Türkiye’nin İlk Ulusal Bulut Veri Merkezi Açılıyor

610 0
610 0

Veriyi Türkiye’de konuşlandırarak, Türk şirketlerinin buluta geçişlerini hızlandırmayı hedefleyen Oracle, Turkcell işbirliği ile Oracle Bulut Veri Merkezi’ni, 2017’nin ilk yarısındaTürkiye’de açmaya hazırlanıyor.

Turkcell ve Oracle, aralarındaki stratejik işbirliğinin bir parçası olarak Oracle Bulut yapısını yeni teknoloji ile donatılmış veri merkezinde açmaya hazırlanıyorlar. 2017 yılının ortalarında faaliyete geçmesi planlanan bu yeni veri merkezi, Oracle’ın PaaS (Platform) ve IaaS (Altyapı) bulut hizmetlerinin kurulumunu destekleyecek. Turkcell’in Gebze Veri Merkezi’nden sunulacak olan Oracle Bulut, verinin nerede konuşlandırılacağı ile ilgili yerel düzenlemeleri desteklerken, Türk şirketlerinin bulut çözümleri ile maliyetlerinin azaltılmasına, esneklik ve çevikliklerinin ise artmasına olanak sağlayacak.

Oracle EMEA ve APAC Bölge Başkanı
Loic Le Guisquet, Türkiye’nin Oracle için önemli bir pazar olduğunu vurgulayarak, yeni veri merkezi ile Türk müşterilerinin son teknoloji ile donatılmış tesisten her yönüyle faydalanacaklarını ve dijital dönüşümlerini hızlandırma imkanı elde edeceklerini belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Oracle, uygulama ve müşteri verilerinin gizliliğiyle ilgili yerel düzenlemelere uyumluluğu desteklerken
yeni pazarları değerlendirmeye devam ediyor. Oracle olarak veri merkezi konusunda iş ortağı seçiminde önceliğimiz tesis, operasyon, güvenilirlik, güvenlik ve yüksek devamlılık konusundaki kriterlerin sağlanması oldu. Böylece, Türkiye’deki müşterilerimize olabilecek en iyi altyapılar üzerinde kaliteli ve kesintisiz hizmet sunabileceğiz.”

Verinin günümüzün en büyük verimlilik ve zenginlik kaynağı olduğuna dikkat çeken Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da konuyla ilgili görüşlerini şöyle aktardı: “2015 yılında, ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ diyerek, 27 bin metrekare ile Türkiye’nin en büyük veri merkezini devreye aldık. Yıllık geliri 25 milyar dolar civarında olan küresel veri merkezi pazarında Türkiye’nin en büyük oyuncusuyuz. Bu kısa sürede ilk defa uluslararası bir teknoloji devi Oracle, Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalacak dedi. Bunun Turkcell veri merkezimizde host edilecek olması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalacağı ilk örneğin oluşmasında yarattığı işbirliği için Oracle’a çok teşekkürediyorum.”

ORACLE’IN BULUT STRATEJİSİ

Oracle, bulut stratejisi dahilinde bölgesel genişlemesini, içerisinde Türkiye’nin de bulunduğu üç yeni bölge ile sürdürüyor. Reston-Virginia, Londra-İngiltere ve İstanbul-Türkiye ile birlikte Oracle Bulut veri merkezlerinin sayısı, 2017’nin ilk yarısı itibariyle tüm dünyada 29’a yükseliyor. Planlanan diğer bölgelerin ise 2018 yılının ortalarına dek Asya-Pasifik, Kuzey Amerika ve Ortadoğu’da devreye alınması planlanıyor.

Bugün 195 farklı ülkede kuruluşlar,en zorlu uygulamalarını Oracle Bulut Platformu üzerinde çalıştırıyor. Oracle Bulut, SaaS, PaaS ve IaaS alanlarında eksiksiz hizmet sunan, sektörün en geniş kapsamlı ve en entegre genel bulutu olarak öne çıkıyor. Hem yeni hem de var olan bulut ortamları ile hibrit ortamları ve tüm iş yüklerini, geliştiricileri ve verileri destekliyor.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde