Yapay Zekanın İş Dünyasındaki Yeri Nereye Doğru Gelişiyor?

1056 0
1056 0

Yapay Zeka (AI) makine zekası olarak da bilinir. Yapay Zeka, teknoloji ilerledikçe modern dünyada kullanılan bilgisayar dehası veya yeteneği olarak tanımlanabilir. Makineler problem çözme ve öğrenme gibi faaliyetlerle insan zihnini taklit ettiğinde yapay zeka kullanılmış olur.

Bugünün dünyasında, Yapay Zeka ister yazılım isterse donanıma ait olsun, önemli veri entegrasyonu, görselleştirmesi ve koruması açısından hayati önem taşıyor. Yapay Zeka tüm bu işleri verileri bilgisayara, internet sunucularına ve diğer bağlı cihazlara senkronize ederek yapıyor. Sinir ağının farklı versiyonları, matematiksel optimizasyon, olasılığa dayalı çeşitli yöntem ve teknikler, istatistik ve ekonomi gibi birçok gelişmiş araç Yapay Zeka alanında yer alıyor.

Yapay Zeka iş dünyasına çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Bazı işlerinizi gelişmiş sistemlere bırakın; bu sistemler finans sektöründe size yardımcı olurken, Salesforce, G-Suite, Apple Siri ve benzeri uygulamalarla size dijital kişisel asistanlık da yapabilirler.

İmalat sanayisi için Yapay Zeka, insan kaynağına zaman alan süreçlerin azaltılmasında yardımcı olurken, organizasyonun üretken bir parçası haline gelmiştir. Teknoloji yalnızca tutarlı ve güvenilir sonuç sağlamakla kalmaz aynı zamanda büyük veri ve Yapay Zeka’nın entegrasyonu ile becerikli makinelere dönüşür.

Yapay zekanın önemli bir büyüme ve değer yaratan diğer iş alanları ise e-ticaret, misafirperverlik ve perakende ticarettir.

Yapay Zeka, iş dünyasına nasıl katkıda bulunuyor:

Markalar & perakende ticaret, bankacılık, diğer organizasyonel birimler gibi çeşitli ticari sektörler, Yapay Zeka’yı, mali getirilerini artırmak için yapıcı bir şekilde kullandı.

Haward Business Review, Yapay Zeka liderlerinin yaklaşık% 51’inin 2020 yılına kadar BT, İK ve finans bölümlerinde yapay zekanın ana aktör olacağını öngördüğünü belirtti çünkü Yapay Zeka basit görevleri otomatikleştirerek çalışanların zamandan tasarruf etmesini sağlayacak ve bu çalışanların daha derin işlere yoğunlaşmasına imkan sağlayacak. Örneğin, Yapay Zeka, perakende, marka ve telekomünikasyon kuruluşları söz konusu olduğunda, sipariş verme, sipariş takibi, sipariş görüntüleme, nakit ödeme, diğer ödemeler gibi temel görevleri yerine getirirken fazlasıyla verimli çalışıyor.

yapay zekanın iş dünyasındaki yeri

Çeşitli işletmeler tarafından gözlenen Yapay Zeka’daki son gelişmeler:

Facebook: Facebook, yıllık F8 Konferansı’nda Yapay Zeka (AI), Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) konusunda bir adım önde olduğunu açıkladı.

Baidu: Yapay Zeka dünyasında önemli bir yatırımcı. Gelişmekte olan dünyaya doğru bir kayma yapıyor.

Telecom: Telekomünikasyon sektörü, maliyetleri düşürmek ve hizmetlerinin verimliliğini artırmak için Yapay Zeka kullanıyor. Önde gelen bir örnek Vodafone’dur.

JP Morgan: Şirket yüksek finansmanını otomatikleştirmek ve çalışan verimliliğini artırmak için Yapay Zeka kullanıyor.

Deloitte: Deloitte, Global CIO Anketine göre toplam yatırımların% 64’ünü geliştirmek için Yapay Zeka kullanıyor.

Ünlü teknoloji devlerinden bazıları Yapay Zeka’ya yatırım yapıyorlar ve önemli ilerlemeler sağlıyorlar.

yapay zekanın iş dünyasındaki yeri

Ticari devlerin ayak izlerini izleyerek Yapay Zeka’yı benimsemek iş dünyasında hayatta kalmak için en kaçınılmaz yol. Günümüzde, kendi kendine öğrenme algoritmaları eski verileri okuyarak gelecekteki hareketlerimizi tahmin edebiliyor ve bu insanoğluna birçok farklı şekilde yardımcı oluyor. Kısacası yapay Zeka iş dünyasına önderlik etmenin bir gerekliliğidir Yani Yapay Zeka kullanılarak iş dünyasının ufuklarına dokunabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Sırası Sizde