Günümüzün yükselen teknolojisi Bulut, farklı yazılım firmalarının ürünleri ve çözümleri ile gittikçe zenginleşiyor, teknoloji dünyasındaki yerini ve önemini arttırıyor. Bu yükselişin farkında olan firmalardan biri de Minerva Bilişim. Türk yazılım firması olan Minerva, ülkemizde geliştirdiği Bulut çözümleriyle sektörün dikkat çeken firmaları arasında yer alıyor.

2002 yılından beri kullandığı Cloud ERP çözümleri, sunduğu kolay yönetilebilir ve sürdürülebilir altyapısıyla sektörün öncü isimlerinden biri konumunda bulunuyor.

Bulut Çözüm Öncüsü Minerva

Minerva, 1987 yılından beri Türkiye’de yazılım sektöründe faaliyet gösteren  geliştirdiği çözümler ve tamamladığı çok sayıda proje ile iş yönetimi yazılımlarına odaklanmış bir yazılım şirketi. Müşterilerine, bulundukları sektörlerde gerçek anlamda rekabet avantajı yaratacak iş yönetimi yazılımlarını sunmayı ve gerekli hizmetleri vermeyi amaçlayan firma aynı zamanda, günümüzde yazılım firmalarının yatırım yapmakta olduğu Bulut hizmetlerinin öncüleri arasında bulunuyor. 2002 yılında başlattığı ve tamamen web tabanlı Cloud ERP çözümleriyle Türkiye’de bir ilk olmayı başarmış Minerva, günümüzde iş dünyasının hemen hemen bütün sektörlerinin ihtiyaç duyduğu uygulamaları geliştiriyor ve satış sonrası destek hizmeti veriyor.

2001 yılında uygulama platformunu internet ortamında çalışacak şekilde tasarlayan firma, 2002 yılında beri tek bir veri merkezinde konumlandırdığı altyapısı sayesinde, aynı altyapıyı kullanarak onlarca firmaya hizmet veriyor. Sadece Türkiye’de değil, Amerika’da bulunan ofisiyle de müşterilerine başarılı çözümler sunan Minerva, başarısının sırrını sahip olduğu özenli ve seçici hizmet anlayışına bağlıyor.

Daha Sürdürülebilir, Daha Yönetilebilir

Minerva, 2002 yılında inşaa ettiği %100 web tabanlı Cloud ERP altyapısında ilk sürümlerinden beri Oracle’ın PL&SQL’ini kullanıyor. Bu dilin çıktığı günden beri değişmeyen mantığı, sadece ekleme ve güncellemelerle zenginleşen yapısı sayesinde Minerva ilk günden beri inşaa ettiği formatını aynı şekilde kullanabiliyor. Arka planda veri tabanı fonksiyonlarını kullanan bu altyapı, ön tarafta sadece HTML kullanıyor.

oracle bulut, minerva

Bu durumu şu şekilde özetlemek mümkün: Oracle 8 veritabanı bir üst versiyon olan Oracle 9’a yükseldiğinde Minerva’nın tek yapması gereken PL&SQL’de oldukça kolay ve ufak çapta güncellemeler yapmak olmuş. Bu sayede Minerva 2002 yılından beri gerçekleşen her güncellemeye ve  yeniliğe oldukça kolay bir şekilde adapte olmayı başarmış. Oracle veritabanı 8 sürümünden 12c sürümüne kadar rahat geçişler yaşayan Minerva geliştirdiği PL&SQL kütüphaneleri ile rahat bir şekilde Oracle Cloud’a database as a service hizmeti ile adapte olmuş durumda. Oracle’ın elastik ve güçlü altyapısının da desteği ile elde edilen bu başarı, Minerva’nın günümüz Bulut teknolojilerine oldukça kolay bir şekilde adapte olmasına da olanak sağlıyor. Bunu Oracle’ın sürdürülebilir teknolojiler üretmeye yönelik stratejisinin kanıtı olarak ifade ediyor.

