Uygulama Geliştirme Çağı Oracle ile Yeniden… (Bölüm 2)

1061 0
1061 0

”Uygulama Geliştirme Çağı Oracle ile Yeniden… (Bölüm 1)” yazısını okumak için tıklayın.

2010 yılında açık kaynak bir proje start-up’ı olarak hayatına başlayan ”Docker” şirketi konteyner teknolojilerine yön ve isim veren bir öneme sahiptir ve ayrıca pek çok standartın da yaratıcısı olmuştur. Yapılan bağımsız araştırmalar Docker kullanımının en çok geliştirme ve geliştirme yaşam döngüsü yaşatma amaçlı kullanıldığını göstermektedir. Eski uygulamaların modernizasyonunda kullanım biçimi daha gerilerden gelmektedir. İşte bu noktada Oracle’ın PaaS katmanından sunduğu Java Cloud Service (Weblogic Cloud) mevcut J2ee iş yüklerinin en kolay yoldan bulut bilişime kavuşturulmasını için ideal modernleştirme yöntemi olarak göze çarpmaktadır. Kurum için o andan sonra geliştirilecek yeni ürün ve servisler ve bunların yaşam döngülerinin otomasyonu için konteyner teknolojilerinin kullanımı konusundaki Oracle’ın yaklaşımı mevcut B.T. yaklaşımı ile birebir paralellik göstermektedir.

Oracle’ın Docker dünyasına ve teknolojilerine olan ilgisi ve odağı her geçen gün artmaktadır. Oracle sırasıyla konteynerlerin yönetimi için StackEngine, (http://www.infoworld.com/article/3017922/application-virtualization/3-reasons-why-oracle-bought-stackengine.html) API yönetimi ve geliştirme ortamı için Apiary (https://venturebeat.com/2017/01/19/oracle-acquires-api-development-startup-apiary/), Docker merkezli “CI/CD” için Wercker (http://blog.wercker.com/oracle) satın almalarıyla “DevOps” disiplini için benzersiz bir platforma ulaşmayı hedeflemiştir. Bu noktada, Oracle bulut platform hizmetlerinin pek çoğunun provizyonlamasıyla birlikte ücretsiz gelen ve yine platformun bir parçası olan ve doğal olarak entegre bir yapı sağlayan “Developer Cloud Service” hizmeti de tıpkı Wercker gibi DevOps disiplinini yaşatmak için tasarlanmış “CI/CD” ürünü olduğundan da parantez açarak bahsetmek gerekir.

Konteyner hizmetinin altında geliştiriciler için konforlu bir yaşam döngüsü sağlamak adına, bileşenlerin yönetimi, uygulama paketleme ve devreye alma, konteynerlerin orkestrasyonu ve operasyon yönetimi alt parçaları bulunmaktadır. Oracle, Teksas’da geçtiğimiz Nisan ayında Docker tarafından düzenlenen konferansta veritabanı, uygulama sunucusu gibi belli başlı ürünlerinin artık Docker Hub altından Oracle sertifikasyonu ile konteyner teknolojileri içinde kullanılabileceği açıkladı. Tamamen açık kaynak ve tam destek verecek şekilde Docker’in kendi marketinde tüm geliştiricilerle paylaştı.  (http://store.docker.com , http://github/oracle/docker-images)

IaaS katmanı üzerinden sunulan “Konteyner(Container)” hizmeti ile PaaS katmanı üzerinden sunulan “Uygulama Konteyneri (Application Container)” hizmeti arasındaki temel fark, konteyner hizmetinde ister Oracle’ın kendi Docker marketinden istenirse de Docker Hub açık kaynak marketinden endüstri standartı Docker imajlarının orkestrasyonlarının yapılabilmesi, ”Uygulama Konteynerı” hizmetinde ise örneğin Node.js veya Php ile geliştirilmiş bir uygulamanın belirli kurallarla ziplenerek platformun içine gömülü ancak son kullanıcının farkına çok da varmadığı konteynerlerin orkestrasyonların yapılabiliyor olmasıyla anlatılabilir.

Uygulama Konteyneri, bir kurumun mikroservis olarak tasarlanmış uygulama parçacıklarını konteyner teknolojilerini bilmeden en kısa yoldan paketlemek ve devreye almanın ve orkestrasyon yapabilmenin yoludur. Docker dünyasında yeterince tecrübe edinmemiş ancak mikroservis geliştirme disiplinine ulaşmış geliştiriciler ve kurumlar için en ideal platform hizmeti olarak düşünülebilir. Yine IaaS katmanı üzerinde istenirse tamamen yönetimi geliştirciilere bırakılmış olan kendi imajını yarat ve kullan mantığıyla çalışan “Compute Cloud” hizmetimiz de servis edilmektedir. Konteyner kullanan ancak orkestrasyonunda terzi usulü kuruma özelleştirilmiş yapılar için de Oracle’ın bulut bilişim altyapısı kullanılabilmektedir. Özellikle Türkiye’de açılacak olan veri merkezi ve kurumların yerinde çalışan bulut makineleri düşünüldüğü zaman Oracle’ın salt fiziksel altyapısı da uygulama geliştiriciler için bir seçenek olmaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz Nisan ayı içinde Oracle ile birleşmesiyle sonlanması beklenen Wercker işbirliğiyle birlikte tipik bir DevOps senaryosunun tamamı devreye alım (canlı veya test ortamları) noktasına kadar Oracle bulut platformları dışında tamamen geliştiricilerin halihazırda kullandıkları ortamlarda otomasyona tabi tutulabilmektedir. Herhangi bir geliştirici, GitHub üzerinde derlediği kaynak kodunun kütüğe işlenmesinin ardından mikroservis olarak devreye alınmak üzere yine herhangi bir konteyner teknolojisi ile paketlenerek istenilen bulut sağlayıcısının ortamında devreye alınmak üzere otomasyona girmesin sağlayabilmektedir.

Yazar: Kıvanç Güler / Cloud Digital Domain Sales Consultant at Oracle
Etiketler

Yorum Sırası Sizde