya yönlendirebilir. Yepyeni boyutlarda düşünebilir ve tamamen gelişmeye odaklanabilir. Bulut yoluyla oluşturulan ortak platform sayesinde büyüme olanağı, son derece olağandır.

Bulut ERP Sağlayıcısı Bulmak Zor Mu?

İyi bir Bulut ERP sağlayıcısı bulma konusunda aynı zorluklarla karşı karşıyaysanız, size yardımcı olabiliriz. Bir ERP bulut ortağı olan Oracle, ERP Bulut teknolojisinin vaat ettiği tüm avantajları beraberinden getirir. Kurum içi ERP çözümlerine kıyasla Oracle Bulut Servisi’nin maliyeti oldukça düşüktür.

erp sistemleri, oracle bulut

Oracle, işletme operasyonları içerisinde yönetimle ilgili her türlü sorununun cevabını verir. Bulut teknolojilerinde köklü bir geçmişi olan Oracle’ın uzmanlığı ve desteği, markası ile garanti altına alınmıştır. Oracle, kullanıcılarına çok daha iyi fırsatlar sunmak ve her zaman olduğu gibi güvenilir bir sistem sağlayabilmek için çalışmalarına son hızla devam ediyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)