Bu esnek yapı sadece Minerva’ya değil, firmanın farklı çözüm hizmetleri sunduğu, farklı sektörlerden pek çok firmaya da katma değer sağlıyor. Minerva’nın geliştirilmeye açık Cloud ERP yapısı sayesinde firmaların donanım altyapısı gereklilikleri, veri tabanı durumu, yedekleme & performans gibi konularda endişelenmesine gerek kalmıyor. Şirketlerin her türlü ihtiyacına yönelik hizmetler geliştirebilen Minerva, esnek çalışma yapısı sayesinde çalıştığı firmalara diğer yazılım şirketlerinin sunduğu olanaklardan daha zengin bir hizmet sunuyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

118 0

Oracle Bulut İK çözümleri, çalışan verimliliğini ve mutluluğunu artırmaya yardımcı oluyor!

Temel fonksiyonlarındaki dijital dönüşümü yönlendirme çalışmalarını daha da ileriye taşımak için Türkiye’nin lider çevrimiçi çiçek, gurme yiyecek ve hediye perakendecisi olan Çiçek Sepeti, çalışanlarının performansını en verimli hale getirmek amacıyla Oracle Bulut İK Performans ve Hedef Yönetimi (Oracle Fusion HCM Cloud Services) Bulut çözümlerini tercih etti.

Bu tamamen entegre çözüm ile Çiçek Sepeti artık çalışanların hedeflerini kuruluşun stratejisiyle paralel bir hale getirebilecek, performansın kesintisiz bir şekilde ele alınabilmesini sağlayabilecek ve metrikler ile de performans ve hedef sürecine dair bilgi sahibi olabilecek. 

Çiçek Sepeti Organizasyonel Gelişim Uzmanı Nurgül Aras konu hakkında; “Oracle Bulut İK Performans ve Hedef Yönetimi çözümü ile daha önce basılı olan performans formlarımız tamamen dijital platforma taşınmış oldu. 90 derece performans sistemi uygulanırken Oracle Bulut İK Performans ve Hedef Yönetimi çözümü sayesinde 360 Derece Yetkinlik ve Hedef Değerlendirme gerçekleştirildi. Hem zaman kaybı önlenmiş oldu hem de çalışanlarımızın performans sistemine güvenini sağlandı. Sistem sayesinde performans değerlendirme sonuçların kalibre edilmeye başlandı ve bu sayede tüm çalışanlar performans sisteminin önemini daha iyi anlamış oldu.” sözlerini sarf etti.

oracle bulut, çiçek sepeti

Oracle Bulut İK Performans ve Hedef Yönetimi çözümleri ile Çiçek Sepeti pazardaki konumunu ve rekabetçiliğini temin için esnek iş akışı odaklı yetenek yönetimiyle en yeteneklileri cezbedebilecek, elde tutabilecek ve motive edebilecek. 

Oracle Bulut İnsan Kaynakları Yönetimi portföyünün ayrılmaz bir parçasını oluşturan bu Bulut Çözümleri, Çiçek Sepeti’nin performans sürecini tamamen otomatik hale getirirken üst düzey yöneticilere, müdürlere ve çalışanlara da iş gücünün performansındaki gelişim ve organizasyonel hedeflerle uyumluluğu konusunda anında değerli bilgiler verecek.

Oracle Türkiye Genel Müdürü ve Başkan Yardımcısı Filiz Doğan; “Oracle İK Bulut çözümleri ile birlikte Çiçek Sepeti, gerçek zamanlı iş zekasına sahip analitik ve raporlama yetkinlikleriyle birlikte İK performans süreçlerinde verimliği ve etkin yönetimi hedeflemiştir. Bu dijitalleşme sürecinin bir parçası olmaktan memnuniyet duymaktayız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: http://epnext.com/cicekler-bulutta-acacak/
Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

Bir iş günü içerisinde kaç kez satış ekibinize/ kendi kendinize “Neden?” sorusunu sorup, kaçına anlamlı yanıtlar alabiliyor/verebiliyorsunuz?

Satış döngülerinde “Neden?” sorularına anlamlı yanıtın bulunması konusunda şahsi bir heyecanım var benim.

Anlamlı yanıtların objektif kararlara, objektif kararların gerçekçi stratejilere, gerçekçi stratejilerin de ölçülebilir başarıya kapılar açtığını, satış ekiplerinde çalıştığım üst seviye liderlerin şirketlerini kazanca taşımalarını bizzat kendim deneyimledim. Süreçleri, sonuçları raporlayan kişi olarak, evet biliyorum.

Günümüz iş dünyasında, sektör dinamiklerinden bağımsız olarak, yöneticiler artık daha fazla sayıda karar vermek durumunda kalıyorlar. Bilgi akışının bu denli yoğun ve hızlı olduğu, dolayısıyla kazanmak için hızlı olmak gerektiği bir ortamda sadece daha fazla karar vermek yeterli değil, kararları da hızla vermek gerekiyor artık.

Neden her sene sonunda pazar oranı aynı seviyede kapanışlar gerçekleşiyor ki? Küçülmemek güzel de, neden büyümeyesiniz? Satış döngünüz yeterince etkin mi?

Neden satış gücünüzün bir kısmı kotasını yapıyorken, bir kısmı geriden geliyor?

Neden bazı ürünleriniz stokta beklerken, kimisi birkaç ayda tükeniyor? Mevsimsellik mi söz konusu?

Neden ciro kaynaklarınızın bir kısmı sizden indirim isterken, aynı grupta başka bir kaynağın hali vakti yerinde? Pazarlık esnasında anlık veriler üzerinden gerçeği konuşabiliyor musunuz?

Neden bazı ürünleriniz neredeyse hiç satılmıyor? Pazarda konumlandırılmıyor mu, yoksa konumlandırılsa da rakiplerinize mi kaybediyorsunuz? Rakipler ise, yine neden? Rakiplerinizin sizden daha iyi yaptığı ne olabilir? Ya da o ürünlere neden yatırım yapıyorsunuz? O alanda efor sarf etmeseniz ne olur?

Tüm bu soruların akabinde bir karar vermeye çalışırken, üstüne bir de rakamlar için beklemek durumunda kalmak… Zorunda değilsiniz!

İş yapınıza uygun Oracle CRM çözümleriyle, objektif kararları daha hızlı verebilirsiniz  ve biz size yardımcı olabiliriz.

Yazının Linkedin’de yayınlayan versiyonunu incelemek ve yorumlarınızı bırakmak için tıklayın.

ilksen onay
Yazar: İlksen Onay / CX Cloud Account Manager at Oracle

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

İnsan kaynakları yönetimi, yeni adıyla insan sermayesinin yönetimi!

Uzun seneler aynı sektörde aynı konular üzerinde çalışınca, ya siz durup kendinize sorarsınız ya da sizi düşünceli gören ve çok iyi tanıyan arkadaşınız…

“Tekrar başa dönsen ne olmak isterdin, hangi mesleği seçerdin?”

Benim en çok içimde kalan meslek insan kaynakları. Yöneticilik yaptığım süre boyunca insan kaynağının, doğru yeteneği doğru görevde kullanmanın, şirketler için ne kadar önemli olduğunu gördüm. Şirketlerin en önemli sermayelerinden biri olan insan her zaman sürprizlerle dolu…

insan kaynakları

Bunu söyleyince ne kadar uzun süredir iş hayatında olduğumu ve yaşlandığımı açıklamış olacağım ama “TC kimlik numarası bilgisini hangi alanda tutabilirim?” ya da  ”Bana bu konuda bir rapor lazım, siz raporun ham verisini verin ben pivot yaparım.” diyen İnsan Kaynakları Yöneticisi’nin Oracle Bulut İK çözümlerini anlattığımız demoda ‘9 kutu matrisi’ (Nine-box matrix) üzerindeki değişimin zamana göre raporlanıp raporlanamadığını sorgulayan İnsan Sermayesi Yöneticisi’ne dönüştüğünü görmek paha biçilemez.

oracle cloud hcm

Geçenlerde yine insan odaklı vizyona sahip bir müşterimizin İnsan Kaynaklarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ile toplantımız sırasında şirket içi hattı çaldı, özür dileyerek telefonu açtı ve 15 dakika izin istedi; “Bugün işe başlayan yeni çalışanımız az önce gelmiş, onu çalışacağı departmandaki iş arkadaşları ile ben tanıştırmak istiyorum.” dedi. İş hayatında bu tarz ayakta alkışlanacak hareketlere tanık olmak gerçekten mutluluk verici…

Bu arada merak ederseniz; ‘9 kutu matrisi’ (Nine-box matrix) üzerinde tarihçeye göre raporlama yapabiliyoruz çünkü Oracle Bulut İK çözümleri size zamanda yolculuk yaptırabiliyor. Profesyonel bir çözüme ihtiyaç duyuyorsanız ve detaylarını merak ediyorsanız, bizleri aramanız yeterli!

Yazının Linkedin’de yayınlayan versiyonunu incelemek ve yorumlarınızı bırakmak için tıklayın.

ceren görsev, oracle
Yazar: Ceren Görsev / ERPM&HCM Sales Manager OD Prime at Oracle

 

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

BT alanında yaşanan gelişmelerle birlikte, siber tehditler de her geçen gün artıyor. Malwarebytes‘e göre, Haziran 2016’dan Kasım 2016’ya kadar neredeyse 1 milyar malware (kötü niyetli yazılım) olayı meydana geldi.

Günümüzde makine öğrenmesi ve siber güvenlik son derece popüler kavramlar arasında yer alıyor. Bu iki kavram arasındaki bağlantı ise kötü niyetli faaliyetlerin azaltılması için hayati önem taşıyor.

Makine öğrenmesi, yapay zekanın bir nevi alt kümesidir ve kendine özgü öğrenme algoritmalarıyla, sistemlerin zamana bağlı olarak verilere göre öğrenmesini, büyümesini ve değişmesini sağlar. Başlangıçta makine öğrenmesi sistemi yanlış sonuçlar üretebilir; ancak ilgili düzeni öğrenir öğrenmez de oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkarır.

Siber güvenlik; bilgisayarların, ağların, programların ve verilerin çeşitli kötü niyetli saldırılara, yetkisiz erişime veya hasarlara karşı korunması için tasarlanan teknoloji, işlemler ve uygulamalar grubudur.

Makine Öğrenmesi Siber Tehditleri Nasıl Tespit Ediyor?

Siber güvenliğin bir parçası olan makine öğrenmesi, güvenlik analistlerine gerçek tehditleri tespit etme noktasında yardım eder. Böylece bu tehditler zamanında tanımlanarak ele alınabilir. Makine öğrenim algoritmaları, geçmiş güvenlik verisinin derinliğini analiz eder; saldırıları gizli değişkenlere ve birbirleriyle olan ilişkilerine dayanarak tanımlar. Sistemin gelecekteki muhtemel saldırıları öngörmesini sağlar.

Büyük Veri ile eşleştirildiğinde makine öğrenmesi, siber güvenlik için en etkili konumuna gelir. Ponemon Institute tarafından hazırlanan bir rapor, kuruluşların Büyük Veri analizi yardımıyla saatler veya dakikalar içinde herhangi bir güvenlik olayını tanımlama olasılığının 2,25 kat daha yüksek olduğunu söylüyor. Ayrıca yine araştırmaya göre kullanıcıların %65’i, Büyük Veri’nin güçlü siber güvenlik durumu için hayati olduğunu düşünüyor.

Makine öğrenmesi çözümleri, herhangi bir kalıptaki pozitif ve negatif davranışların resmedilmesini sağlamak için veriyi hızlı bir şekilde tarayabilme yetisine sahiptir.

Siber Güvenlik Aracı Olarak Makine Öğrenmesi:

Makine öğrenmesi, siber güvenlik için son derece hayati bir araçtır. Ağları, sistemleri ve gizli verileri korumak için kullanılabilecek çeşitli yollardan bazıları şunlardır:

IoT Güvenlik Açıklarını Kapatma

Nesnelerin interneti kullanımı, her şeyi internete bağlamak gibi bir kolaylık sağlar. Ancak aynı zamanda sistemleri, ağları ve kurumları da son derece savunmasız hale getirir. Sayısız IoT cihazı ve bunlardan üretilen muazzam veriler, ağ etkileşimlerini analiz ederek cihazın modelini öğrenen makine öğrenmesi teknolojisi ile kullanılabilir. Kurumlara, anormal aktiviteleri tespit etmeleri ve dolayısıyla kötü niyetli hareketleri tespit etmeleri için de yardımcı olur.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

Değişimi Gözlemleme

Veri alışverişi ve internet üzerinden paylaşım yapmak önemli bir gerekliliktir. Bu tür öğelere yapılan kötü amaçlı saldırılar ise bir o kadar kaçınılmazdır. Başlangıçta bireyler her zaman makine öğrenmesi sistemleri için sürekli bir denetime ihtiyaç duyar; ancak sistem düzeni öğrendikten sonra tüm hatalı raporlar, doğruluk yönünde ilerleyecektir. Makine öğrenme sistemi, dosya veya öğenin değişiminde herhangi bir arıza bulursa, çözüm izleme filtrelerini ayarlar ve sisteme zarar vermeden önce güvenlik ihlalini hafifletir.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

İstismarları Durdurma 

İnternetin yüksek kullanımı ile kuruluşlar, veri yakalama tehditlerine maruz kalmaktadır. Bu durum sadece verileri istismar etmekle kalmaz, aynı zamanda kurumun pazarını da etkiler. Makine öğrenmesi bu gibi felaketler için hayat kurtarıcı niteliği taşır, çünkü proaktif yaklaşımla çalışır ve tehdit size zarar vermeden önce onu durdurur.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

Tehdit Tahmin Etme

Makine öğrenme algoritmaları kendilerini belirli eğilimler temelinde ayarlar. Şirketin kendi tarihsel güvenlik verilerine, eğer bu tür kendi kendine öğrenen algoritmalar tarafından erişilirse, tehditleri hafiflemekle birlikte hızlı ve olumlu kararlar alınmasına yardımcı olunur.

Makine öğrenmesi algoritmaların saldırı modelini belirlemelerini ve tüm tarihsel saldırılar arasında bir ilişki kurmalarını sağlayacaktır. Siber güvenlik çözümleri makine öğrenimi ile bütünleşecek ve zaman içindeki ağ değişikliklerini tespit edecektir, sonunda davranışlarını güncelleyecektir. Bu algoritmalar tehditleri daha önceki verilere dayanarak öngörürler, bu nedenle yanlış pozitif sonuçları da azaltırlar.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

Bütünsel Kurumsal Koruma

Kurum için küçük bir siber güvenlik açığı bile hassas verilere zarar verebilir. Eğer kurum global bir çerçevede yer alıyorsa, tehdit gerçekten de etkili sonuçlara sebep olabilir. Bu durumda en ufak bir açık bile önemlidir. Makine öğrenme sistemleri, diğer siber güvenlik araçları ile birlikte sorunları tespit edebilir ve bu sayede şirketin prestijini ve verilerini korur.

oracle, makine öğrenmesi, siber güvenlik

Makine öğrenmesi siber güvenlik için temel bir çözüm niteliğindedir. Tüm güvenlik araçlarının verimli bir şekilde çalışması için, makine öğrenim sisteminin kurulması ve sistemin öğrenmesi için yakın zaman içerisinde hayata geçirilmesi gerekir; böylece makine öğrenmesi tehditleri kısa sürede tanımlayabilir.

Mevcut Açık Kaynaklı Makine Öğrenmesi Yazılımlarının Bazıları:

 • H2O on Hadoop
 • Weka
 • Spark Mlib
 • Mahout
 • Accord Framework
 • Shogun
 • Scikit-learn
Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümü; bir kurumun pazarlama, muhasebe, finans, operasyon ve İK gibi tüm süreçlerini kapsayan uygulamalardır. Bu çözümler hemen hemen her departmanda daha iyi yönetim sağladıkları için işletmelere büyük ölçüde destek sağlar, aynı zamanda kurumların günlük faaliyetlerinde kolay erişim ve kullanım için veri ve bilgileri organize eder. ERP çözümleri çeşitli sağlayıcılardan temin edilebilir ve organizasyonun ölçeğine göre edinim oranı değişebilir.

Günümüz trendleri değiştikçe şirketlerin yatırım bakış açıları da gelişim gösteriyor. Artık ERP çözümleri de Bulut ortamlarında daha rahat barınıyorlar ve kurumun ihtiyaçlarına göre şekilleniyorlar.

erp sistemleri, oracle bulut

Güvenlik, kolay erişim gibi tartışılan konular yanıt buldukça bulut tabanlı ERP çözümleri edinme konusundaki güven de zamanla artıyor. Organizasyonlar olgunlaştıkça, Bulut tabanlı hizmetlerin kullanımının güvenli ve kurum süreçlerine kolay adapte edilebilir olduğunu fark ediliyor.

Kurumsal çözüm üreticilerinden birisi olan Oracle ise ERP çözümlerinde işletmelerin desteklenmesinde sektörde büyük bir isimlerden bir tanesi. Oracle Bulut, ERP’nin tüm avantajlarından yararlanmak için gerekli ortamı oluşturuyor.

Bulut ERP Sistemlerinin Sağladıkları

 1. Kaynaklar kaydedilir: ERP çözümleri, merkezi Bulut sunucularını kullanır ve bu sebeple uygulama için ilave bir donanım veya ağ altyapı yatırımı gerektirmez. Sistem Bulut satıcısı tarafından sağlanıp sürdürüldüğünden ayrıca yeni bir istihdama ihtiyaç yoktur. Yapılan iş; kaynakları basit bir kararla para ve insan kaynağına çevirir.
 2. Güvenlik garantisi vardır: ERP çözümleri sunan Bulut sağlayıcıları, müşterileri için çok sıkı güvenlik düzenlemeleri yaparlar. Teknik ekipleri, uygulamalarının gerçek zamanlı izlenmesi ve düzenli olarak test edilmesiyle müşterilerin verisinin güvenliğini kapsamlı bir şekilde kontrol edilir.
 3. Elastik abonelik: İşletmeler ihtiyaçlarına göre Bulut aboneliği için lisans boyutlarını kolayca ayarlayabilirler. İşlerini büyütmeye başladıklarında lisans kapsamını genişletebilirler ve iş kolu bazı hizmetleri kapatıyorsa benzer şekilde kapsam küçültebilirler. Kısaca abonelik, temelde şirket gereksinimlerine göre ayarlanabilir. Ölçeklenebilirlik özelliği, işletmeler ciddi bir yatırım avantajı sağlar.
 4. Kolay Yönetim: Bulut sağlayıcıları, ERP çözümlerinin iyileştirilmesinden ve her nerede ortaya çıkarsa çıksın ilgili tüm sorunların çözülmesinden sorumludur. Bu sayede genel sistem kolayca yönetilebilir ve yeni sorunların ortaya çıkması durumunda sürekli destek alınabilir. Bu nedenle sağlayıcı, firmanın zaman ve insan kaynağından tasarruf etmesini ve sürecin daha verimli olmasını sağlar. İşletme mevcut sisteme yeni hizmetler eklemeye karar verirse, bu da kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bulut satıcısı, daha önce sağladıkları standart sisteme ekleme yapmak için çok daha az zaman ve çabaya gereksinim duyar. Şirket verisi için ihtiyaç duyulan depolama alanı Bulut tabanlı çözümlerde oldukça fazladır.
 5. İşyerinde Kısıtlama Yoktur: Buluta -yetkilendirmeler çerçevesinde- herhangi bir yerden erişilebilir. Dolayısıyla şirket çalışanları gerektiği durumlarda, evden ya da başka herhangi bir uzak konumdan Buluta rahatlıkla erişim sağlayabilir. Bunun için sistemden bağlantı ve yetki almak yeterlidir. Bulut ortamı, bir ofis veya işyeriyle sınırlı değildir. Her yerde internet üzerinden erişim sağlanabilir.
 6. İşletme, Yenilik ve Büyüme Üzerine Odaklanabilir: İşletmelerin yönetim sorumlulukları Bulut satıcısı tarafından büyük ölçüde devralındığı için, kurum kendi işgücünü yenilikçi büyüme fikirlerine odaklanmaya yönlendirebilir. Yepyeni boyutlarda düşünebilir ve tamamen gelişmeye odaklanabilir. Bulut yoluyla oluşturulan ortak platform sayesinde büyüme olanağı, son derece olağandır.

Bulut ERP Sağlayıcısı Bulmak Zor Mu?

İyi bir Bulut ERP sağlayıcısı bulma konusunda aynı zorluklarla karşı karşıyaysanız, size yardımcı olabiliriz. Bir ERP bulut ortağı olan Oracle, ERP Bulut teknolojisinin vaat ettiği tüm avantajları beraberinden getirir. Kurum içi ERP çözümlerine kıyasla Oracle Bulut Servisi’nin maliyeti oldukça düşüktür.

erp sistemleri, oracle bulut

Oracle, işletme operasyonları içerisinde yönetimle ilgili her türlü sorununun cevabını verir. Bulut teknolojilerinde köklü bir geçmişi olan Oracle’ın uzmanlığı ve desteği, markası ile garanti altına alınmıştır. Oracle, kullanıcılarına çok daha iyi fırsatlar sunmak ve her zaman olduğu gibi güvenilir bir sistem sağlayabilmek için çalışmalarına son hızla devam ediyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)

5 yılı aşkın süredir Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile iş birliği içinde çalışan EG Yazılım, 2017 yılında MKE için hayata geçirdiği Hurda Bilgi Sistemi geliştirme ve test ortamı için Oracle Bulut’u tercih etti.

Projenin gelişim sürecini ve projede Oracle Bulut teknolojisi kullanımı ile sağlanan faydaları EG Yazılım Kurucu Ortağı Erdem Işıldar ve EG Yazılım Danışmanlık Birimi Sorumlusu Akın Özer ile görüştük.

EG Yazılım Kimdir?

2007 Yılında Ankara’da kurulan, belge ve veri yönetimi konusunda uzman bir yazılım şirketi olan EG Yazılım’ın özgün ürünleri arasında Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EG-EBYS), İş Zekası Yazılımı (BI.NET) ve Kurumsal Bilgilendirme Platformu (NotApp) bulunmaktadır. Aynı zamanda Oracle Gold Partner sıfatını taşıyan firma; Oracle Veritabanı, Oracle Orta Katman Ürünleri ve Oracle Bütünleşik Sistemleri üzerine kurumlara destek ve danışmanlık sağlamaktadır.

4 Farklı Lokasyondan Erişilebilen Ortak Bir Test Ortamı Yaratıldı

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu, proje konusu faaliyetinde kamu kurumlarına ait hurdaları toplama ve değerlendirme işlemini gerçekleştiriyor. Bu amaçla daha önceden sahip oldukları ERP uygulaması bütünleşik değildi ve uygulamalar arasında entegrasyon yoktu. EG Yazılım, farklı lokasyonlarda bulunan 3 farklı Hurda Müdürlüğü ve Merkez İşletme Müdürlüğü için hurdaların tedarik, üretim ve satış süreci ile ilgili bir uygulama geliştirdi. Depolama ve erişim ihtiyaçlarını çözmek adına uygulamanın geliştirme ve test ortamını Oracle Buluta taşıdı.

Proje için Oracle’a ait bir Bulut sahası kullanıldı. EG Yazılım’a tahsis edilmiş Oracle Bulut sunucuları üzerinde sanal makineler oluşturuldu. Bu sunucular üzerinde projeye ait iş uygulamaları koşturuldu.

Kurumun geliştirilmekte olan yazılım süreçlerine Bulut ortamında devam edildi. Türkiye’nin 4 farklı lokasyonunda bulunan yönetim birimlerinin entegrasyonu sağlandı ve yapılan işlemlerin her lokasyonda aynı anda görüntülenebildiği, testlerin her noktadan gerçekleştirilebildiği bir Bulut sistemi oluşturuldu. Bu şekilde kurumun farklı lokasyonlardaki yönetim birimleri zaman ve mekan sınırlaması olmadan istedikleri test ve kontrolleri yapabilir hale geldiler.

eg yazılım

Oracle Bulut teknolojisi ile kurulan sistemle daha önce mevcut olan sistemden kat kat hızlı bir yapıya sahip olundu ve ciddi bir performans artışı gözlendi. Aynı zamanda manuel insan gücü gerektiren kurum içi entegrasyon süreci için harcanan iş gücünden tasarruf edilmiş oldu.

EG Yazılım Danışmanlık Birimi Sorumlusu Akın Özer: ‘‘Sistem bize maliyet olarak uygun, geliştirme ortamı açısından rahat ve yeterli bir kaynak sundu. Bu sonuçları projede Oracle Bulut teknolojisi kullanmamızın avantajları olarak sıralayabiliriz.’’ şeklinde konuştu.

Veri güvenliği sağlamak ve sistemi sürekli olarak kontrol ediyor olabilmek için otomatik bir yedekleme ve bildirim sistemi tasarlandı. E-mail ile durum bildirimi yapan sistem, alınan yedekleme ve sistemde bulunan herhangi bir olumsuzluk durumu ile ilgili günlük rapor vermeye başladı.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu için geliştirilen uygulamanın test aşamasından sonra, ilerleyen zamanlarda yapılması hedeflenen mobil uygulamalarda da test sunucu kaynağı olarak yine Oracle Bulut altyapısı kullanılması planlanıyor.

EG Yazılım Tüm Sistemlerini Buluta Taşıma Hedefinde

EG Yazılım Kurucu Ortağı Erdem Işıldar, yazılım geliştirme ve test süreçleri için Bulut teknolojisini tercih ettiklerini söylüyor. Gerçekleştirilen proje ile Oracle Bulut teknolojisini kullanmaya başlayan EG Yazılım, Bulut’a geçiş sürecine kendilerine ait web siteleri, farklı iş uygulamaları, uygulama demo sunucuları, geliştirme amaçlı sunucuları dahil bütün altyapısını Oracle IaaS’a taşıyarak devam etmek istiyor.

Işıldar, on-permise sistemlerin 24 ayda bir yenilenmek zorunda olması ve sürekli bakım çalışması maliyetlerinin yüksek olması nedeni ile hem zaman hem de bütçe anlamında Bulut’un büyük avantaj sağlandığını vurguluyor. Erdem Işıldar bu konuda sağlanan avantajların gelecek yıllarda daha da artacağını umduğunu belirtiyor.

EG Yazılım, Bulut teknolojisi ile özel sektörü hedefliyor ve hedeflerine ulaşmak için gereken stratejileri de bu doğrultuda yeniden oluşturuyor. Yenilikçi hedeflerini çağın gelişen teknolojileri ve değişen taleplerine uygun şekilde değerlendirmeye alan EG Yazılım bu konuda attığı ilk adımı, güvenilir yedekleme ve saklama olarak sıralıyor.

Erdem Işıldar Kimdir?

2001 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun olan Erdem Işıldar, çeşitli yazılım şirketlerinde uygulama geliştirici, ekip lideri ve yazılım mimarı olarak çalışmıştır ve 2007 yılında EG Yazılım şirketinin kurucu ortağı olmuştur.

Işıldar; İş Zekası, Karar Destek Sistemleri, Kurumsal Performans Yönetimi, Web ve Mobil Uygulama alanlarında yürütülen Kamu Projeleri ve Ar-Ge çalışmalarının yönetilmesinde görev almaya devam etmektedir.

Akın Özer Kimdir?

Gazi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Akın Özer, Gazi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinde yüksek lisans yapmıştır. Özer, beş yıldır EG Yazılım Danışmanlık Birimi Sorumlusu olarak görev almaktadır.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde (0)